Magistrovák 2022

Blížil se konec opravdu báječného, dlouhého léta, které si jistě ze všech nejvíce užíval člověk s čerstvým bakalářským titulem z FITu. Nojo, jenomže když jste fiťák srdcem i duší, tak by bylo pošetilé po pouhých 3 či 4 letech odcházet, a tak se pomalu, ale nemilosrdně blíží začátek další etapy Vaší existence na FITu a Vám se absolutně nechce. Kdo na to má mít nervy, když jste teprve před 2 měsíci propotili vaše nejlepší šaty u státnic! Musíte se z tohoto mindsetu pomalu dostat a začít se zase těšit na nové předměty, kamarády a nepochybně i dobrodružství – tzv. dostat ten pravej VIBE. No a jak lépe tak učinit, než-li jet na Magistrovák FIT, který ve Vás tyto pocity velice rychle probudí…

Příjezd do rekreačního střediska Máj–Plasy byl poněkud nostalgický, jelikož právě na tomto místě jsme před třemi lety jako naprostí zelenáči nervózně dumali nad tím, co vše nás čeká. Tenkrát ještě jako čerství maturanti, nyní jako novopečení bakaláři. Jen jsme doufali, že nebudeme opět čvachtat naše ruce v jisté směsi, která nás postihla na Seznamováku. Po typickém extravagantním uvítání organizátorů jsme se ubytovali v chatkách a přešli k ohništi, kde proběhlo klasické seznamovací kolečko aneb všichni se dozvíme, že před FITem jsme byli docela zajímaví lidi s různými zájmy, ale po FITu z toho moc nezbylo.

Hned první večer nás čekala noční bojovka – šifrovačka. Rozděleni do týmů po pěti jsme společnými silami zdolávali všelijaké úkoly, při kterých se znovuprobudily naše mozkové závity. Programování jsme se samozřejmě nevyhnuli a tudíž jsme měli opět možnost uctívat jazyk C++ a jeho známá i skrytá zákoutí. Prostě fiťácká šifrovačka se vším všudy. Krom toho jsme také měli možnost pomáhat zoufalým kolegům u zkoušky a zjistit, kde najít recept na guláš – „No přece tady!“
Po několika hodinách strastí jsme se konečně ocitli u kiosku a nad pivem či malinovkou mohli s kolegy zkonzultovat naše úspěchy i neúspěchy.

Druhý den nás čekala celodenní hra na téma bakalářského studia na FITu. Znovu jsme si připomněli to nejlepší (i nejhorší) z předchozích několika let na fakultě. Opět jsme byli ve střetu se všemi nástrahami studia od trochu alternativně pojatého gemování matic až po praktické programování v Pythonu. Všechny předměty zde byly formou aktivit, které jsme museli zdolat, abychom se konečně dopracovali ke státnicím. Kromě toho jsme měli možnost zakusit si, jaké to je obíhat učitele s papírovým indexem, když zrovna mají jiné věci na práci než nás. Po úspěšném složení státnic na nás ještě čekala promoce, při které jsme obdrželi nejen diplom.

V pauze mezi jednotlivými stanovišti jsme se přesunuli zpět do jídelny, kde byl již připraven projektor a naši orgíci. Předali nám cenné informace potřebné k hladkému průběhu povinnými magisterskými předměty a přihodili některé ze svých pro-tipů. 

Poté se rozmístili a vytvořili tak „stánky“ zastupující jednotlivé obory. Tam mohli přijít zvážit obor ti, kteří si jím ještě nebyli jistí, ale i ti, kteří již byli rozhodnuti a chtěli další várku rad.

Poslední večer jsme zakončili táborákem a zpěvem, který trval až do ranních hodin a někteří z nás se museli velmi dlouho rozhoupávat k tomu, aby šli zpátky do chatek.

Poslední den proběhla krátce před odjezdem přednáška o výjezdech do zahraničí a doktorském studiu. Pak už jsme jen sbalili své saky paky a vydali se vstříc osudu zpět do Prahy. 

Celý víkend utekl příliš rychle a odnesli jsme si z něj spoustu zážitků a vzpomínek, které jen tak nezapomeneme. Byla to skvělá příležitost, jak se lépe seznámit s lidmi, se kterými přeci jen ještě pár let na škole pobudeme, což je fajn, když jste půlku studia na bakaláři strávili zavření doma a stali se sociálně neschopnými. Zároveň zde padlo mnoho skvělých tipů navíc a celkově bylo pěkné zavzpomínat na staré dobré časy bakalářských let a tuto kapitolu definitivně uzavřít. Rozhodně doporučujeme akci všem, kteří pokračují na magistra na FIT již z bakaláře i z jiných škol – nejsme uzavřená bublina! Takže pokud budete moct, jeďte na Magistrovák!

Autor: Markéta Minářová a Lukáš Rynt
Foto: Magistrovák FIT