Historie operačních systémů: od přepínačů po okna

Operační systém je v současnosti nezbytnou výbavou každého počítače – a kdyby jen počítače! S libovolným druhem operačního systému se dnes setkáváme v mobilních telefonech, tabletech, chytrých hodinkách, ledničkách, … A co kdybych vám teď řekl, že ne vždy počítače nějaký ten systém měly?

Je absurdní, když si představíte v dnešní době počítač, který má k něčemu sloužit, akorát nemá žádný operační systém. A přesto se takové počítače na svém počátku používaly. Fungovaly na principu děrných štítků a jakékoliv další parametry se nastavovaly prostřednictvím ručních přepínačů. Dokázat s tímto počítačem pracovat bylo vskutku náročné a neefektivní.

První výskyty

Stroj poháněný OS 360 ve firmě Volkswagen.

V době nejstarších počítačů se s rostoucí náročností operací začalo přemýšlet, jak celé užívání počítačů usnadnit, ulehčit a zefektivnit. Přeci jen počítače měly práci zjednodušovat a ne přidělávat! A proto začaly vznikat první pokusy o operační systém, bohužel však přímo na konkrétní typ počítačů, protože systém byl napevno spjat s hardwarem. Každý počítač tedy měl jiný systém, dokonce někde museli programátoři zadávat program v binárním kódu. V té době vzniklo několik nových programovacích jazyků, díky kterým si programátoři usnadňovali práci.

Toto „programátorské utrpení“ ukončilo na začátku šedesátých let IBM se svým systémem pro sálové počítače, pojmenovaný OS/360. Tento systém způsobil revoluci, protože mohl běžet na různých strojích té doby. Tento systém měl integrované utility jako například assembler a kompilátory pro FORTRAN nebo COBOL. Není proto divu, že tento systém byl pro firmu IBM komerčně velmi úspěšný. Zajímavostí budiž, že počítače s OS/360 řídily první let člověka na Měsíc.

UNIX

V roce 1969 vznikl operační systém pojmenovaný UNIX, z kterého vznikly další a dodnes známé systémy, například Linux nebo Mac OS X (dnes již macOS). UNIX byl vytvořen v laboratořích americké telekomunikační společnosti AT&T, kde mimo jiné začal vývoj programovacích jazyků C a C++. UNIX byl ve své pozdější verzi přepsán z assembleru do „céčka“ a díky tomu se mohl dostat na nejrůznější platformy.

Doba disketových operačních systémů

Apple DOS - Disketový operační systém od Applu.
Apple DOS – Disketový operační systém od Applu.

O své místo na trhu se ve sféře osobních počítačů začal hlásit i Apple. V roce 1977 představil svůj počítač pojmenovaný Apple II, který vzbudil vysoký ohlas nejen kvůli své nízké ceně a rozměrům, ale hlavně díky svému operačnímu systému, pojmenovaný Apple DOS, na kterém bylo možné programovat v C.
Na scénu přichází v té době neznámá a malá firma Microsoft. V roce 1981 začala prodávat svojí verzi DOSu – MS-DOS. První výskyt MS-DOSu byl v osobních počítačích vyráběných společností IBM. MS-DOS udělal z Microsoftu nadnárodní korporaci i přes to, že tento systém nebyl plně vyvinut v Microsoftu – ten ho odkoupil od společnosti Seattle Computer Products.

Nástup oken a myší

Xerox Alto s prvním „okenním“ systémem.

Veškeré operační systémy do roku 1973 se ovládaly jen přes terminál a různými příkazy. Zlom nastal až s příchodem počítače Alto od Xeroxu. Právě Xerox ukázal první počítač, jehož systém byl vybaven grafickým rozhraním přizpůsobeným i na ovládání myší. Xerox svým „experimentálním přístupem“ inspiroval vývojáře ostatních operačních systémů, ačkoliv sám tento styl ovládání nevyužil. Zajímavostí budiž, že právě v operačním systému na Altu se poprvé objevil termín „Desktop“ jakožto označení pracovní plochy, se kterým se setkáváme dodnes.

Apple však u myšlenky ovládat počítač jen přes textový terminál zůstat nechtěl, a tak přišel s novým operačním systémem pojmenovaným Mac OS, který byl distribuován především na počítačích Macintosh. V tomto systému bylo již plně integrováno grafické rozhraní.

Pozadu nezůstal ani Microsoft, který ke svému MS-DOSu přidal grafické rozhraní a možnost multitaskingu, čímž postavil do té doby neznámý systém Windows 1.0, který se tak ani jmenovat neměl. Jeho původní název měl být „Interface Manager“, za čímž si stál zakladatel Microsoftu Bill Gates. O tom, že Windows je lepší název, byl přesvědčen až šéfem marketingu Rowlandem Hansonem.

Zlatá devadesátá…

Historicky první verze Windows – Windows 1.0.

Počítače se stávaly čím dál častější součástí domácností a na to reagoval i vývoj jejich systémů. V roce 1991 přišel na svět Linux, ze kterého vzniklo spoustu distribucí, které někteří z nás dennodenně používají. Microsoft v roce 1992 přinesl známé Windows 3.0, které později nahradil Windows 3.1. Tento systém přišel ve správný čas – v té době startoval komerční provoz internetu a na rozdíl od ostatních verzí dokázaly pracovat se sítí. Boom Microsoft zažil v roce 1995 se svými Windows 95, které upevnili majoritní podíl redmondského softwaru v osobních počítačích. Ten ve své podstatě trvá dodnes.

 

Zdroje fotografií:
Úvodní obrázek: koláž; cyberhades.com, shophive.com
IBM OS 360: wikipedia.com
Apple DOS: leucht.com
Windows 1.0: ZDNet.com
Xerox Alto: digibarn.com

Milan Kurka

V redakci časopisu jsem třetí rok a stále mě to neuvěřitelně baví – stejně jako FIT! Obě tyto věci spojují mé největší záliby v jednu – a to psaní o informatice. Kromě časopisu jsem předsedou klubu FIT++, kde kromě jiného organizuji akci pro nové studenty Hello FIT!. Přizván jsem byl také k organizaci fiťáckého Seznamováku, pravidelně mě můžete vidět na různých fakultních akcích a … prostě je toho hodně. :) Ve volném čase se věnuji grafice, webařině a výletům do neznáma, protože život přeci není jen počítač. :) Kontaktovat mě můžete na kurkamil@fit.cvut.cz.