Ráda bych vám přiblížila akci, která proběhla první březnový víkend roku 2021 a jednalo se o druhý ročník on-line hackathonu UniHack, kterého se mohli zúčastnit studenti a akademici z celého světa. Minulý ročník inovátoři vymysleli projekty, které pomáhali České republice v prvotní koronavirové krizi, tentokrát se věnovali inovacím ve vzdělávání. Hlavním organizátorem akce byla FIT ČVUT s podporou prg.ai, CEE Hacks a UNICO.ai.
Už podruhé jsem se ocitla v roli organizátora studentského hackathonu a opět se jednalo o UniHack. Letos jsme si dali o chlup větší výzvu než loni, a to vytvořit hackathon, kterého by se mohli zúčastnit inovátoři z celého světa. Toto rozhodnutí otevřelo mnoho možností a zároveň to byl důvod, proč byla veškerá komunikace v anglickém jazyce. Přemýšleli jsme které téma organizátory i studenty spojuje a došli jsme k celkem jasnému výsledku – vzdělávání a školství. Vzdělanost a její vylepšování jsou velká a důležitá témata, proto jsme celý hackathon zaměřili právě na ně. Inovátorům jsem nabídli tři konkrétní oblasti, kterým se mohli věnovat. Skills and learning certificates, Matchmaking and exchanging knowledge a Project based learning. Účastníci si mohli vybrat kteroukoli ze zmiňovaných oblastí a v rámci ní vymyslet svůj konkrétní projekt, na kterému budou v rámci hackathonu pracovat.
Zúčastnit se mohli studenti a akademici odkudkoliv ze světa a z jakéhokoliv oboru. Často jsme pro Unihack používali slovo „ideathon“ místo „hackathon“, právě kvůli tomu, že akce byla zaměřena víc na inovativní nápady než na jejich konkrétní realizaci. (přítomnost slova „hack“ často evokuje programování). A tak jsme po dlouhých třech týdnech příprav vytvořili akci, na kterou se zaregistrovalo 215 účastníků společně s více než 30 mentory.
Jak to celé vlastně probíhalo?
Jako většina akcí v této době i Unihack musel proběhnout on-line. Hlavním komunikačním kanálem jsme zvolili Slack, který jsme doplnili o interaktivní platformu 2GHTR, která přispěla k zlepšení vzdálené živé komunikace. Díky ní mohli účastníci vstupovat do různých místností, kde si mohli například sjednat on-line schůzku s mentorem, brainstormovat se svým týmem a nebo si jen tak popovídat. Kromě zmíněných platforem jsme hojně využívali i Youtube, kde proběhlo slavnostní zahájení a následně také vyhlášení výsledků.
Co dalšího jsme si připravili pro účastníky?
Po celou dobu akce mohli účastníci konzultovat své projekty s celou řadou mentorů. Navíc jsme, do už tak nabitého víkendu, pro účastníky domluvili několik kvalitních workshopů od expertů z praxe. První odstartoval Miky Škoda, který zájemcům předal své bohaté zkušenosti s institucemi v České republice. Pavel Kordík, Stanislav Kuznetsov a Jakub Žitný z FIT ČVUT připravili pro inovátory několik datasetů, které mohli jakkoliv využít, a na toto téma proběhl i druhý workshop s názvem Data analysis and visualization. Další den následoval seminář Identifying Talent VC, který vedl Alex George z Credo Ventures. Sara Polak si na sobotní večer připravila povídání o umělé inteligenci – AI: Choose well. Rady a tipy jak pitchovat projekty přinesl Oliver Laryea a poslední workshop se věnoval tématu Studenti a startupy.
Po vyhlášení vítězů proběhla krátká afterparty formou PubQuizu a následně poslední akce. Debata na sociální sítí ClubHouse se Sarou Polak, Yemim A.D., Danielem Pražákem, Mikym Škodou, Tomášem Hülle a dalšími na téma vzdělávání a Unihack 2021.
Kdo hodnotil projekty účastníků?
Porotu jsme se snažili složit tak, aby její členové byli co nejrůznorodější, co se odbornosti týče. Vznikl z toho tým plný expertů a špičkových odborníků.
Ráda bych představila některé z nich:
- Pavel Tvrdík – zakladatel a emeritní děkan FIT ČVUT v Praze, vedoucí Katedry počítačových systémů
- Tomáš Mikolov – výzkumný pracovník v oblasti umělé inteligence na CIIRC, autor algoritmu word2vec
- Josef Tětek – kryptoměnový analytik v TopMonks
- Yemi A.D. – choreograf, umělec a multidisciplinární kreativec
- Luděk Moravec – vědec a technologický atašé na Ministerstvu zahraničních věcí České republiky
- Oliver Laryea – vítěz soutěže SpaceX HyperLoop
- Mária Bieliková – vysokoškolská pedagožka a bývalá děkanka FIIT STU
a mnoho dalších. Celý seznam porotců najdete zde.
Kdo se stal vítězem Unihack 2021?
Porota vybrala vítěze v každé oblasti a následně ocenila další dva týmy speciální cenou poroty. Jeden tým byl také oceněn čestným uznáním za skvělý projekt.
Vítězové UniHack
ocenění | tým | projekt |
Skills and certificates | psydeasCRO | Satisfied students/satisfied employers |
Matchmaking and exchanging knowledge | Softllussion | Journiee |
Project based learning | HobbyRobot | Projectly |
Special Award of the Judges | GYAAN | Gyaan |
Special Award of the Judges | Politeia 21 | Politeia 21 |
Honourable mention | Celestials | UpLift |
Jeden z oceněných týmů se skládal ze studentů FIT ČVUT, a proto bych vám právě jejich práci ráda představila. Projekt Politeia 21 si klade za cíl rekonstruovat Platónův ideální stát, jak je popsán v jeho slavné knize The Republic, s využitím moderních technologií 21. století. Cílem je vybudovat virtuální simulátor, kde by mohly být vysvětlovány Platónovy teze o ideální společnosti a etickém aspektu lidského chování. Tým plánuje použít tento simulátor jako rozsáhlý experimentální nástroj ke studiu lidských interakcí v reálném čase ve virtuálním prostředí. Projektem chtějí představit rekonstrukci výzkumu, jak by měl vypadat Platónův pohled na městský stát zvaný polis s využitím historických a vědeckých údajů. Virtuální město by se mělo řídit zákony a předpisy navrženými právě Platónem. To může vzbuzovat otázku přináší, zda budou lidé uvnitř prostředí schopni a ochotni daný řád přijmout. K realizaci tohoto projektu chtějí jeho autoři využít prostředí vhodné pro virtuální realitu, pravděpodobně Unity.
Osobně se mi tento projekt moc líbí a držím mu palce, ať se realizace vydaří! Kompletní seznam všech odevzdaných projektů (i neoceněných) si můžete prohlédnout na webových stránkách akce.
Díky, uvidíme se příště!
Na závěr bych chtěla poděkovat všem organizátorům a mentorům. Odvedli jste skvělou práci a jsem ráda, že jsem mohla být znovu součástí UniHacku. Věřím, že si akci účastníci užili alespoň tak jako my a že pro ně byla přínosná. Tak snad se všichni potkáme příští rok (doufejme, že už naživo) na dalším ročníku!
Foto: Archiv UniHack