Exkluzivní report z ej-sí-em-aj-sí-pí-sí léta páně 2013 (ať už ta zkratka znamená cokoliv)

Pro našince to byla možná běžná sobota, kdy si člověk přispí a celý den se pak válí u televize s radostí, že nemusí ven do podzimního počasí. Zcela jinak to ale vidělo pár stovek ajťáků, kteří se sešli v prostorách FELu s jediným cílem – změřit své síly v hlavní disciplíně: Programování! Nehledě na lehké mrholení se nešetřilo ponožkami v sandálech, ačkoliv mnohé týmy po tréninku přezuly do prestižek. Zarostlé tváře dávaly najevo, že forma se ladila dlouho dopředu. Mezi účastníky nechyběly ani týmy reprezentující největší mistry programování mezi učiteli FITu, jmenovitě Vallíme, Svědkové Vagnerovi, Dobrý co? a především Vogel Brothers – elitní tým #include<Kuki> a <Kuki.jr>.

Před začátkem hlavní soutěže probíhal ještě vedlejší program, jako hádka o nejlepší verzi Javy a tortura ve formě prohlížení fotek všech vítězů soutěže za posledních padesát let s doprovodným komentářem ženy jménem „Bobo“. A pak to vypuklo!

Páteční tréninkové kolo jsme skipnuli, takže na nás čekalo pár překvapení (Kdepak je asi to stanoviště A43? Proč nám na klávesnici chybí tlačítka?), ale zachovali jsme rozvahu a hned po začátku soutěže napsali příkaz print „Kontrola tiskarny. Chystame neco velkeho, pripravte dost papiru.“, sebrali zadání a opustili místnost. Zatímco ostatní týmy řešily spor, kdo se chopí klávesnice první, Vogel Brothers v klidu u kelímku čaje rozmýšleli, jak řešit úlohy ze života farmy a kdy už asi přivezou jídlo. A pak začal ten kolotoč: příkazem print bash man jsme zablokovali tiskárnu na několik dní, načež jsme v bleskovém tempu naprogramovali první úlohu. Odevzdávací systém odmítal vydat body, tak jsme zkusili progtestový triky, jako poslat to pětkrát a doufat, že už to projde, ale ukázalo se, že tentokrát čelíme mocnějšímu soupeři.

Loňský favorit z matfyzu zatím chrlil jedno řešení za druhým, tak jsme usoudili, že musíme vybalit nejsilnější kalibr: Extrémní extrémní programování, tedy metodu, kdy na jedné klávesnici píšou dva lidi najednou! A ejhle, první úspěšné odevzdání na sebe nenechalo dlouho čekat. Vzápětí jsme odevzdali i druhou úlohu a začínalo se zdát, že to bude ještě napínavý souboj mezi matfyzákem z matrixu a Vogel Brothers z FITu. Jenže pak přivezli koláčky, řízečky a okurky a bylo jasno, že na programování dalších úloh už nebude čas.

Jakožto týmový veterán jsem si vzpomněl, jak v minulém ročníku veterán našeho týmu marně bojoval až do poslední chvíle, a poučen chybami předchůdce jsem se raději naplno věnoval jídlu. Nebyl jsem sám, takže se u občerstvovacího stolu rozpoutal nelítostný boj ve vedlejší disciplíně: kdo toho sní nejvíc před závěrečnou sirénou. Ta nakonec zazněla, a tak jsme se s tvářemi plnými koláčků odebrali poslechnout si správná řešení a zatleskat matfyzákovi, který zase zvládl vyřešit všechno.

Několik chvályhodných postřehů nakonec: V top ten skončily hned dva týmy z FITu, Vogel Brothers nebyli poslední a v kuloárech se hovoří o tom, že by mohli patřit mezi velká jména příštího ročníku, ať už půjde o hlavní nebo vedlejší disciplínu.

Autor: Jan Kukačka
Zdroj obrázku: http://acmgnyr.org