Jan Šedivý

Představil byste nám v krátkosti eClub? Čím se zabývá a jak dlouho vlastně již funguje?

Teď jsme dokončili sedmý běh. Hlavní náplní eClubu jsou přednášky, respektive setkání a ty jsou vždy jednou za týden. V tuto chvíli se konají v ERA světě a v budově FELu na Karlově náměstí, obě místa se střídají. Zrovna příští přednáška bude ve škole, minulá byla v ERA světě. Probíhá to každé úterý, v ERA světě od pěti, na fakultě od šesti.

A o jaký typ přednášek se jedná?

Máme dva typy přednášek – edukativního a motivačního charakteru. U těch motivačních vystupují různí přední podnikatelé, kteří už založili prosperující firmy, někteří už je i prodali. V zásadě posluchačům, tedy studentům vyprávějí o tom, co museli udělat pro to, aby ta firma fungovala, a s jakými obtížemi se setkali. Měli jsme jednoho přednášejícího, který založil firmu, nastartovala a byla opravdu skvělá, vydělala velké peníze a pak ta firma téměř zkrachovala, protože se jednalo o něco podobného Facebooku a všichni přešli právě na Facebook místo toho, aby dál používali jeho aplikaci. Druhý typ přednášek je edukativního charakteru, ale soustředíme se u nich na to, co se dnes označuje jako soft-skills, neboli schopnost prezentovat a schopnost komunikovat s lidmi nebo shánět zákazníky, čili spíše něco z toho business charakteru. Shodou okolností byla jedna z posledních edukativních přednášek o REST architektuře. REST architektura je dnes dominantní přístup k návrhu webových aplikací, takže Filip Kolařík povídal o tom, jak se to má dělat správně. Filip Kolařík je autorem aplikace jménem HTTP development client, což je plugin do Chromu, který umožňuje rychlé testování RESTového rozhraní – můžete měnit parametry a posílat různé HTTP požadavky, takže má určitě bohaté zkušenosti.

Takže máte i odborné edukativní přednášky?

Ano, občas se objeví i některá týkající se technologií nebo vývoje, ale bývá to tak maximálně jednou za semestr.

A z jakého důvodu jste původně založil eClub? Co byl ten počáteční impulz?

V zásadě hlavně kvůli podpoře studentských projektů a jejich dalšího pokračování. Studenti mají různé možnosti kariéry, když skončí studium. Mohou se nechat zaměstnat do velkých firem jako HP, Cisco, IBM, tady v Praze je jich spousta, případně jít do soukromé firmy, střední nebo menší, obvykle na pozici administrátora nebo vývojáře softwaru, těch je většina. Jen malé procento pokračuje v doktorandském studiu, a ač nemám statistiky, myslím, že ještě menší procento si zkusí založit startup. Počet takových studentů u nás je podstatně menší, než kolik jich odchází do průmyslu. Není to v souladu s trendy, které vidíme v jiných státech, jako jsou třeba USA nebo Velká Británie, kde zejména na některých univerzitách je počet lidí, kteří zakládají startupy, velký. Takže eClub si vlastně klade za cíl upozornit studenty, že i toto je možný způsob kariéry, který není jednoduchý, ale když se to povede, tak ta odměna je veliká – neporovnatelně větší, než kdyby byli zaměstnanci, ale vyžaduje to velké úsilí a tvrdou práci.

To je chválihodný cíl. V rámci eClubu pořádáte i soutěž. Pověděl byste nám o ní trochu víc?

Ano, soutěž je podstatná část. Abychom činnost startupů u nás podpořili, využíváme nadaci ČVUT Media Lab. Ta s námi spolupracuje a pomáhá udělovat stipendia. Ta jsou udělována na základě umístění v soutěží o nejlepší projekty, která se koná jednou za semestr. Vždy máme mezinárodní porotu, která vybere první tři, a ti dostanou peníze na to, aby svůj nápad mohli rozvíjet a dále na něm pracovat. Doposud jsme určitě investovali přes milion a půl, takže se snažíme mít ta stipendia poměrně atraktivní. V tomto semestru máme novinku, že soutěže jsou dvě, jedna je ta tradiční, tedy podpora startupů, a ta druhá je podpora studentů, kteří píší bakalářské nebo diplomové práce s tím, že budou skutečně použity v praxi. To znamená, že řeší konkrétní praktické úkoly pro průmyslové použití – i tyto budeme letos paralelně s těmi startupy odměňovat.

Říkal jste, že máte mezinárodní porotu. Jakým způsobem je složená?

Porota je složená jak z lidí z průmyslu, tak z akademické oblasti, aby posoudili jak ty diplomky, tak projekty studentů. Zatímco ti lidé z průmyslu na to koukají prakticky, co jim to přinese z businessu, tak ten akademický pohled se samozřejmě liší.  Závěrem soutěže probíhá právě takzvaný demoday,  kde studenti v desetiminutových příspěvcích prezentují, co je podstatou jejich businessu nebo nově i již zmíněných závěrečných prací.  Vše nahráváme při prezentaci anglicky a porotci, kteří nejsou z Čech, poté přes internet hodnotí vzdáleně. Proto vždy máme vyhlášení až týden po demoday, ačkoliv letos to možná uděláme tak, že vyhlášení proběhne ihned po prezentacích, a to z toho důvodu, že já další týden nebudu mít čas, tak by to bylo velice obtížně realizovatelné.

Takže soutěž streamujete. Týká se to jen soutěže, nebo i přednášek?

Streamujeme všechny přednášky a současně i nahráváme na YouTube. Máme asi devět univerzitních pracovišť, která jsou s námi vždy online a přes internet pokládají dotazy. A samozřejmě, kdo přednášku neviděl, se na ni může na YouTube podívat. U některých přednášek už máme tisíce zhlédnutí, což je určitě dobré.

Gratuluji, ale vrátil bych se ještě na okamžik k soutěži. Kolik máte v průměru účastníků?

Vždy máme tak deset, jedenáct, dvanáct – to jsou čísla, která se nejčastěji objevují.

To jsou hezká čísla. Máte nějakou odezvu od bývalých soutěžících?

Máme, odezvy jsou převážně pozitivní, ale to si spíše vysvětluji tím, že od těch, kterým se to nelíbilo, odezva není žádná. Nicméně máme i několik firem, které vznikly přímo v eClubu z lidí, kteří jej navštěvovali nebo dokonce vyhráli, ale pak tu firmu založili na jiném projektu. Například proto, že se tým rozpadl a založili firmu, která se věnuje něčemu jinému. Ale celkově těch firem bude, já myslím, že už skoro deset. Neustále přibývají.

Jan Šedivý

Vystudoval magisterské a doktorské studium na FEL ČVUT, pracoval na vedoucích pozicích ve firmách, jako je Google nebo IBM. Je držitelem celé řady patentů a ocenění. Po téměř dvaceti letech v průmyslu se vrátil na ČVUT, kde působí jako vyučující na katedře kybernetiky. Rovněž zde založil eClub, který se snaží pomoci studentům rozvíjet jejich nápady a kreativitu.

eClub

Cílem eClubu ČVUT je sdružovat studenty nadšené pro nové technologie, inovace a spolupráci. Snaží se motivovaným studentům s vůlí dokázat něco víc, pomoci změnit sny v business. Rovněž pořádá každý semestr soutěž o nejlepší startupový projekt, v posledním kole se umístil na třetím místě i student FIT Michal Majer s projektem Opinion Fight. Pokud se chcete dozvědět více, navštivte URL: http://www.eclub.cvutmedialab.cz/.

Autor: Adam Kvita