Nejoblíbenější, co to vlastně u programovacích jazyků znamená? Asi vás napadne, že to bude prostě ten nejpoužívanější. Co ale tedy doopravdy takové programátorské srdce chce a jak moc je to v rozporu s tím, o jaké programátory si loni psali firmy k Ježíšku? I na to se v tomto článku podíváme a neopomeneme nahlédnout ani do srdcí FIŤáckých.
Ve kterém jazyce mluví ajťáci nejvíce?
Jelikož oblibu jsme si v prvé řadě spojili s mírou používaní, mrkneme se i na tuhle kategorii jako první. V jakém jazyku se tedy dnes napíše nejvíce kódu? Server IEEE Spectrum (IEEE je zkratkou pro Institute of Electrical and Electronics Engineers, který je neziskovou organizací sdružující přes 350 000 elektroinženýrů a informatiků z celého světa za účelem podpory rozvoje těchto oborů) vydal seznam nejpoužívanějších programovacích jazyků. Žebříček samozřejmě jeho autoři nesestavovali jen tak. Použili 12 různých metrik a sledovali kódy z 10 různých zdrojů tak, aby výsledek byl co nejvíce relevantní. IEEE Xplore digital library, CareerBuilder nebo na FITu oblíbený GitHub, to je pár příkladů míst, kde sledovali popularitu jednotlivých jazyků.
A jaký je tedy výsledek? Asi nikoho z vás nepřekvapí, že nejvíce používaným jazykem ve světě byla v roce 2015 Java. V závěsu za ní se pak drží C, C++, Python a na 5. místě C#. Všech 5 zmiňovaných jazyků si svoje místo pevně drží již z předchozího roku 2014, kdy byl tento žebříček za stejných podmínek také vytvořen. Celý žebříček top 10 je pak vidět v následujícím grafu.
V levém sloupci je rok 2015, v pravém pak výsledky pro rok 2014. Hodnoty ukazují celkovou oblíbenost, tedy při započítání všech kritérií. Celý žebříček, který obsahuje 48 programovacích jazyků, a možnost zobrazit si výsledky podle různých metrik, pak můžete najít na webu IEEE Spectrum v článku Interactive: The 2015 Top Ten Programming Languages. Zjistíte tak třeba i to, že pomyslným skokanem roku je nový jablečný jazyk Swift, který se stal v roce 2015 velkým trendem a v celkovém žebříčku se vyšplhal na 16. místo. Pokud vás tedy téma zaujalo, určitě doporučuji podívat se na žebříček důkladněji a zobrazit si výsledky dle toho, co vás zajímá.
Jo a mimochodem… zábavné bude jistě dohledat si zde i jazyky z ostatních článků aktuálního tématu NEJ programovacích jazyků. V žebříčku samozřejmě nenajdete žádný ze „šílených” programovacích jazyků. Tož, je to sice s podivem, ale opravdu se OSTRAJava celosvětově neujala. O slov se však z článku o nejstarších jazycích hlásí dědeček Cobol. A ač na chvostu seznamu, dává vědět, že opravdu ještě platí “Cobol is not dead”.
Milý Ježíšku, k Vánocům bychom chtěli, aby ten novej ajťák uměl…
Končíte-li v roce 2016 na FITu (myslím samozřejmě s titulem), nebo se poohlížíte po nějaké praxi, určitě je dobré vědět, jaké pozice se firmy v současné době snaží nejvíce obsadit. Jaký další jazyk by se ještě vyjímal ve vašem životopisu a bylo zajímavé se jej naučit, ať už samostatně, nebo v některém z volitelných předmětů FIT? Pokud si v již zmiňovaném žebříčku IEEE Spectrum zvolíte pohled Jobs (jazyky, které jsou poptávány ze strany zaměstnavatelů), velké změny se na prvních místech od celkového žebříčku oblíbenosti nedočkáte. Nejvíce se programuje samozřejmě v tom jazyku, ve kterém je nejvíce práce. V první pětce se nám tedy jen prohodí C++ za Python:
- Java
- C
- Python
- C++
- C#
- JavaScript
- PHP
- SQL
- Rubby
- Shell
I tady se dere na povrch Swift (14. místo), ač jeho kolega Objective-C je stále před ním na místě 12.
Jelikož ale IEEE vychází i u této oblíbenosti především ze zdrojů obsahující napsané kódy a žebříček je přeci jen již pár měsíců starý, zajímalo mne, co říkají o oblíbenosti u zaměstnavatelů i jiné žebříčky a zda se významně liší. Aktuálnější a firmám více blízký pohled tak dává například statistika z ledna letošního roku, která bere jako podklad aktuální nabídky práce ze serveru Indeed.com. Ten je americkým celosvětovým vyhledávačem pracovních pozic. Zde aktuálně boduje SQL, jelikož databáze jsou dnes potřeba prostě všude, a tak se tyhle při písmenka často objevují i v požadavcích pracovních pozic v IT sféře. Žebříček TOP 10 ukazuje následující graf (zdroj www.codingdojo.cz):
Abychom se ale nedrželi jen světových žebříčků, zamíříme i do českých luhů a hájů. Vím, kde kdo by chtěl pracovat v Silicon Valley, ale i tak vás určitě zajímá, jak je na tom IT v České republice nebo přímo v Praze. Server Jobs.cz sestavil dle údajů z roku 2015 žebříček 6 nejžádanějších profesí pro rok 2016. IT je zde na 3. místě (1. jsou finance a bankovnictví, 2. se umístila personalistika). V roce 2015 firmy hledaly přes Jobs.cz například zhruba 5 500 programátorů, 3 000 IT analytiků a 1 700 Software architektů. A jaká čísla nám aktuálně vypadnou, když budeme hledat pozice dle jednotlivých jazyků? Zkusila jsem to, a přesto že C, C++ a C# se špatně vyhledává samostatně, ostatní čísla ukazují, že pozice jazyků v žebříčku amerického Indeed.com platí i pro ČR a dokonce i pro Prahu, jelikož v hlavním městě je samozřejmě nabídek nejvíce.
Výsledky pro celou ČR:
- C, C++ nebo C# (nabídky se ve vyhledávání prolínají): cca 2790
- SQL: 1095
- Java: 523
- Javascript: 328
- Python: 175
- PHP: 182
- iOS: 74
- Ruby: 27
Výsledky pro Prahu:
- C, C++ nebo C# (nabídky se velmi prolínají): cca 1170
- SQL: 753
- Java: 338
- Javascript: 202
- Python: 112
- PHP: 96
- iOS: 49
- Ruby: 18
Exkurze do FIŤákých srdcí
Určitě nejenom mě zajímá, pro jaký jazyk bijí srdce ajťáků a ajťaček z FITu. Proto jsem skrz infomail požádala studenty o vyplnění ankety s jednou jednoduchou otázkou „Jaký je váš nejoblíbenější programovací jazyk?”. Celkový počet hlasujících byl 154, takže prosím berte výsledek s rezervou.
Že zvítězilo C++ může být možná pro někoho trochu překvapením. Na druhou stranu však není divu, že studenti mají rádi to, co už znají a umí. C a C++ se na FITu učí jako hlavní jazyky hned v prváku, a tak je výsledek vlastně poměrně logický. Pro případného zájemce o studium je navíc pozitivní fakt, že ač studentům legendární testovací systém Progtest k srdci většinou nepřiroste, přesto se jazyk naučí a oblíbí si jej. Procentuálně však C++ zabralo jen zhruba třetinu a C méně než desetinu hlasů, a tak se o nějaké vyložené lásce k céčku stejně asi úplně mluvit nedá. Přesto však věřím, že pro vás mohou být tyto výsledky zajímavé. A jaký je tedy FIT TOP 5 oblíbených programovacích jazyků?
- C++ 25.3% (39 hlasujících)
- Java 16.2% (25 hlasujících)
- C# 12.3% (19 hlasujících)
- Python 11.7% (18 hlasujících)
- C 8.4% (13 hlasujících)
Celkový přehled, tedy výsledek ankety včetně jazyků, které jsme do ní zapojili, ale které neobdrželi ani jeden hlas, je pak vidět na následujícím grafu.
V anketě bylo možné samozřejmě hlasovat i pro jiný jazyk, než byl na seznamu. Možnost „Other“ využilo 9 studentů a skrýval tyto odpovědi: Rust, TypeScript, ChucK, Apex, VHDL, Bash, Kotlin, Clojure a Petr. Pokud některé z nich neznáte, zeptej se strýčka Googla a rozšiřte si obzory, jako jsem to ostatně udělala i já. Zaujal mne třeba ChucK, programovací jazyk pro počítačovou hudbu. A Petr? Že by nový Karel? Pravděpodobně měl autor na mysli tuzemský grafický programovací nástroj, který cílí na úplné programovací začátečníky. Doufám, že náš FIŤák v něm už dnes neprogramuje, ale dá se pochopit, že objevné programátorské začátky mohou být srdeční záležitostí na dlouhá léta.