Tomáš Nováček – Na všem je chlup pravdy

Autorem této knihy je Tomáš Nováček, student doktorského studia na Fakultě informačních technologií ČVUT. Možná byste čekali, že když vyjde kniha od někoho takového, tak to bude sbírka řešených příkladů z lineární algebry a nebo rovnou skripta z nějakého předmětu, který Tomáš vyučoval. Bohudík, nebo pro některé možná bohužel, tomu tak není. Kniha Na všem je chlup pravdy je sbírka povídek, které vznikaly v různých fázích autorova života. Během deseti let Tomáš sepsal mnoho různých povídek, avšak v jeho právě vydané knize naleznete výběr z těch nejlepších. 


Kniha se skládá z dvaceti dvou povídek nejrůznějších témat. Některé jsou veselé, jiné lehce pochmurnější, ale do každé z nich vložil autor kus sebe – na každé je totiž chlup pravdy. V povídkách se mísí různé motivy, od lásky a mezilidských vztahů až po motivy, které by se daly souhrnně popsat úryvkem „Měl jsi někdy pocit, že nevíš, kam tvůj život směřuje?“. 


Povídky jsou různé délky, většina jich je ale pouze na několik stránek, což rozhodně přispívá k čtivosti, podobně jako fakt, že kniha je plná dialogů. Postavy řeší palčivé i zábavné situace a často své myšlenky mezi sebou sdílí.

Hovorová čeština postav dává vzniku krásným obratům a všudypřítomné „kdyť“ si čtenář bude určitě pamatovat. Autor dodává příběhům atmosféru a nechává čtenáře v napětí i tím, že některé věci nejsou napřímo řečeny, a čtenář si je může tedy jen domyslet. 

Mou nejoblíbenější povídkou je Jmenuji se Robert Wade, která popisuje příběh chlapce jménem Peter a jeho trampoty s novým kamarádem Robertem. Upřímně si myslím, že je to jedna z nejlepších povídek z celé této knihy. Povídka je zábavná a její závěr čtenáře nejen překvapí, ale dá mu i podnět k přemýšlení. 


Knížku bych určitě doporučila všem, kteří rádi čtou, ale i těm, kteří s knihou v ruce moc času netráví. Díky tomu, že povídky jsou krátké, tak se opravdu velice snadno a rychle čtou. Takže na večerní odreagování od práce a školy je to naprosto ideální. Já osobně budu knížku kupovat i jako vánoční dárek, tak se mnou můžete inspirovat a pořídit ji pro sebe nebo své blízké taky.
Jako ochutnávku si můžete poslechnout povídku Vánoční nadělení. 

Alena Brožová

Jsem stále Programátor začátečník a nejspíš i vždy budu. Díky FITu poznala nejúžasnější lidi v mém životě a jsem za to FITu neskonale vděčná. Taky díky této fakultě zjistila, co bych v životě chtěla dělat (i když to nakonec není informatika). Byla jsem dva roky členkou představenstva FIT++, taky jsem byla v Centrále Studentské unie ČVUT. Taky jste mě mohli i na fakultním Seznamováku (nebo Magistrováku) a ráda pomáhám na různých akcích ať už od fakulty, nebo na v rámci celé SU ČVUT. Momentálně studuju magisterské studium na MÚVS ČVUT, ale na FITu se možná ještě na pár předmětech objevím. Kontaktovat mě můžete na brozoal2@fit.cvut.cz.