Osamělost komiksových hrdinů aneb Batman chce být jako vy

Cítíte se někdy osamělí? Protože komiksoví hrdinové taky! Jak probíhá klasický den Batmana? Má čas na odpočinek? Na procházku? Na lásku? A jaké čaje pije Bruce Banner, aby se nenaštval a neproměnil v Hulka? To vše se dozvíte v divadle NoD.

Se superhrdiny se v poslední dekádě roztrhl pytel, každý rok jde do kin několik filmů o létajících lidech, lidech se superobleky či hláškujících pavoukovcích. V roce 2017 ale divadlo NoD uvedlo hru Osamělost komiksových hrdinů, ve které si bere na paškál pár nejslavnějších komiksových postav a dívá se na ně z trochu jiného úhlu.

Superhrdinové totiž nemusí pořád jen zachraňovat svět. Někdy také potřebují chvilku pro sebe. Ale co mají dělat, když se zrovna taková chvilka objeví? Jak si někdo jako Batman má najít zpřízněnou duši, když nikomu nemůže říct, že je Batman? I Superman má svoje problémy. Na naší planetě se cítí sám a pořád řešit naše malicherné problémy ho nebaví, tak se rozhodne skoncovat se životem. Jak si ale může ublížit někdo, kdo přežije výbuch atomové bomby?

Hra chytře kombinuje vážná témata osamělosti a depresí s humorem a komiksovými prvky. Ač jsem měl očekávání docela nízká, nakonec jsem ze hry byl nadšený a nevzpomínám si, že bych se někdy u divadelní hry tak moc smál, jako právě u Osamělosti. Stejně tak mě hra donutila se zamyslet, což bych od superhrdinského tématu nečekal.

Hra sice na komiksových postavách a prvcích staví, ale velkou většinu věcí pochopí i člověk, který o Batmanovi, Hulkovi a dalších jenom slyšel. Můžete tak na hru klidně vzít i vaši babičku.

Naopak znalce komiksů občas popíchnou nepřesnosti ve spojení se světem superhrdinů, ale je jich tak málo a v porovnání s tónem hry jsou tak nevýrazné, že člověk pro chvíli přestane být tím člověkem, který na internetu opravuje každou nepřenost, co vidí v komentářích ostatních, a prostě si hru užije.

Foto:
[úvodní] nod.roxy.cz
[1] nod.roxy.cz

Tomáš Nováček

Jsem ve svém živlu, když můžu být vždy a všude, nejlépe na nějaké vedoucí pozici, protože rád zadávám úkoly a hlavně se rád poslouchám. Proto jsem se kromě šéfredaktorování Buď FIT stal také vedoucím fakultního Seznamováku, organizátorem 111. narozenin, či zakladatelem FIT++. Kontaktovat mě můžete na novacto3@fit.cvut.cz.