Nekrolog pro odcházející kus softwaru

Ponechán napospas zhoubným nákazám, pomalu zmírá. Ztrácí se z očí, náš král, mnohými obdivován, mnohými již zapomenut, však navždy zůstane nehynoucí legendou. Windows XP.

Narozen v roce dvoutisícím prvém, sbíral své eXPerience na tomto světě téměř čtrnáct let, než se odebral na věčnou blaženost, odříznut od okolního světa svým vlastním stvořitelem. Podobu této blaženosti si vždy nesl s sebou ve svém wallpaperu „Bliss“, zcela jistě netuše, jak osudnou se mu tato nejrozšířenější fotografie uplynulé dekády stane.

Za dobu svého pobytu na tomto světě dokázal proniknout takřka kamkoliv – do našich domácností, do škol, do knihoven, do bankomatů… A všude byl přijímán s otevřenou náručí. Vždyť co zvládne vyvolat větší emoce a nostalgičtější vzpomínky, nad čím spíše byste dokázali uronit slzu, než nad představou jak z omalovánek vzešlého Průzkumníka Windows, pastelově modrým menu Start nebo nad obrazovkou smrti v trochu odlišném odstínu.

A přece, i přes všechny nástrahy stále přežívá, udržován při smyslech svými obdivovateli a ctiteli v místech vskutku nečekaných: skryt hluboko za neprůhlednými zdmi firemních sídel či v dalekých krajinách čínských. Z našich končin se ovšem již nadobro vytrácí, a tak musí lidstvo nyní čelit podobně nebezpečné, bezmála apokalyptické hrozbě, jakou na počátku milénia byl fenomén Y2K. Celý svět se může zhroutit. A hlavně – legenda odchází, a tak oblast základního softwarového vybavení počítače, které je zavedeno do paměti při jeho startu a zůstává v činnosti až do jeho vypnutí, již nikdy nebude jako dřív.

Odpočívej v nehmatatelné části křemíkového nebe v pokoji.

Zdeněk Kasner

Do fakultního časopisu jsem trvale přispíval od roku 2014. Po bakaláři z FITu jsem ovšem dezertoval na FEL, čímž jsem se stal ex-redaktorem – externím redaktorem. Rád bych se časopisu věnoval i dál, ovšem protože je málo času (a vzhledem k mé fakultní příslušnosti mohu přispívat pouze do rubriky “Zprávy ze zahraničí”), moje články existují pouze v kvantové superpozici. Neboli nevěřte, že nějaký skutečně bude, dokud ho neuvidíte na vlastní oči! 🙂 Kontaktovat mě můžete na kasnezde@fit.cvut.cz.