Vysoká škola je nejen místem pro studium neboli, jak zákon říká, „soustavnou přípravu na budoucí povolání“, ale také životním obdobím, ve kterém se člověku otevírají obrovské možnosti vlastní realizace mimo oblast jeho normálního působení. Audiovizuální centrum (nikdo nám ale neřekne jinak než AVéCéčko) je skupinou lidí, která s nadšením studentů, očima umělců a duší vědců zachycuje nevšední okamžiky pomocí moderní techniky. Už deset let pro vás všechny natáčíme a občas i po Internetu streamujeme zajímavé akce, konference, přednášky nebo i umělecká videa. Máme za sebou spolupráci na dvou studentských filmech, jeden dokonce vznikal i v naší produkci. Dlouhodobě pak spolupracujeme třeba se společností Febio, které přenášíme tiskové konference z Febiofestu. Jako FIŤáky vás určitě hodně zajímá web avc.fit.cvut.cz, kam umisťujeme všechny přednášky a Informatické večery, které natočíme.
I díky spolupráci s ČVUT a sdružením CESNET máme k dispozici techniku, kterou se nebojíme prohlásit za profesionální. Tak například poslední hračka, kterou jsme měli možnost si vyzkoušet, byla kamera Sony XDCAM EX3. Musím přiznat, že držet v ruce kameru, která má stejnou peněžní hodnotu jako nové auto nižší třídy, je pocit docela vzrušující.
Kromě objevování kouzel techniky, kterou máme k dispozici, se ve svém volném čase snažíme vytvořit i něco uměleckého nebo užitečného, mimo produkci všeho toho audiovizuálního materiálu organizujeme workshopy pro odbornou i laickou veřejnost.
Rádi mezi sebou přivítáme nové tváře. Pokud se zajímáš o informatiku schovanou za zpracováním a přenosem videí, natáčení, střih, speciální efekty nebo kteroukoliv jinou oblast audiovizuální tvorby, neváhej nám napsat na nabor@avc-cvut.cz.
facebook.com/AVC.CVUT
avc-cvut.cz
Autor: Michal Štádler
Technické okénko
…aneb proč přednášky i v hypermoderní Nové budově natáčejí lidé
Nová budova je při její ceně téměř jedné a čtvrt miliardy korun vybavená vším možným. Vlastní inteligence žaluzií a oken je dnes už legendární. Není tak žádným překvapením, že všechny čtyři přednáškové sály v přízemí jsou vybaveny kompletní videotechnikou včetně několika kamer. Zajisté jste si všimli, že z minulosti jsou na Eduxu i záznamy z těchto kamer. Za největší posluchárnou číslo 105 je pak schovaná technická místnost, odkud je možné všechny sály včetně oněch kamer ovládat, zaznamenávat obraz a dokonce i streamovat. Teoreticky.
Jenže
Všechny kamery jsou analogové v rozlišení PAL, tedy 720 × 576 pixelů, a navíc z nich není signál pravděpodobně tahán po úplně správné kabeláži. To má v kombinaci s osvětlením tabule za důsledek to, že pokud na ní někdo začne psát, v záznamu z toho není vidět vůbec nic.
Kamery by se daly ovládat, aby se zabralo vždy to, co se na tabuli píše, ale to není technicky možné dělat pro několik sálů najednou a už vůbec ne na dotykovém panelu, který je jediným rozhraním ke kamerám.
Záznam se kdysi prováděl serverem, který nebyl ale úplně spolehlivý a letos pravěpodobně není k dispozici vůbec. Navíc budova fakticky patří Fakultě architektury a ta své přednášky zaznamenávat nepotřebuje / nechce.
Celý systém je pak i podle techniků FA velice špatně zdokumentovaný, a pokud potřebujeme někde přepojit nějaký kabel, často to děláme úplně naslepo.
A tak jsme prozatím rezignovali na jakkoliv chytrý systém v nové budově a natáčíme přednášky HD kamerou na stativu. Tu získal FIT také díky grantu FRVŠ, jehož jsem byl spoluřešitelem.
Autor: Bc. Petr Pulc