Tůtůůtůtů, tududůtůtůtů, tududu! Nepoznali jste? Ústřední melodie jedné z nejkultovnějších sci-fi sérii – Návratu do budoucnosti – složená světoznámým hudebníkem jménem Alan Silvestri (který mimo jiné dělal hudbu například pro film Forrest Gump) ale není to, co filmy proslavilo.
Trilogie z let 1985 – 1990 vypráví příběh mladého Martyho McFlye a jeho potrhlého známého doktora Emmeta Browna, který předělal auto DeLorean na stroj času. Díky tomu se dostanou nejen do doby, kdy Martyho rodiče byli mladí či na divoký západ, ale také do budoucnosti. Přesněji řečeno do roku 2015. A i když bych se rád rozepsal o úžasně vymyšlených a geniálně vtipných příhodách Martyho a „Doktora“, můj článek vypráví o něčem trochu jiném.
Ve filmu Návrat do budoucnosti II, kde hlavní hrdinové cestují z roku 1985 do již zmíněného roku 2015, se kromě svých starých já setkají s mnoha věcmi z budoucnosti – pro nás již přítomnosti. Samozřejmě byly většinou jejich představy trochu uhozené – jak už to ve většině filmů, odehrávajících se v budoucnosti, bývá, ale sem tam se myšlenky scénáristů zas tak nelišily od reality.
Kromě častých futuristických vizí, jako hologramy a létající auta byl ale film inovativní v jedné důležité věci, o které snad alespoň jednou snil každý, kdo Návrat do budoucnosti viděl. Marty (a plno jiných, nedůležitých dětí) se po Hill Valley z roku 2015 totiž prohání na hoverboardu – levitujícím skateboardu bez koleček. A protože na rozdíl od Martyho to obchodnímu průmyslu myslí čtyřrozměrně, vidí v hoverboardech velkou budoucnost.
I když už rok 2015 nastal, hoverboardů se ale asi jen tak v obchodech nedočkáme. Ztrácet hlavu je zatím zbytečné, zvlášť, když už pokusů o vytvoření takového stroje nebylo poskvornu, ale většinou to byly výtvory domácích kutilů nebo skupinek lidí a žádná větší společnost snahu o vytvoření hoverboardů nevyvinula.
Když nepočítám pokus v pořadu Ali G, kde stejnojmenný komik navrhoval prostě sundat ze skateboardu kolečka, většina pokusů
o vytvoření hoverboardu byla na principu desky nadnášené foukačem na listí (nedělám si srandu). Jedna verze byla ještě k tomu poháněná motorem. Tedy, přesněji řečeno větrákem. No prostě žádná sláva.
V roce 2011 vytvořil Nils Guadagnin hoverboard na principu magnetické odpudivé síly, díky které mohla deska s lasery (kvůli stabilizaci) a elektromagnetickým systémem levitovat nad magnety pokrytou plochou. Bohužel, neunesla žádný náklad.Ve stejném roce přišla jedna francouzská univerzita s prototypem zvaným mag surf, supravodivou desku levitující tři centimetry nad magnetickými kolejemi. Mag surf dokázal unést až 100 kilogramů.
Největší šílenství kolem hoverboardů v reálném světě rozpoutal sám Christopher Lloyd (představitel doktora Browna ve filmové sérii), když se v roce 2014 objevil ve videu společnosti HUVr, kdo se po boku Tonyho Hawka a Mobyho proháněli po Los Angeles na hoverboardu. Video se ihned stalo hitem, vše vypadalo velmi nadějně, dokud…
Dokud se neukázalo, že je to samozřejmě podvrh a Lloyd se v dalším videu fanouškům omluvil. I když jeho omluva byl další vydařený fórek.V roce 2014 ale začalo opravdu svítat na lepší časy. Ukázalo se, že magnety nejsou zas tak špatný nápad, a tak vynálezce Greg Henderson představil prototyp hoverboardu, který fungoval na stejném principu, jako asijské maglevy.
Maglev (zkratka z magnetická levitace) je v současné době nejmodernější druh kolejové dopravy. Vlaky se pohybují na polštáři magnetického pole, který je vytvářen soustavou supravodivých magnetů, zabudovaných v trati i ve vlaku.
Hendersonův Hendo Hoverboard už je dokonce v takové fázi, že nejen unese dospělého člověka, ale lze jej dokonce i ovládat, i když pohyb funguje částečně na dálkové ovládání. Ale i tak je to velký krok kupředu.
Henderson ale nevyvíjí primárně hoverboard. Technologii vytvořil víceúčelovou – od jednoduššího přesouvání objektů, přes levitující auta, až po domy chráněné před zemětřesením. Jeho technologie je totiž velmi lehce škálovatelná (buď zvětšením počtu magnetů nebo jejich velikosti), takže levitující domy začínají být na dosah.
Hoverboard ale tvůrce vybral právě kvůli jeho popularitě. Je to skvělý způsob, jak technologii dostat do lidského povědomí, a podle jeho slov „pokud si alespoň jeden z deseti lidí uvědomí, že se tato technologie dá použít nejen na hoverboard, tak je to úspěch“.
Peníze na Hendo Hoverboard byly vybrány pomocí Kickstarteru, kde podle výše příspěvků se buď přispěvatelé mohli na hoverboardu proletět pět minut, hodinu nebo dokonce dostat funkční hoverboard domů. Další si odnesou developer kit s funkčním levitačním strojkem.
Celkově projekt na Kickstarteru vybral něco přes půl milionu dolarů, což je dvakrát víc, než jaký si Henderson dal cíl. Teď nám tedy nezbývá nic jiného než čekat: prvním platícím totiž hoverboard přijde až 21.10.2015 – v den, do kterého Marty McFly v Návratu do budoucnosti přicestuje časem.
A když budeme mít štěstí, Henderson třeba na záchodě uklouzne, upadne, praští se do hlavy o mísu a přitom jej napadne indukční kapacitátor. To bychom si pak mohli funkční hoverboard přivést rovnou z budoucnosti. Jen abychom neporušili časoprostorové kontinuum!
Pokud ale Henderson nedokáže hoverboard z filmu zprovoznit, nikdo mu to do smrti smrťoucí nevodpáře a všichni budou říkat, že Clint Eastwood je největší zbabělec na divokym západě!
Foto: Hendo https://www.kickstarter.com/projects/142464853/hendo-hoverboards-worlds-first-real-hoverboard
BTTF hoverboard http://blogs.discovermagazine.com/but-not-simpler/files/2014/03/back-to-the-future-hoverboard.jpeg