SCOPE

Letos mezi řadu zajímavých letních akcí přibyl zcela nový projekt studentské organizace IAESTE jménem SCOPE. Projekt se konal v průběhu celých prázdnin, a to od 1. července do 13. září. A co se pod tajemným názvem skrývá? SCOPE je zkratkou Summer of Code, Outstanding Programming Experience. Ale nakolik výjimečná byla tato zkušenost pro účastníky a organizátory?

Projekt vznikl s cílem poskytnout studentům IT možnost vyzkoušet si „nanečisto” týmovou práci na mezinárodním projektu. Účastníci si vyzkoušeli celou řadu platforem – např. PHP, Grails, ale také stále populárnější vývoj pro Android či iOS. Podíleli se na vývoji několika aplikací (mimo jiné jobportálu iKariéra.cz), které používá celá řada jejich známých a spolužáků. Pomáhali jim při tom zkušení team leadeři a mentoři s léty praxe v oboru. Účastnili se zajímavých odborných přednášek, kulturních akcí a teambuildingových aktivit. A tak se účastníci SCOPE setkali například s profesorem Janem Šedivým, navštívili Štefánikovu hvězdárnu nebo si užili trochu adrenalinu při paintballu.

Vyzpovídal jsem člena IAESTE ČVUT Praha a jednoho z hlavních organizátorů projektů Václava Havlína.

 

První ročník projektu skončil před několika dny, celý projekt zabral dva a půl měsíce, a to je docela dlouhá doba. Co tě přimělo rozhodnout se strávit léto organizováním SCOPE?

Úplně na začátku to byla zvědavost, chtěl jsem se přesvědčit, zda existují studenti, kteří si místo brigády nebo dovolené zvolí práci, za kterou nedostanou peníze, ale „pouze“ praxi a příležitost se dál rozvíjet. A také jestli si to nerozmyslí. Jakmile to začalo naostro tak i já zjistil, že zde můžu získat mnoho nových zkušeností a ohromné nasazení dalších organizátorů a pozitivní reakce účastníků mě hnaly dopředu.

 

Další otázku budeš asi čekat, co ti ty necelé tři měsíce daly?

Z odborné stránky to byly predevším velké zkušenosti s vedením týmu, vedením projektu, organizováním a motivováním takového množství lidí. Začal jsem si všímat, že nejsou důležité pouze odborné znalosti, ale i jak vývojáři dokáží spolupracovat, zlepšovat se v průběhu projektu a jak reagují pod tlakem. Unikátní pro SCOPE bylo během tak krátké doby získat kamarády v tolika ruzných zemích a naučit se o jejich kultuře a historii.

 

A je nějaký okamžik, vzpomínka, která se ti pokaždé vybaví?

Je mnoho okamžiků, které jsme prožili společně, a nemůžu je tu vyjmenovat všechny. Osobně mi stále leží v hlavě dva. Když mi jednou večer volalo číslo s cizí předvolbou a ozval se Hassaan z Pakistánu, že po několika odkladech přece jen dostal vízum do České republiky a za tři dny přiletí, v té době už jsme pomalu ztráceli naději. A rozhovor s Milošem z Bosny zatímco jsme čekali na ostatní, ptal jsem se ho jak je spokojený s lidmi, s ubytovaním a s rozhodnutím za námi přijet. Jeho odpověď bych nedokázal zopakovat, ale byla a stále je to pro mě velká motivace pokračovat.

 

Zákeřná otázka, kdybys nebyl organizátor, zaujal by tě projekt jako potenciálního účastníka?

Teď když se ohlédnu zpět tak můžu říct, že pokud bych nebyl organizátor, určitě bych chtěl být u toho jako účastník. Opravdu jsem se každé ráno těšil na svůj tým, na nové nápady pro projekt, společnou snídani a oběd a věřím, že to tak bylo i u ostatních. A samozřejmě nerad bych si nechal ujít akce jako ultimate frisbee, motokáry nebo paintball.

 

Mám ještě poslední otázku, budu trochu vyzvídat. Chystáte se pokračovat i příští léto a pokud ano, je něco, co byste chtěli zlepšit nebo změnit?

Vždycky je co zlepšovat a pokud nevíte, co dál zlepšit, je to znamení, že nejspíš něco děláte špatně. První ročník vždycky provází „porodní bolesti“, letos jsme spoustu věcí dělali v časovém presu a občas se něco stihlo tak tak, ale myslím, že nakonec všechno dopadlo dobře.


Názory účastníků SCOPE


„Přišel jsem do týmu super lidí. Jelikož u nás bylo dost zahraničních účastníků, vždy se bylo o čem bavit. Nejednalo se jen o nějaké nudné sezení a programování – za tu dobu se udála spousta věcí. Určitě by stál za zmínku paintball, motokáry a přednášky k tématu i mimo naše zaměření.
 Miloš Oroz, BosnaPráce,  zábava, nové znalosti. SCOPE není běžná praxe, je to víc, všechno je to o lidech, učíte se kreativním a zábavným způsobem s talentovanými a inspirujícími lidmi. Zdokonalil jsem se v programování a přitom jsem si celou dobu užíval spoustu zábavy s přáteli z celého světa.“

Lukáš Vozáb, student ČVUT FIT

 

„V projektu SCOPE jsem pracovala jako QA. Získala jsem nejen mnoho zkušeností z IT (oborem jsem chemik), ale především jsem poznala mnoho skvělých lidí z ČR i ze zemí jako je Pakistán, Japonsko nebo třeba Bosna. Další obrovskou výhodou bylo to, že jsem se hodně procvičila v angličtině. Scope projekt můžu jen a jen doporučit :).“

Lenka Kadeřábková, studentka VŠCHT

 

„SCOPE, to je místo, kde jsem získal spousto přátel z různých zemí. Zdokonalil jsem se v angličtině (a češtině). Naučil jsem se spoustu o programování, vývoji a ladění v týmu.

A taky jsem si užil život v České republice, stejně jako českou kuchyni.“

Suzuki Takeru, Japonsko

 

„Díky projektu SCOPE jsem měl možnost poprvé zažít, jak funguje týmový vývoj projektu a extrémní programování v praxi. Poznal jsem nové lidi z různých koutů světa a měl tak zároveň možnost procvičit své jazykové znalosti. Při vývoji stránek iKariera.cz jsem měl možnost osvojit si základy programování v Grails, což pro mě byla zcela nová zkušenost. Zajímavé byly také prezentace firem z oblasti IT a společné akce pořádané s trainees IAESTE.“

Vojtěch Houžvička, student TUL

Projekt má za sebou svůj první ročník a podle ohlasů účastníků se zdá, že se za rok můžeme dočkat druhého. Určitě se jedná o zajímavou příležitost pro studenty IT, jak nejen získat zkušenosti, ale také poznat studenty ze všech koutů světa a zlepšit si angličtinu.

Právě to mě na SCOPE zaujalo nejvíce, tento projekt ukazuje, že studenti z velice odlišných zemí dokáží společně pracovat, vzájemně se od sebe učit a vytvořit dohromady užitečné aplikace.

Pokud vás projekt zajímal můžete se dozvědět více na webu akce nebo na facebooku /iaestescope


Autor: Richard Holaj

Foto: Filip Ekl