Sen o rozhovoru jsem si konečně splnil aneb Jirka Hanuš o FIT Anketě 2

Pokud byste se zamýšleli, proč jsme udělali rozhovor právě s Hanym, je to jednoduché – mít jeho jméno v titulku je prostě obrovský clickbait. Odpovědí na otázku, jaké téma jsme s hrdým majitelem domény mistrhanus.cz probírali, se už ale naskytuje několik. Vždyť tahle FITí legenda toho má na kontě tolik!

Pro dnešek jsme si vybrali jedno odlehčující téma. Po několika článcích o oficiální Anketě FIT, kde po každém semestru studenti hodnotí výkon svých pedagogů, se podíváme na její punkovou sestřičku, známou pod hashtagem #fitanketa2, která se už několik let objevuje na facebookové skupině fakulty a jejíž hrdým otcem je právě náš host.

Na konci článku vám také přinášíme zajímavé výsledky anket z výběru pana Hanuše.

Když na FB kliknu na #fitanketa2, co se mi objeví?

Objeví se ti ta nejlepší anketa, která na Fakultě informačních technologií je. Totiž FIT Anketa 2!

A v čem spočívá?

No… (zamýšlí se). V otázkách… (přemýšlí dál) a odpovědích.

Legenda totiž praví, že jsi tuto anketu založil. Pamatuješ si na ten osudový den?

Vybavuji si ho naprosto přesně. S fakultním klubem FIT++ jsme ten den šli na Sněžku. Dneska jsem si to zrovna hledal. (Hany před sebe vyndavá papír celý popsaný různými statistikami a otázkami. Redaktor si vzpomíná na slova jeho přítelkyně „Připravil se na to líp než na zkoušku“.) Bylo to přesně 2. prosince 2017. Pamatuji si, že byla hrozná zima, nebylo nic vidět. Nahoře jsme se celí promrzlí jenom rychle vyfotili s fakultníma tričkama a hned šli zase dolu. Cestou zpátky jsme už v autobuse sice trochu popíjeli, ale řekli jsme si, že po výletě ještě zajdeme na pizzu do Einsteina na Švandově divadle.

Otec zakladatel FIT Ankety 2, mistr Hanuš

A tam se stal ten osudový moment?

Přesně tak. Víš, já mám takovou sérii otázek, podle kterých si určím člověka. Jedna z nich je třeba z jaký strany člověk otevírá banán. Máš v ruce držátko, nebo máš otevírátko na banán? (Táže se redaktora)

Tak samozřejmě se banány vyrábějí s otvírátkem. To ví každý.

To není otvírač! To je držátko! Komu to tady dávám rozhovor…

No, takže jsme tam takhle seděli, popíjeli a pak se právě strhla vášnivá debata třeba nad loupáním banánů. Byly to takový ty klasický otázky, jako jestli se má hrát kámen-nůžky-papír, nebo kámen-nůžky-papír-teď, jestli hot dog s kečupem, nebo s hořčicí…

Trápí tyhle otázky FIŤáky hodně?

Trápí, trápí, samozřejmě.

A tys to tedy tou anketou chtěl konečně rozseknout.

Jojo, to bylo právě v sobotu a já jsem si říkal, že se FIŤáků zeptám takhle na pár otázek na naší facebookový FIT SPAM skupině. No a mělo to tam velký ohlas. Tak jsem si řekl, že udělám každou sobotu nějakou anketu, dokud budu mít inspiraci. Ta sice po čase pomalu odcházela, kvalita anket trošku upadávala, ale ankety začali přidávat i další lidi. Ještě v tom prosinci jsem stihl udělat pět anket a v nejúspěšnějším roce 2018 přibylo 23 anket. Následující rok se objevily pouze dvě ankety, jednu ale přidal náš úžasný učitel pan Kalvoda. Dokonce mě označil i v tom příspěvku, že „Jirka Hanuš nemá čas na FIT Ankety,. Ptal se tam na Marast, který podporuje jenom dva jazyky, tak že jaký jazyk by měl přidat. No a na prvním místě byla řeč Mordoru, kde se snoubí šero se šerem, na druhým místě byl jazyk C. Byla tam i klingonština a na nějakým n-tým místě se objevila i řeč těla.

A začíná se to šířit i mimo internety!

Máš v té tvorbě anket nějakého následníka?

To ani ne. Nechtěl jsem, aby si to převzal nějaký člověk, ale aby se to ujalo. Že to není můj hashtag, ale prostě FIŤáckej hashtag. Mimochodem, za minulej rok jsem měl jenom asi tři nebo čtyři ankety a přitom se na skupině za tu dobu sešlo celkem asi 50 takových příspěvků.

Anketu přidalo i pár vyučujících. Třeba Eliška Šestáková, zmíněný Tomáš Kalvoda, Honza Peřina, ten se mnou učí Python, no a potom ještě Petr Pulc přidal nějakou anketu, nebo minimálně přidává hodně odpovědi.

A co loňský rok? Byl vydatnější v počtu FIT Anket 2?

Když začala korona, aktivita na FIT SPAMU se hrozně zvedla a do konce prosince se tak objevilo neuvěřitelných 50 anket! Já jsem si tady udělal i statistiky (Hany otáčí papírem a zkoumá hromadu čísel napsaných propiskou), kolik bylo v každém roce odpovědí. Takže za rok 2017 jich bylo přibližně 750, druhý rok to bylo nějakých 7650 hlasů, pro rok 2019 jich bylo 1000 – tam byl ten nejlepší příspěvek od pana doktora Kalvody – no a za rok 2020 těch odpovědí, včetně těch nejoriginálnějších jako „Sen o něčem jsem si ještě nesplnil“, bylo dokonce přes 16 000, a to je docela dost.

Když se dvě fakultní legendy spojí v jedno

Jaké otázky ti utkvěly v paměti?

Hele já jsem si udělal takovej výcuc. (Opět před sebe rozkládá papír plný malinkých čísel a zkoumá jeho obsah.) Zjistil jsem, že třeba takový slovní spojení „příjdu dýl“ se neříká skoro nikde jinde než u nás na jihu Čech. A většina FIŤáků si myslí, že říkat to není vůbec v pohodě. Na otázku „Co vám nejvíc pomohlo projít prvním semestrem?“, bylo odpovědí minimálně 500. Nejčastěji to byla FIT-wiki, kamarádi byli až na druhém místě. 

Kámen-nůžky-papír, nebo kámen-nůžky-papír-teď? To se také rozseklo jednou FIT anketou a vyhrála první možnost s 217 hlasy oproti 142. Nejvyšší nedostatek na FITu, to mě hrozně potěšilo, protože na prvním místě bylo „málo anket od profesionálního anketáře Jiříka Hanyho Hanuše“, no a na dalších místech byl třeba „smrad na WC ve třetím patře“ nebo „stránky FITu“. Možná, že touhle anketou jsme právě pomohli vylepšit staré webovky fakulty, teď máme totiž nové a lepší. No a lidi preferuji toast ve tvaru trojúhelníku než ve tvaru čtverečku.

To zní zajímavě, ale co s tím vším budeš dělat?

Já bych chtěl časem třeba udělat ještě dataset, kde by právě byly nějak označený lidi a jaký mají preference. Jako jestli když si třeba dáváš hořčici s párkem, tak máš rád smažák. Nebo když chodíš do schodů, tak si dáváš kečup nebo hořčici. Nějaký takový korelace by byly hodně zajímavý.

Mimochodem byla tam i prázdná FIT Anketa a ta měla víc než 350 hlasování. Z toho nejčastější odpovědi byly takový ty klasiky jako „Sen o x jsem si ještě nesplnil,“, „Nemám čas na x, dělám Progtest,“ nebo „Ač je mé IQ poměrně vysoké…“.

Na to jsem se právě chtěl zeptat, na tyhle legendární hlášky.

Sen o x, to jsem tam v komentářích dohledal, tuhle hlášku založil Vladimír Cvach, zdravím Vláďu! To vzniklo tak, že jsme se ptali v anketě, jestli si lidi dávají do ledničky kečup. No a Vláďa zrovna neměl ještě na Strahově ledničku, tak si sen o ledničce ještě nesplnil. Zalíbilo se to a časem se to ujalo. No a ještě jedna z nejčastějších odpovědí je „ano“, protože jsem se občas zeptal: „Máte rádi tohle nebo tohle?“, jakože nebo, tak mi prostě lidi občas odpověděli jakože true, no. Zdravím Cosina!

O tomto fenoménu by se dala napsat celá bakalářka

Posouvá tvoje anketa nějak FIT? Řeší se tam věci, které by se normálně nevešly do té klasické ankety od fakulty?

Možná jo, ale spíš asi ne, než jo. Třeba to s tou webovou stránku. Padlo to v tý jedný anketě, ovšem bylo tam dalších 50 odpovědí. Některý mohou být relevantní, ale odpovědi typu „Sen o něčem jsem si ještě nesplnil“, to může přehlušit ty kvalitní odpovědi. Občas je to škoda. U některých příspěvků jsem nastavil, aby tam lidi nemohli přidávat vlastní možnosti, protože mě zajímalo něco konkrétního.

Třeba Eliška Šestáková, doktorandka na fakultě, která zároveň i učí, přidala, jestli by studenti ocenili výuku v noci. Obzvlášť během korony je jedno, kdy chodí člověk do školy. Což je právě ten point, že to může pomáhat FITu, ale nemusí to nutně souviset s oficiální FIT Anketou výuky. „Ne“ sice odpovědělo 252 lidí a „Ano“ 139 lidí, ale furt je to nějaká třetina, která odpověděla kladně. Některý napsali, že třeba v rozmezí od 8:00 do 23:00 by klidně šli nebo něco podobného.

A jak že je to s tím banánem?

Tak lidi mají radši otvírátko. Ale samozřejmě je to držátko, i opice takhle otevírají banán (říká rozvášněně).

Jak to hodnotíš po více než 3 letech? Vyřešily se tvé otázky, nebo tě budou provázet i nadále?

Odpovědi jsem sice dostal, ale třeba ty s tím banánem byly špatné. Ale tak jsou to prostě názory lidí. A přijde mi to vtipný, aspoň to sblíží lidi na naší fakultě, kde máme fakt dobrou komunitu. Je to taková fajn odreagovací aktivita.

Máš ještě nějakou myšlenku?

Připojte se k nám do klubu FIT++, ať s námi můžete jít třeba na nějaký výšlap. Byli jsme na Sněžce nebo i na Macoše nebo třeba FIT rip, neboli FITrip, tedy FIT Říp, či FIT trip chcete-li. A rád bych ještě dodal, že jsem vždycky hlasoval i ve fakultní Anketě a hodnotil předměty které jsem měl během semestru. Snažím se propagovat to, aby lidé hlasovali i v té původní fakultní Anketě, protože učitelé na to koukají a opravdu se snaží svoje předměty vylepšovat. A to se mi tady na fakultě moc líbí. Takže hlasujte!

Na samotný konec článku ještě dodáváme pasáže s dalšími skvělými anketami, o kterých nám Mistr povídal, ale které by v textu zabíraly příliš mnoho místa.

  • Jedna z nejaktivnějších anket bylo „Co říkáte na návrh Ondráčka poslat studenty na práci na poli?“. 306 odpovědí bylo „Nemám s tím problém, pole zvládám už od dob PA1,“, 156 lidí raději obhospodařuje vector a 32 lidí se bojí, že by jim bylo přiděleno vícerozměrné pole.
  • Jak se řadí v příborníku příbory? Tak první pořadí bylo lžíce, vidličky, nože. 
  • Oblíbený dinosaurus je Fogl nebo Progres.
  • Cloud je ve FIT anketě anglický dvojník Karla Kloudy
  • Dále se našly tři ankety o smaženému sýru v různých kontextech.
  • Špagety jí 248 lidí vidličkou a 96 lidí vidličkou plus lžící. 
  • Dál, když se lidé potřebují v budově fakulty dostat do 3. patra, tak 123 lidí používá vždy schody. 
  • A potom tady mám otázku, v jakým pořadí si lidi dávají pastu na kartáček, voda-pasta-voda je nejčastější postup.
  • No a anketa na téma „Jaký předmět chybí lidem na FITu“ měla odpovědi typu „BI-OMG –  nauka o Bohu“ a potom „BI-NDP –Nemám čas, dělám ProgTest“. 
  • Nejužitečnější ze všech předmětů je BI-LIN, což je ale pokřivený, protože tímhle předmětem si prošli všichni, narozdíl od většiny předmětů, které jsou oborové. 
  • Nejhorší smrt je na prvním místě pohřbení zaživa, na druhém místě vyjít schody do třetího patra na FITu a na nějakém n-tém místě je tam modrá smrt.
  • Ještě mám jednu zajímavou FIT anketu. Magda Friedjungová, to je také jedna z vyučujících, udělala anketu na téma „Když had dělá ‘sss’, kráva dělá ‘bů’, tak jak dělá králík?“ Nejčastější odpověď, že králík dělá další králíky, druhá nejčastější odpověď byla „Ňuf ňuf“, potom „Sen o králíkovi jsem si ještě nesplnil“. Další odpověď přidal vyučující Ondra Suchý: „Nechť je králík upečený, potom dělá mňam mňam“. Tahle odpověď mě hodně pobavila. Další pěkná byla že králík dělá „Hop hop“.

Lukáš Hypša

Psaní článků je zábava a přitom i zajímavá zkušenost, kdy se potkáváte s neobvyklými lidmi a zjišťujete víc a víc o světě kolem. Výsledek, který vám vznikne pod perem, pak dokáže pobavit a obohatit další lidi – a to je na tom to nejlepší. Proto pro mě bylo připojení se ke skvělým lidem v redakci časopisu FIT úplně jasnou věcí a doporučil bych to zkusit všem co se nebojí. Kontaktovat mě můžete na lukashypsa@gmail.com.