SHerna News 01

Po měsíci vám znovu ve spolupráci s SHernou přinášíme přehled dění v herním a e-sportovém světě! A co se za ten měsíc stalo?

Jednou z největších aktualit je určitě konference Blizzcon, kde Blizzard představoval své plány pro další rok. A po říjnových zprávách z Riotu byla oznámení očekávanější než kdy jindy. Novinek je spousta. Byl oznámen Overwatch 2. Nové mise, nové mapy, nové módy. Všechno by ale mělo být přeneseno i do jedničky a naopak – všechny kosmetické doplňky a další věci z jedničky by měly být dostupné ve dvojce. Jediným rozdílem mezi oběma díly by pak měl být příběh. 

[1] Blizzcon

Pokračování se dočká i oblíbená série Diablo. Díl číslo čtyři zatím nemá release day, ale něco málo už o novém titulu víme. Měl by se vracet ke kořenům série, k temnému gore tématu. Momentálně se hra vyvíjí pro PC, PS4 a XBox, ale můžeme očekávat i verze pro PS5 a XBox Project Scarlett, které mají vyjít v průběhu příštího roku.

Byla oznámena nová expanze do World of Warcraft s názvem Shadowlands. Vyjde na konci příštího roku a základní edice bude stát 40 dolarů. Předprodej už běží, takže pokud si chcete tohle nové dobrodružství zahrát, navštivte oficiální stránky hry.

Oznámeno bylo i nové rozšíření do hry Hearthstone s názvem Descent of Dragons. Hlavním tématem budou pochopitelně draci, kteří přinesou do hry nový příběh, vedlejší questy, drobné úpravy hratelnosti, 135 karet a také mód Battlegrounds, což je reakce Hearthstone na auto-battlery, jako je třeba AutoChess od DotA nebo Teamfight tactics od Riotu.

Nekompromisní multiplayerová survival hra Rust vyjde v roce 2020 na konzolích. Hra studia Facepunch se prosadila ve Steam Early Accessu už v roce 2013 a po téměř pěti letech vývoje se konečně dostala do plné verze. Dalším cílem pro ni teď budou PlayStation 4 a Xbox One.

[2] Rust – Facepunch

Google Stadia je spuštěn ve vybraných regionech od úterý 19. 11. Mezi launch day tituly patří například Assassin’s Creed Odyssey, Mortal Kombat 11, 3 díly Tomb Raider či Red Dead Redemption 2. To ale není vše. Do konce roku plánuje Google přidat dalších 14 her. V budoucnu se pak dočkáme i těch nejnovějších her jako Watch Dogs: Legion, Cyberpunk 2077, Baldur’s Gate 3 nebo Gods and Monsters. Hry nejsou součástí samotného předplatného Google Stadia, hráči si je musí koupit. Google zatím neodhalil přesné částky, ale očekává se, že cena bude stejná jako v ostatních obchodech.

Novinka Death Stranding pod vedením Hideo Kojimy je konečně venku! A co se týče dosavadních reakcí, tak je rozhodně o co stát! Death Stranding je mixem simulátoru, stealthu a také seriálovo-filmové příběhovky. Zní to trochu šíleně, ale vše očividně funguje skvěle. Tato akční adventura byla na začátku listopadu vydána pro PS4, na vydání verze pro PC si musíme počkat až do léta.

Do Beat Saberu přichází další DLC, tentokrát se jedná o songy ze soundtracku oblíbené hry Rocket League

Karetní hra od Riot Games a potenciální konkurence pro Hearthstone Legends of Runeterra má za sebou další preview patch. Na další spuštění – closed beta verzi – si budeme muset počkat někdy na začátek roku 2020. 

[3] Legends

Rok po ohlášení remasteru klasiky World of Warcraft 3 přichází možnost vyzkoušet si hru v uzavřené betě. Vstup do ní mají jistý pouze ti, kteří si ji předobjednali v dražší verzi Spoils of War Edition, popřípadě majitelé lístků na letošní Blizzcon. Plné verze bychom se měli dočkat poslední den roku 2019.  

Paradox Interactive oznámil pokračování oblíbené série Crusader Kings, které by mělo vyjít v příštím roce. Třetí díl této propracované strategie byl oznámen na PDXConu. Crusader Kings 3 nabídnou trojrozměrné modely objektů a slibují být mnohem přístupnější pro nováčky, jinak ovšem chtějí pokračovat v dosavadním směřování série.

Valve oznámilo po dvanácti letech nový Half-Life s podtitulem Alyx. Vyjít by měla v březnu příštího roku a bude se jednat o hru pro VR. Je to prequel série. Hru půjde spustit na všech headsetech, které podporují SteamVR, nebude tedy exkluzivitou pro Valve Index, jak se dosud spekulovalo. Novinku si můžete předobjednat už nyní. 

CS:GO má novou operaci, která přináší do hry spoustu novinek! Operace s názvem Shattered Web přináší vůbec poprvé skiny na postavy, které můžete otevřít skrze určité mise. Kromě toho se v battle pasu najdete nové typy nožů, samolepky a spousta dalšího contentu. Ke všemu se dostanete přes mise, pokud byste ale neměli náladu na grind, můžete si levely neomezeně dokoupit. 

[4] CS:GO

Seriálový Zaklínač nebude fantasy? Ano, přesně tak. Možná to někoho překvapí, ale přesně tohle řekl Julian Parry, jeden ze supervizorů vizuálních efektů seriálu. V rozhovoru pro SFX doslova řekl, že se celý tým snaží, aby v seriálu bylo tohoto fantaskna co nejméně. „Snažíme se co nejvíce fantaskních prvků zbavit. Upřímně vám mohu říct, že zase takové fantasy netvoříme,“ prozradil. Důvodem, proč se k tomu autoři uchýlili, je prý snaha o jiný žánr a to horor. „Rozhodně si myslím, že k němu tíhneme. Jistě, samozřejmě některé fantazijní prvky seriál má, ale pořád v hororovém smyslu,“ říká Parry.

Konec roku 2019 je pro fanoušky Hvězdných válek hodně zajímavý. Na Disney+ začal ambiciózní seriál The Mandalorian, za pár týdnů zamíří do kin devátá filmová epizoda s podtitulem Vzestup Skywalkera a po letech čekání došlo konečně i na singleplayerovou hru – Star Wars Jedi: Fallen Order. Děj se odehrává po konci třetí epizody slavné filmové série. Na hru jsou zatím spíše rozpačité recenze, uvidíme, zda na to vývojáři zareagují. Hra je určena pro PC, Xbox i PS4.

Podívejme se i na novinky z e-sportu. 

Mistrovství světa v League of Legends vyhrál podruhé za sebou čínský celek. A opět ve finále porazil 3:0 evropský tým. Tentokrát se mistrovských skinů dočká tým FunPlus Phoenix, ve finále porazil tým G2 Esports. Jejich midlaner Caps byl ve finále i loni, ačkoli ještě v barvách týmu Fnatic. Tak třeba příště – do třetice všeho dobrého – se mu podaří Summoners cup nad hlavu zvednout.

[5] FPX – World champions

Z mistrovství světa na mistrovství ČR. V Brně se 8.–10. listopadu listopadu konalo Mistrovství České republiky v počítačových a mobilních hrách 2019. Ačkoli letošní mistrovství nabídlo pestrou směsici turnajů, tak hlavní stage po celé tři dny okupovaly pouhé dva tituly. Dlouholetého hegemona v podobě Counter-Strike: Global Offensive doplnilo PlayerUnknown’s Battlegrounds, jež je i přes celosvětově klesající zájem u nás stále velmi populární. V obou titulech triumfovaly sestavy týmu eXtatus. Konkurenční eSuba si chuť spravila vítězstvím v League of Legends.

Ani esportovému světu se nevyhýbají skandály. Jeden z nich se týká oblíbeného fotbalového simulátoru FIFA. Profesionální hráči si přes Discord domlouvali zápasy tak, aby narazili na slabší soupeře. Skandál se týkal i leadera celé Weekeng league. 

Druhým skandálem je pak ban pro youtubera Jarvise, který ve videu ukázal, jak jednoduché je cheatovat ve Fortnite. Dostal pak ban a celoživotní zákaz účasti na oficiálních akcích. Cheat použil ve videu přiznaně, trest se proto zdá být lehce krutý. Za Jarvise se postavil například i Ninja. 

Foto:
[1] Blizzard
[2] Facepunch
[3][5] Riot Games
[4] Valve

Lucie Procházková

Na FITu jsem už čtvrtým rokem a jelikož mě kromě IT baví i jiné činnosti, jako například psaní, tak jsem se octla i v redakci. Pokud neťukám do klávesnice, ťukám do klaviatury, brnkám na kytaru nebo něco organizuji - převážně v Czechitas anebo v organizaci YMCA Kontaktovat mě můžete na prochl10@fit.cvut.cz.