25. narozeniny domény .cz

Ne vždy je v průběhu zkouškového důvod k oslavě. Studenti se spíše potí nad skripty, brečí nad výsledky zkoušky a i oslavy narozenin jsou často odkládány až na začátek dalšího semestru. Tento víkend si někteří mohli poplakat i nad výsledky voleb. Nicméně jeden důvod k otevření rychlých špuntů tu je. V sobotu 13. 1. 2018 slavila doména .cz 25 let od svého založení.

Po rozpadu Československa byla tehdejší doména .cs vyměněna za domény dvě – Česko si vzalo .cz a Slovensko .sk. V dubnu 1993 se již objevilo prvních deset domén .cz, ale doména .cs ještě pár let fungovala. Přestala fungovat až v lednu 1995, čímž se stala první doménou nejvyšší úrovně, která byla zrušena.

Domény tehdy byly vydávány na VŠCHT v Praze, od roku 1999 pak správu domén převzalo sdružení CZ.NIC, která se o ně stará dodnes.
Přechod na .sk na Slovensku zaznamenal menší problém, když jejich první zaregistrovaná doména byla po pár dnech ukradena a prodána do USA. V Česku žádné problémy nenastaly.

Počet domén .cz od jejich vzniku stále roste (až na malý výkyv v roce 2003), v současnosti je jich zaregistrovaných 1 306 507, mezi nimi i pár kuriozit. Jedna stránka například využívá horního limitu 63 znaků v názvu domény, takže se jmenuje www.prvni-nejdelsi-domena-v-ceske-republice-ktera-ma-prave-63-znaku.cz/. Další zajímavostí je, že i přes velký počet znamének s diakritikou v českém jazyce stále ještě domény s diakritikou pro .cz až na výjimku dostupné nejsou. Dle CZ.NIC o ně totiž po 25 letech stále není zájem.

[1] Výsledky hlasování o doménách s diakritikou
Takže pokud vás nový rok stále ničím nepotěšil, můžete oslavit aspoň toto hezké ajťácké jubileum.

hlavička článku: wparrow.com
[1]: www.xn--hkyrky-ptac70bc.cz/

Tomáš Nováček

Jsem ve svém živlu, když můžu být vždy a všude, nejlépe na nějaké vedoucí pozici, protože rád zadávám úkoly a hlavně se rád poslouchám. Proto jsem se kromě šéfredaktorování Buď FIT stal také vedoucím fakultního Seznamováku, organizátorem 111. narozenin, či zakladatelem FIT++. Kontaktovat mě můžete na novacto3@fit.cvut.cz.