ATHENS

Na týden, na semestr nebo i na celý rok – nabídka výjezdů do zahraničí při studiu je bohatá. Mezi ty krátkodobější patří týdenní kurz ATHENS, výměnný program mezi technickými univerzitami, pořádáný dvakrát ročně. Na univerzitách ve Španělsku a v Portugalsku si ho při studiu na FITu vyzkoušel Pavel Krejčí.

 

Na kurz ses dostal rovnou dvakrát. V jakém ročníku ses k tomu rozhodl?

Kurzů ATHENS jsem se zúčastnil ve třetím a čtvrtém semestru magisterského studia. S ohlédnutím zpět teď trochu lituji, že jsem to nezkusil dřív. Například ještě na bakalářském studiu. Kurzy jsou skvělá zkušenost a každému bych program ATHENS doporučil.

 

Proč sis vybral právě ATHENS? Jaké jsou jeho hlavní výhody oproti BESTu nebo Erasmu?

Kurzy BEST jsou svou podstatou poněkud odlišné. Spíše bych program porovnával s Erasmem. Na rozdíl od něj trvají kurzy pouze týden a pro studenty, kteří pracují nebo při studiu zkrátka nechtějí dlouhodobě vyjíždět (například kvůli prodlužování studia), je ATHENS ideální volbou. Je to výborná příležitost zjistit, jak to funguje na jiných univerzitách a zároveň poznat řadu zahraničních studentů. Zároveň se není třeba bát, že by se ztracený týden ve škole nedal dohnat.

 

Jsou tyto kurzy jsou určené spíše pro pokročilejší studenty?

Hodně záleží na konkrétním kurzu. Během přihlašování je k dispozici podrobný seznam kurzů včetně jejich náplně a očekávané úrovně znalostí. Lze si vybrat kurz pro začátečníky, stejně tak jako kurz pro pokročilé. Například v Madridu jsem byl na kurzu agilních metodik pro řízení SW projektů se zaměřením na metodiku SCRUM. Na to stačilo mít pouze elementární znalosti problematiky softwarových projektů. Někteří studenti ani IT nestudovali a s náplní kurzu neměli problém. Naopak v Lisabonu jsem jsem byl na kurzu operačního výzkumu, jehož předpokladem byla znalost statistiky a lineárního programování. Bylo tedy třeba se v této oblasti alespoň částečně orientovat.

 

Jak moc intenzivní je studium během toho týdne? Je čas i na poznávání okolí?

Tady opět záleží na kurzu, potažmo na univerzitě. Například o Paříži jsem slyšel, že místní kurzy jsou časově dost náročné. Paříž často měla kurzy do pozdního odpoledne a nebylo výjimkou, že následovala domácí příprava na další den. Naopak ve Španělsku byl program výrazně volnější. Škola začínala okolo deváté hodiny (Španělé si na přesné časy nepotrpí) a končila zhruba ve dvě hodiny odpoledne. Během dne jsme pracovali na projektech a odpoledne zbyla spousta času na prohlídku města nebo návštěvu restaurací.

 

Co doprovodný program, měli pro vás místní studenti něco připravené?


Ano, o doprovodný program se starali místní studenti,
členové organizace BEST. Měli na starosti nejen organizaci kurzů, ale i doprovodný program. Na začátku i na konci týdne zorganizovali hromadnou párty a o víkendu navíc výlet spojený s prohlídkou města a místními pamětihodnostmi.

 

Odlétá se tedy ještě před dalším víkendem?

Datum příletu i odletu je volitelný. Kurz oficiálně končí v pátek, ale většina studentů se zdržela alespoň do soboty nebo do neděle. Díky tomu měli možnost například navštívit místa, na která se během týdne nedostali.

 

Je o tyto kurzy velký zájem? A jak velkou šanci má ten, kdo se chce na ATHENS dostat?

Z ČVUT se na kurzy ATHENS každoročně hlásí desítky lidí, přičemž drtivá většina z nich je vybrána. Přesná čísla nevím, ale šance je opravdu vysoká. Osobně bych si tipnul, že většina neúspěšných zájemců se na kurz nedostala, protože si zvolili málo kurzů. Lze si totiž zvolit hned několik kurzů podle priority. Pokud je pak na některý z nich přihlášeno příliš mnoho studentů, je možné se dostat na kurz s nižší prioritou.

 

Když porovnáš Španělsko a Portugalsko v čem se oba kurzy lišily, bylo někde něco výrazně lepší?

Z pohledu náplně kurzu mi více vyhovovalo Španělsko. V Portugalsku jsme „dostali“ postaršího profesora, se kterým byla výuka poněkud vláčnější. Ve Španělsku se naopak jednalo o energického chlapíka se zapálením pro věc. Velkým rozdílem byl také počet kurzů na dané univerzitě. V Portugalsku byly vypsány pouze dva kurzy, tedy zhruba třicet lidí. Téměř všichni jsme se tak stihli poznat a společně plánovali výlety. Ve Španělsku bylo naopak kurzů výrazně více a studentů zhruba 200. Poznat se během týdne se všemi bylo tedy prakticky nemožné. Navíc doprovodný program byl poněkud krkolomný, jelikož taková spousta lidí se špatně koriguje.

 

Jak jste měli řešené ubytování?

Ubytování je možné si zařídit buď individuálně nebo to nechat na organizátorech kurzu. Rozhodně bych doporučoval si nechat ubytování zařídit, a to z jednoho prostého důvodu – budete pohromadě se všemi ostatními studenty. V případě ubytování mimo byste se připravili o spoustu zábavy. Ve Španělsku jsme byli ubytovaní v hostelu přímo v centru města. V Portugalsku to bylo podobné s tím rozdílem, že se jednalo o levnější hotel s dvoulůžkovými pokoji.

 

Podle čeho bys řekl, že se vyplatí vybírat konkrétní kurz?

Především podle tématu, ale určitě ne jen podle něj. Kurzy nejsou jen o tvrdé práci ve škole, ale hodně času strávíte i mimo učebnu. Díky tomu bych při výběru zohlednil i to, nakolik se chcete do daného města nebo země podívat.

 

Co ti ATHENS přineslo a co bys řekl těm, kteří o tomto kurzu uvažují?

Je to velká příležitost se podívat do cizí země nejen jako turista, ale především poznat život na místních univerzitách. Třeba zjistíte to, že oproti českým školám tam funguje řada věcí jinak a v některých případech i lépe. Navíc se seznámíte nejen s místními vrstevníky, ale především se studenty ze všech koutů Evropy. Na kurz navíc ČVUT poskytuje speciální stipendium, což je o důvod navíc, proč se přihlásit.

Program ATHENS byl zahájen v roce 1997 za podpory Evropské komise. Spojuje 17 významných technických evropských univerzit, které pořádají pro studenty vyšších ročníků partnerských škol týdenní intenzivní kurzy v moderních oborech a technologiích na špičkové vědecké úrovni. Odborná část kurzů probíhá v angličtině, francoužštině nebo španělštině v rozsahu 30 hodin a je doplněna dalším kulturním programem. Kurzy jsou pravidelně hodnoceny z hlediska kvality.

 

Zdeněk Kasner

Do fakultního časopisu jsem trvale přispíval od roku 2014. Po bakaláři z FITu jsem ovšem dezertoval na FEL, čímž jsem se stal ex-redaktorem – externím redaktorem. Rád bych se časopisu věnoval i dál, ovšem protože je málo času (a vzhledem k mé fakultní příslušnosti mohu přispívat pouze do rubriky “Zprávy ze zahraničí”), moje články existují pouze v kvantové superpozici. Neboli nevěřte, že nějaký skutečně bude, dokud ho neuvidíte na vlastní oči! 🙂 Kontaktovat mě můžete na kasnezde@fit.cvut.cz.