Osudové hry

Studium na FIT ČVUT je často velmi náročné a troufl bych si tvrdit, že bez řádného odreagování je to bezesporu nadlidský úkon. A na správné odreagování má každý svůj způsob. Někdy stačí strávit večer u oblíbené počítačové hry, jindy k odpočinku poslouží jednoduchý celodenní spánek, no kreativitě se v tomto oboru meze nekladou. Snad se všichni shodneme, že prokrastinace, či proces odreagování (čti gaučing) je mnohem jednodušší, než studovat či pracovat.

Ke všem těm vašim oblíbeným formám odpočinku vám ale teď do množiny možností přidáváme ještě jednu. Přičemž platí, že pokud máte rádi pivo, pokec s kamarády z FITu nejen o škole a trochu legrace při hraní soutěživých her, pak se jedná jen o kombinaci vašich oblíbených forem odpočinku.

Abychom se konečně dostali k tomu, co to ty zpropadené Osudové Hry vlastně jsou — je to společenská soutěž o sud piva! Chápete? Osudové Hry. oSUDové. Je to šance seznámit se s novými lidmi z FITu, nebo naopak potkat všechny ty důvěrně známé tváře, uplatnit svého soutěžního ducha a strávit se spolužáky příjemný večer u kelímku piva. No a týmu, který vyhraje, se vrátí penízky a jeho členové tedy tento večer pijí zadarmo.

Jak to vlastně začalo? Byl to nápad Jiřího Hanuše, studenta FIT ČVUT v Praze, který dostal během zpracovávání semestrální práce z BI­-ZWU. Základní myšlenka byla dobrá, ale sám Jirka „Hany“ Hanuš by tento projekt nezvládnul, a tak myšlenka na krátký čas povadla. K myšlence skrz semestrálku se ale dostal Marián Hlaváč, který se do her o sud piva nadchl podobně jako Hany. Marián a Jirka se znali jen tak od vidění a od „Seznamováku“, kde se pod vlivem moravské kojenecké vody seznámili neseznámili.

Do prvních Osudovek se pustili s vervou a nadšením. Po oficiálně prvním „beerfingu“ (ano beerfing, tedy briefing s pivem) domluvili super hry a spokojeně se vydali pořádat. Na první Osudové hry přišlo kolem 20 lidí, což jsme brali jako úspěch.

První hra, která se hrála na Strahově, spočívala v tom, aby týmy z izolepy vyrobily co nejlepší „sud na pivo“. Členové museli vytvořit nádobu na vodu a v původním plánu měli přenést vodu na kilometr vzdálené stanoviště. Voda všem týmům ale neskutečně prosakovala, a tak museli organizátoři zaimprovizovat a voda se nakonec přenášela pouze přes strahovský „buzerplac“. Z devíti nalitých litrů vody přinesl nejlepší tým 7,4 litrů vody a nejhorší tým 2,4 litrů vody.

Další výborná hra bylo navádění robotů. Týmy si mezi sebou dohodly 10 slov, která mohly používat, aniž by dopředu věděly, co se bude dít. Potom se jeden z členů odvedl stranou a zavázaly se mu oči. Mezitím se zbytku týmu vysvětlil princip hry: navést robota tak, aby vzal otevřeného lahváče a nalil ho jednou rukou do kelímku na zemi. Týmy, které od nás čekaly nějakou kulišárnu, to měly horší. Domluvily si tedy krycí slova a každé znamenalo něco jiného. Jiné týmy měly problém navádět robota. U posledního týmu se všichni zasmáli nejvíce, navádějící člověk naváděl robota slovy: „RUKA ROTUJ LEVÁ“, z čehož si robot několik minut nic neodvodil.

První osudové hry vyhrál tým Valar Piváris a jejich motto znělo: „Všechna piva musí být vypita“. Teď už si tedy dokážete představit, jaké vylomeniny vymýšlíme. Pro velkou úspěšnost prvních Osudovek se organizátoři rozhodli udělat i pokračování ve formě druhých Osudových her, na které přišlo kolem 45 lidí. Ve dvou se to utáhnout nedalo, ale naštěstí se organizátorský tým rozrostl o dalšího člena Matěje Sháněla a externistku Terku Martinovskou, která poskytla úžasné medaile. Moc se však chtěla účastnit her, proto se nezapojila do příprav a pomáhala opravdu jen externě.

druhé Osudové hry se povedly a večer u ohně byl zpříjemněn koncertem Šmitcového Kvartetu. Také proto se organizátoři rozhodli sehnat a zarezervovat junáckou základnu v Červeném Hrádku u Sedlčan a uspořádat Zimní Osudové Hry – ZOH2016. A protože tým vlastní i doménu osudovehry.cz, tak jsme díky webově znalému Mariánovi měli nově i online registrace, které tisíckrát usnadnily práci a organizaci. Práce během her bylo, ale přesto hodně a jelikož se organizátoři rozhodli vydávat i snídaně, oběd a večeři, tak si tím práci rozhodně neulehčili.

ZOH2016 se povedly, a proto se na konci letního zkouškového semestru 2016 uskutečnily třetí Osudové hry, které byly docela narychlo zorganizované. Organizátoři totiž byli po zkouškovém unavení a nevědělo se, jestli hry vůbec budou. Naštěstí se z externistky Terky stala plnohodnotná organizátorka a v týmu tak bylo zase o jednoho víc.

osudovehry

 

Nadšení rychle přišlo a na Osudovky dorazilo kolem 25 lidí. Tentokrát se počasí vydařilo až moc (zvuk klepání o zuby) a v pařácích se zahrály povedené hry, všichni se i občerstvili v menze na Strahově a došlo se pro dřevo na oheň. Večer se, ostatně jako pokaždé, staly drobné nepříjemnosti, tentokrát se nepřivezla hadička na vzduch k pípě. Organizátoři pohotově vyřešili problémy za pomoci kolegů ze Silicon Hillu.

I ze třetích Osudových her jsou výborné ohlasy a doufáme, že se čtvrtých Osudových her, které budou někdy na začátku zimního semestru 2016, zúčastní plno akčních lidí. Také organizační tým by potřeboval pár lidí, kterým se myšlenka Osudovek líbí podobně jako organizátorům. No a pokud jste to zvládli dočíst až sem, tak jste fakt pašáci.

Na závěr bychom vás rádi pozvali na čtvrté Osudové hry, více informací najdete na ctvrte.osudovehry.cz.

Foto: autor

Jiří Hanuš

2014 jsem nastoupil na FIT. Aktivit na vysoké škole není málo a i já jsem se do těchto aktivit „zavrtal“ trochu více. Už pár let organizuji doma na Strahově Osudové hry – hry o sud piva. Dále jsem se dostal k organizaci FIŤáckého Seznamováku, Narozenin FITu, výpomoc při dalších akcí FITu. Také jsem spoluzakladatel studentského klubu FIT++, který spadá pod Studentskou Unii, potom méně aktivním členem 3D Labu na FITu. Tož jak jsem povídal – nějak jsem se do toho zavrtal. Kontaktovat mě můžete na hanusji8@fit.cvut.cz.