Introduction to Computer Science 2018: Očima účastnice

Asi by se slušelo říct pár slov na úvod o tom, kdo vlastně jsem. V květnu jsem odmaturovala na gymnáziu v Kladně a jsem přijatá na FIT ČVUT. Zatím o IT moc nevím, ale hrozně mě to zajímá. Všechno, co jsme na gymnáziu v hodinách informatiky dělali, mě bavilo a vždy jsem chtěla toho umět víc. Když jsem zjistila, že FIT spolu se Stanford University nabízí letní kurz programování pro začátečníky Introduction to Computer Science (ICS), byla jsem nadšená.

Cenově to byla za čtrnáctidenní kurz naprostá bomba. Za symbolický registrační poplatek 500 Kč bylo v ceně stravování (snídaně, obědy, svačiny, večeře) a dokonce i ubytování pro mimopražské na Sinkuleho koleji. A abych nezapomněla, ještě k tomu byl skvělý víkendový program, ale o tom později.

Tak jsem se přihlásila a těšila se na 9. červenec, první den kurzu. Když tento den konečně přišel, šla jsem na FIT s batohem, ve kterém jsem měla jen pár drobností, nějakou tu tužku, bloček a tak. Na konci jsem odcházela s plnou taškou věcí, které jsme na registraci dostali. Myslím, že každého potěší termohrnek, hrst propisek, bločky, bonbony a další dárky. Už na registraci jsem potkala fajn lidi a nakonec se z nich vyklubali kamarádi na celý kurz i po něm.

Programátor začátečník odstartoval svou cestu

Plná očekávání jsem další den šla do Technické menzy na snídani. Teda, tolik jídla jsem si ráno snad nikdy nedala. Rozhodně musím tuhle menzu pochválit! S plným žaludkem a svačinou v batohu jsem se s novými kamarády přesunula do prostor fakulty, kde nás čekala první přednáška.

Přednášející Tyler Conklin ze Stanfordu byl zábavný a dokázal udržet naši pozornost i v ranních hodinách. Samozřejmě to bylo celé anglicky, ovšem nebyl problém porozumět. Taky se mi děsně líbila jeho motivace, aby se studenti ptali na to, co je zajímá nebo čemu nerozumí. Jednoduše po nás házel ovoce za odměnu. Třeba mě taková nektarinka vážně potěší. První co nás Tyler naučil byl Karel. Přišlo mi to hrozně cool, programovací jazyk, který se jmenuje Karel a dokážu s ním hýbat robotem.

Následovala takzvaná Section, což byla „výuková sekce“, kde nás bylo cca 10 účastníků a jeden Section Leader. To byl „vedoucí sekce“, který se studenty probral to, co bylo vysvětleno na přednášce. A pak konečně, k počítači! Já byla v počítačové místnosti č. 349, kde jsem si našla další kamarády, teď ovšem z řad Section Leaderů. Někteří byli studenti a vyučující ze Stanfordu, jiní z FIT. Byli nám k dispozici, vždycky ochotně pomohli a zodpověděli naše dotazy. Musím je znovu pochválit – vždycky, když jsem si nevěděla rady, tak jsem jen zvedla ruku a někdo mi přiběhl pomoct. Všichni byli strašně milí, ochotní a často se snažili mě popostrčit, abych chybu našla sama (a měla z toho dobrý pocit).

Málem bych zapomněla na oběd, který byl také v Technické menze a byl úžasný. Po obědě vždy následovala další přednáška a pak už jen zpátky k počítačům. Večeře jsme měli na Masarykově koleji a po nich už volno.

Tedy volno bylo jen pro některé, protože třeba já jsem nestihla udělat jeden bonus, zvaný šachovnice, takže mi to nedalo a stejně jsem se na to podívala doma.


Další dny měly stejný harmonogram jako ten první, samozřejmě s tím rozdílem, že každý den jsme se naučili něco jiného. Karla jsme už opustili a po zbytek kurzu jsme pokračovali v Javě.

Každý den jsme se naučili strašně moc nových věcí, bylo to opravdu intenzivní. Měla jsem děsnou radost, protože jsem viděla, jaké pokroky dělám. Grafika mě taky strašně chytla. Například vytvořit míček a nechat ho aby se odrážel od stěn pro mě bylo ještě před pár dny nemyslitelné, ale nakonec se mi to povedlo a ani to nebylo těžké.

Buď FIT i o víkendu

Součástí kurzu byl i víkendový program. V sobotu pro nás kluby FIT++Silicon Hill připravily skvělou grilovačku s programem na Strahově. Tam jsme si prohlédli koleje, Bastlírnu, serverovnu, posilovnu, hudebnuAudiovizuální centrum Silicon Hill. Po celé této exkurzi jsme se vydali ještě na Petřín.

Neděle byla ve sportovnějším duchu. Přesunuli jsme se na Ústav tělovýchovy a sportu ČVUT a tam soutěžili ve volejbale a stolním tenisu. Po odehrání všech zápasů byl oběd ve formě pizzy a zbytek dne jsme strávili ve Stromovce.

 

Základy zvládnuty, hurá na finální projekt!

Následoval druhý týden kurzu, ve kterém jsem se naučila hrozně důležitou věc. Psát kód tak, aby ho po mně mohl číst i jiný člověk. Což usnadnilo práci i mně samotné. A pak taky tu děsně užitečnou věc v Javě, eventy. S nimi jsem dokázala napsat co se má stát po kliknutí myši, zmáčknutí klávesy apod. Navíc bez nich bych se při vymýšlení a vytváření svého finálního projektu neobešla.

Od středy druhého týdne jsme už samostatně pracovali na svých finálních projektech. Trochu jsem se obávala toho, že to, co si vymyslím, nezvládnu a nebudu vědět co s tím, ale nakonec to dopadlo úplně opačně. Šlo mi to, bavilo mě to a dopadlo to (skoro) tak jak jsem chtěla. Vylepšit by to šlo vždycky, ne že ne, ale jsem se sebou fakt spokojená. Takže moje první vlastní hra je na světě a jsem z ní nadšená.

Odevzdáním finálních projektů v pátek bohužel kurz ICS končil a už nás čekala jen závěrečná ceremonie, na které jsme si mohli prohlédnout vybrané projekty. Musím uznat, že byly fakt propracované a rozhodně bych si chtěla ty hry, které vytvořili moji spoluúčastníci, zahrát. Dále následovalo předání certifikátů a loučení.

Závěrem chci poděkovat všem, kteří se podíleli na tomto kurzu, organizátorům i studentům. Kurz byl rozhodně intenzivní, neměli jsme moc čas na nic jiného, což vůbec nevadilo. Ale o to víc jsme se toho naučili. Byla to skvělá zkušenost a poznala jsem díky ní mnoho nových kamarádů. Každému, kdo má jen trošku chuť zkusit něco nového, nebo si vylepšit svůj programátorský skill, bych doporučovala zúčastnit se tohoto kurzu v dalších letech (pokud proběhne).

Upřímně jsem ráda, že na FIT nastoupím už tento rok v říjnu. Ani nevím jak bych to vydržela, kdybych mohla až za rok. Byla to jedna z nejlepších akcí co jsem zažila, těším se zas na fakultu a programování!

Kurz byl zakončen finálními projektyAlena s kamarády z kurzu testuje závěrečný projektAlena získává certifikát za absolvování kurzuAbsolventi kurzu ICS 2018

Autor: Alena Brožová, nadšený #programátorzačátečník
Foto: Archiv FIT ČVUT