Mensa úlohy – jaro 2015

Deštníky

Zakreslete do diagramu deštníky, aby splňovaly tyto podmínky:
1. Čísla nahoře diagramu udávají, kolik kapek dopadne dovnitř diagramu v příslušném sloupci (respektive po svislé rastrové čáře). Čísla pod diagramem poté určují počet kapek, které dopadnou na zem (rovněž podél rastrové čáry).
2. Pokud se kapka nedotkne žádného deštníku, padá svisle.
3. Dopadá-li kapka nalevo od středu deštníku, sklouzne k jeho levému kraji. Dopadá-li napravo, sklouzne k pravému okraji. V obou případech poté spadne kolmo na zem (může však samozřejmě klouzat i po více deštnících).
4. Pokud kapky dopadnou na střed deštníku, rovnoměrně se rozdělí doleva a doprava..
Deštníky jsou vysoké jen na jednu řádku a mají různou šířku. Šířka je uvedena na levém okraji diagramu. U více deštníků v jednom řádku jsou údaje uvedeny v pořadí, v jakém jdou deštníky po sobě. Deštníky mohou ležet v sousedních polích, nesmí se však křížit nebo se vyskytovat ve stejném poli.

Příklad zadání

Příklad řešení

Zadání 1

Zadání 2

Zadání 3

Zadání 4

Řešení 1

Řešení 2

Řešení 3

Řešení 4

Logik

Hledáme kód složený ze 6 písmen. Tento kód najdete určitě v každé encyklopedii. Stejně jako ve hře Logik (anglicky Mastermind), symboly na pravé straně od jednotlivých slov mají následující význam:
– prázdné kolečko: ve slově se nachází správné písmeno, ale na špatné pozici
– plné kolečko: ve slově se nachází správné písmeno na správné pozici.
Tedy slovo PATZER obsahuje 4 písmena z hledaného kódu, ovšem žádné z nich se nenachází na správném místě.

Zadání

Řešení

MOZART

Test

Zadání 1

Zadání 2

Zadání 3

Zadání 4

Řešení 1

C

Řešení 2

C

Řešení 3

C

Řešení 4

D i F

Tomáš Nováček

Jsem ve svém živlu, když můžu být vždy a všude, nejlépe na nějaké vedoucí pozici, protože rád zadávám úkoly a hlavně se rád poslouchám. Proto jsem se kromě šéfredaktorování Buď FIT stal také vedoucím fakultního Seznamováku, organizátorem 111. narozenin, či zakladatelem FIT++. Kontaktovat mě můžete na novacto3@fit.cvut.cz.