Mobilní aplikace jsou rychle se rozvíjejícím trhem na poli IT. Zapojit se do něj rozhodli i čerství absolventi FITu Tomáš a Jana, zakladatelé firmy Juicymo specializující se na mobilní a Mac aplikace.
Co vás vedlo k založení vlastní firmy?
Tomáš: Důvodů bylo více, primární byl, že neradi stavíme cizí hrady z písku. Když je člověk zaměstnanec, tak má omezené možnosti, nemůže nic vlastního vybudovat, a my jsme vždycky chtěli vybudovat něco vlastního. Tak to byla taková naše hlavní motivace.
A na co se specializujete?
Tomáš: Máme motto, „vytváříme mobilní a Mac aplikace, které mají šťávu“. V tom jsou obsaženy tři důležité věci: mobilní, částečně Mac a především ta šťáva. Do všeho, co děláme vkládáme „Juiciness“, česky „šťavnatost“. To je vlastně důvodem, proč jsme se rozhodli do tohohle businessu jít, nebo i trochu přeneseně, proč jsme se rozhodli podnikat. Je celá řada firem, které jsou továrny na aplikace, vyrábějí je jako Baťa cvičky, zkrátka na běžícím páse. Důležitý je pro ně počet a ne kvalita. My k tomu přistupujeme trochu jinak, každá aplikace by měla člověku po použití umožnit nejen to, k čemu byla navržena, ale zároveň by si měl po jejím použití uživatel pomyslet: „Jo, to bylo hustý, to byl zážitek!“. A s tímhle se snažíme vytvářet aplikace – nejen ty mobilní. Vlastně máme celkem čtyři divize – vyrábíme mobilní aplikace pro iOS a Android, poté webové aplikace respektive mobilní a responzivní webové aplikace.
Nejsme webové studio, ty webové aplikace musí být vždycky nějak spjaty s mobilními aplikacemi, ať už tím, že jsou responzivní, čistě mobilní, anebo tím, že je to API, které mobilní aplikace používají, zkrátka backend. Kromě toho všeho také vyrábíme Mac aplikace a naše čtvrtá divize jsou školení a konzultace.
A pomohlo vám ve vašem podnikání také studium na FITu?
Tomáš: Myslím si, že určitě. Mně osobně, i když to bylo občas opravdu náročné (tady mě napadají PARy ;)), FIT hodně rozšířil obzory a každému, kdo podniká nebo chce podnikat, bych doporučil, aby přinejmenším nějakou vysokou školu zkusil.
Jana: Mám na to naprosto stejný názor. Podle mě je důležité minimálně vysokou školu vyzkoušet, samozřejmě nejlépe vystudovat. Studium na FITu je v tomto úžasné, úplně nám změnilo přemýšlení a hodně pomohlo. Líbí se mi, že tam učí i lidé z praxe a spousta semestrálních prací byly hodně praktické věci, takže nám určitě FIT dal hodně.
Tomáš: Titul, už je pak jen třešnička na dortu, ale to hlavní, co vysoká škola člověku dá, jsou rozhledy a kontakty. A je to poznat. Vidím to, když mluvím s lidmi – ano, znám několik málo lidí, kteří na vysokou školu vůbec nešli a ty rozhledy získali nějak jinak, ale je to mnohem těžší.
Jana: Určitě si nemyslím, že vysoká škola je zbytečnost.
Tomáš: U drtivé většiny lidí, když s nimi člověk mluví, je poznat, jestli ten rozhled mají, nebo ne. Nechci říkat, že je to špatně nebo že jsou méněcenní, když ho nemají. Spíš z mého úhlu pohledu oni o něco přicházejí. Neříkám, že musí nutně dostudovat, ne každý do toho chce investovat tolik času, kolik je potřeba, ale alespoň to zkusit. Už to vám ty rozhledy otevře.
A co byla během vašeho podnikání nejtěžší překážka?
Tomáš: Začít. Nám vlastně se začátkem firmy pomohl kamarád, tak trochu nás k tomu dokopal, on je takový „startovač“, vlastně takhle podobně pořešil i další firmy. Nakonec z toho tedy před založením vycouval, ale vlastně nás namotivoval.
Jana: My jsme si vždycky říkali, že bychom něco chtěli zkusit, ale byla to taková vzdálená budoucnost. Ale nikdy jsme si neřekli „A teď“.
Tomáš: Právě s tímhle nám hodně pomohl, za což mu patří velký dík. A jinak poté v tom samotném podnikání nějaký těžký moment – to asi bylo někdy na začátku, než jsme se naučili zajistit správný balanc mezi tím, kolik zakázek nakontraktovat, a tím, že se musí řešit rozumné odhady a podobně. Na začátku jsme v tomhle dost plavali, teď už na na to máme daleko lepší systém. Jednak používáme svůj proces, který ukazuje, jak postupně aplikace vytváříme a snažíme se praktikovat SCRUM. Na technickou část projektů používáme Unified Software Development Process. V každém případě teď už postupujeme inkrementálně a to nám hodně zjednodušilo život. Je hezké, že spousta lidí si o tom třeba přečte a tak dále, my jsme tak taky začínali, ale pak nám trvalo, než jsme to dokázali aplikovat – což teď děláme, a je to vidět – a i v tom se ještě stále zlepšujeme. No a pak další velice osvobozující moment byl, když jsme nedávno odstátnicovali a začali se věnovat podnikání naplno. A to je vidět ve všech možných ukazatelích a metrikách.
A jak se dalo zvládat zároveň podnikání a studium?
Tomáš: Podnikání při škole je určitě náročná věc. Já jsem kvůli tomu třeba prodlužoval o semestr.
Jana: Pro mě to také někdy bylo náročné, ale zvládla jsem to. Občas jsem si musela dát noční hackathon 😉
Tomáš: Určitě toho, že jsme začli podnikat už při studiu v žádném případě nelitujeme, protože je to
zkrátka úžasná zkušenost. Je krásný pocit, když člověk dodělá státnice a najednou zjistí, že není v té situaci: „Ježišmarja, co budu dělat, kde najdu práci, jak začnu podnikat a tak dále…?“, ale spíš, že je fajn, když od té chvíle máme dvakrát tolik času na to podnikání. To je prostě parádní pocit.
Ptal jsme se vás už na nejtěžší okamžik. Ale co naopak, okamžik, kdy jste měli opravdu takový pocit „vítězství“, kdy jste byli opravdu spokojení?
Tomáš: V podnikání nejsou žádné průměrné dny, jsou tam úžasné dny a nebo úplně strašlivě špatné dny. Ty úžasné jsou například, když se získá nějaká zakázka nebo se dotáhne myšlenka na projekt, produkt, dokončí se produktový inkrement a pošle se klientovi a tak dále. Úžasný pocit pak je, když klient řekne: „Jo, to je paráda, fakt úžasný.“ Teď jsme měli například klienta z USA a po úvodní spolupráci, dvoutýdenní, tuším, a nějakých prvních dodávkách a první fakturaci, nám napsal, že naše komunikace, nacenění i dodávky jsou úžasné, takže to byl krásný, parádní pocit.
A nějaké větší úspěchy, na které jste hrdí?
Tomáš: I přes to, že teď tvoří většinu našich příjmů zakázková výroba aplikací na míru, tak tam úplně nemíříme. Naším cílem jsou produkty. V současné době máme nějaké dva menší produkty už vydané. Jeden je Mac aplikace pro vývojáře v Ruby on Rails, která jim ulehčuje vývoj, ta je už na Mac App Store. Druhým produktem jsou Mockpady, což jsou tečkované bloky, které vyrábíme a prodáváme tady v Čechách. Jde o to, že když jsi designér nebo programátor, co si kreslí nějaké diagramy, případně návrhář uživatelského rozhraní, tak pokud máš bílý papír, je to špatně, protože nemáš nic, co ti poskytuje vodítko, a ne každý dovede udělat rovnou čáru na bílý papír. A naopak, když vezmeš čtverečky, tak tě to moc ruší. Tudíž to, co chceš, jsou tečky. A když chceš tečky a chceš tečky v České republice, tak chceš Mockpad. Pointa je taková, že jsme ho navrhli přesně pro tyto účely, v Čechách se tiskne i kompletuje a jsou na něj použity kvalitní materiály ze zahraničí. Designéři, co si ho zatím koupili, jsou z toho nadšení. Obecně s tečkovanými bloky je problém ten, že ze zahraničí se dajísehnat, ale dostat je sem je pak dražší. Proto jsme se vlastně rozhodli to tady v Čechách takhle lokálně vyřešit, ale je to spíš takový produkt „for fun“
Jana: Sice děláme software, ale tomuto říkáme „hardware pro designéry“
Tomáš: Náš velký vzor je společnost 37signals, dneska už se jmenuje Basecamp, která má i podobné motto jako my – „Stay small, do big“, a toto jde zařídit, jenom když má firma produkty, a ne tehdy, když je to „továrna na aplikace“. Juicymo není továrna na aplikace a nikdy nebude.
Jana: Hlavně proto, že to není něco, s čím bychom se ztotožňovali.
Tomáš: To by nám neumožňovalo dělat ty aplikace šťavnaté.
Takže tohle je taková vaše vize do budoucnosti?
Tomáš: Teď tvoří zhruba 80 % zakázková činnost a 20 % produkty, toto chceme obrátit. Když to dobře dopadne, tak zakázkovou výrobu chceme úplně zaříznout, což nevíme, jestli bude nakonec možné. Vize jsou určitě ty produkty, teď máme v hlavě dva hlavní, pár vedlejších, a chceme tudy jít. Přitom si ale chceme pořád udržet tu naši vizi, to naše „proč podnikáme“ a to je, že vytváříme mobilní a Mac aplikace, které mají šťávu. Že ty aplikace v tobě zanechají nějaký pocit, a že když někde potkám kamaráda nebo někoho, kdo se dívá do svého iPhonu či iPadu na aplikaci a používá jednu z těch našich, tak já musím být schopen přijít k němu, ukázat na tu aplikaci a říct: „Hele, na téhle super aplikaci jsme se podíleli a jsme na to hrdí!“ Když tohle nebude fungovat, tak to není business pro nás.
Tomáš Jukin
Tomáš Jukin je absolventem magisterského studia na ČVUT FIT, je nadšeným vývojářem, konzultantem a lektorem v Objective-C, ve kterém tvoří aplikace pro iOS a Mac, a také se věnuje Ruby on Rails, v nemž vytváří webové aplikace. Kromě toho, že v lednu 2013 s Janou založil společnost Juicymo, přednáší objektově orientované programování a webové technologie na Unicorn College a společně s Janou pořádá vývojářské akce v GUG.cz – největší z těchto akcí byl pražský DevFest 2013, jehož byl Tomáš hlavním organizátorem (a Jana byla jeho zástupkyní)
Jana Moudrá
Jana Moudrá je absolventkou magisterského studia na ČVUT FIT. Svému největšímu koníčku – IT se věnuje již mnoho let a plně jím žije. Baví ji vše kolem moderních webových technologií, designu a tvorby mobilních aplikací pro operační systém Android. Ráda se v tomto oboru dále vzdělává, taktéž školí a spolupořádá vývojářské akce v GUG.cz.