Co dělá FIT v době koronavirové krize?

Pandemie koronaviru obrátila život naruby všem, studenty FIT nevyjímaje. Mnoho z nich ale využilo svých znalostí a dovedností a vymysleli různé nástroje, z nichž některé chrání ty nejzranitelnější, jiné pomáhají lidem se v aktuální nepřehledné situaci zorientovat, další zase přispívají k výzkumu nemoci tak, abychom ji co nejdříve překonali.

Určitě si to pamatujete. 9. března 2020, okolo třetí hodiny odpoledne, kdy většina z nás byla ve škole, se začala šířit informace o tom, že se kvůli koronaviru ČVUT zavírá. Původně měla být škola uzavřena na dva týdny. Jak to nakonec dopadlo, všichni víme, ani v prosinci 2020 není jasné, kdy se do školy vrátíme.

V budovách ze dne na den zavládla prázdnota. V přízemí Nové budovy ČVUT „u piána“ by jeden slyšel špendlík upadnout, v přízemí budovy A vám již nedělají společnost davy studentů čekající na výtah, nýbrž pouze automat s filtrovanou vodou. Výuka se přesunula na internet, třídy jsou prázdné, většina kanceláří také.

Mnoho šikovných lidí (nejen) na FIT však nastalou situaci vzalo jako výzvu a vymysleli, popřípadě se zapojili do různých projektů, se kterými bychom vás rádi seznámili.

Chatbot

Již v březnu vytvořili studenti FIT Jan Šafařík, Tomáš Stanovčák a Tomáš Bašta webovou stránku www.koronavirus24.cz, na které fungoval chatbot, který zájemcům odpovídal na rozličné dotazy týkající se koronaviru. Informace čerpal zásadně z důvěryhodných a ověřených zdrojů, například od Ministerstva zdravotnictví, Státního zdravotního ústavuzpravodajského webu ČT24.

[1] Náhled konverzace s chatbotem

Tvůrci touto službou ulehčili přetíženým operátorům různých infolinek. Na rozdíl od nich byl chatbot dostupný nepřetržitě a jen tak se neunavil. Jen považte – v první vlně pandemie zodpověděl během pouhých dvou týdnů na 13 000 dotazů.

Autoři projektu získali v listopadu 2020 Cenu ministra školství za mimořádné činy studentů a absolventů pro rok 2020.

O chatbotovi již FIT informovala ve Zprávách z FIT: zpráva o chatbotovi, zpráva o ocenění.

Inovační online hackathon UniHack

Ve dnech 1.–3. 5. 2020 proběhl inovační online hackathon UniHack pořádaný studenty a zaměstnanci FIT společně s organizací CEE Hacks, prg.aiUNICO.ai za podpory hlavního města Prahy. Cílem bylo vymyslet inovace, které by pomohly firmám, institucím či organizacím zmírnit nepříznivé ekonomické následky koronaviru. Organizátoři zvolili témata Město sloužící lidem, Vzdělávání pro budoucnost, Proměna a stabilizace firem, AI a využití potenciálu dat a Chytřejší zdravotnictví. Vítězem hackathonu se stal tým MlyKo s projektem Tvůrčitelé. Jedná se o sociální síť pro učitele, která slouží pro sdílení inspirace, zkušeností, postupů a využívání nástrojů pro online výuku. Speciální cena byla udělena projektu Pošli testy, na kterém pracoval tým studentů ČVUT a Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.  Projekt se zabýval online nástroji pro efektivnější výuku.

O UniHack již FIT informovala ve Zprávách z FIT: zpráva o hackathonu, zpráva o vítězi.

[2] Organizátoři UniHack

Posudek pro eRoušku

FIT ČVUT vypracoval nezávislý posudek pro mobilní aplikaci eRouška, který potvrzuje, že aplikace dbá na soukromí uživatelů. Nevyužívá totiž informace o poloze zařízení, ale pomocí Bluetooth pouze ukládá informace o setkání s jinými zařízeními, kterým přiděluje anonymní identifikátory.

Covidová nařízení přehledně

V roce 2020 vydal stát mnoho nařízení k zabránění šíření koronavirové infekce, například povinnost nosit roušky, uzavření restaurací a jiné. Nařízení však byla napsána pro širokou veřejnost nepřístupným právnickým jazykem a navíc nebylo úplně jasné, kde člověk tato nařízení vlastně najde. Student FIT Tomáš Dostál proto vytvořil webovou stránku potrebujurousku.cz, která pro jednotlivá města či kraje jednoduše a přehledně informovala o aktuálně platných opatřeních. Pro každé město se tedy dalo například vyhledat, kde jsou roušky povinné a jaké jsou z těchto pravidel výjimky. Portál čerpal informace ze stránek Ministerstva zdravotnictvíkrajských hygienických stanic.

Folding@home

FIT se již v březnu zapojil do projektu Folding@home, jehož účastníci poskytují výpočetní výkon svých zařízení výpočtům a simulacím při výzkumu léčebných látek proti koronaviru i jiným onemocněním. Do týmu FIT se individuálně zapojili studenti i zaměstnanci, ale také ICT oddělení fakulty, které do projektu zapojilo výpočetní kapacitu platforem CloudFIT a ClusterFIT. Fakulta tak poskytla výpočetní sílu skoro 3 000 CPU a více než 300 000 GPGPU jader. Tento obrovský výkon dostal FIT na první místo mezi českými akademickými institucemi a na 192. místo mezi všemi týmy na světě.

[3] Již 7. 5. 2020 se FIT ČVUT stal nejvýznamnějším přispěvatelem z řad akademických institucí v České republice.

Studenti FIT také vytvořili web, který přehledně informuje o tom, jak si jednotlivé akademické instituce v České republice vedou. Prohlédnout si jej můžete na adrese folding.fit.cvut.cz.

O zapojení FIT do projektu Folding@home již FIT informovala v této zprávě v rámci Zprávy z FIT.

Rozvoz potřebným se službou GoDeliver

Studenti FIT a FEL ČVUT vyvinuli logistickou platformu GoDeliver. Ta měla původně pomáhat firmám s rozvozem zásilek po městě, ale na jaře 2020 během první vlny koronaviru zprostředkovávala rozvoz jídla, zásilek či ochranných pomůcek  lidem v karanténě a starším občanům, kteří jsou z hlediska infekčních respiračních onemocnění rizikovou skupinou a návštěva supermarketu či pošty by je mohla ohrozit. Projekt fungoval na principu kurýrů-dobrovolníků, kteří se mohli přihlásit prostřednictvím webové stránky.  Tito kurýři využívali buď své dopravní prostředky, nebo měli k dispozici sdílená elektrokola.

[4] Aplikace GoDeliver

Foto:
Úvodní foto: unsplash.com
[1 – 4]: FIT ČVUT

Matěj Latka

Na FITu jsem v prváku na magistru a krom školních povinností a strojového vidění se věnuji například sborovému zpěvu, hře na housle nebo výuce lyžování. Když zrovna není koronavirus, sbalím v létě batoh nebo nafoukám kolo a prozkoumávám různá zajímavá místa v Evropě. Kontaktovat mě můžete na latkamat@fit.cvut.cz.