Junior Tech University – vejška nanečisto

Od roku 2011 pořádá ČVUT individuální stáže pro středoškolské studenty zapálené pro techniku pod názvem Junior Tech University. Zájemci mají za úkol zaujmout motivačním dopisem, ve kterém píší o tom, co je na technice zajímá a na které fakultě by si chtěli zkusit studium.

Dle osobního zájmu středoškolského studenta je vybrán jeho mentor, se kterým student stráví na konkrétním projektu celé tři měsíce. Ročník 2014 přivítal na fakultách ČVUT celkem pět stážistů, z toho dva, Šimona a Honzu, přímo u nás na fakultě.

Jelikož byli kluci moc šikovní a nadšení do své práce, rozhodli jsme se, že je vám představíme krátkým rozhovorem.

Šimon Mandlík

Kde jsi se o JTU dozvěděl?

Na sociálních sítích, konkrétně na Facebooku. Jedno nedělní odpoledne jsem se nudil a jen tak projížděl po „zdi“, tak jsem zabrousil na stránku Sedmi Statečných a pak už to šlo rychle 🙂 Stránka JTU mě zaujala, a když jsem na fotkách z minulého ročníku viděl mojí bývalou spolužačku, neváhal jsem.

 

Na čem jsi pracoval a s kým?

Mým mentorem se stal Ing. Filip Štěpánek. Pár dní jsme si vyměňovali emaily a jen tak se oťukávali, pak mi byl zadán úkol pro mou stáž. Její cílem bylo vytvořit jednoduchý program, který by dokázal řadit čísla podle nějakého klíče. To se provádělo pomocí tzv. řadících algoritmů.

 

Co ses v rámci JTU naučil?

Musím říct, že mě mnohdy až překvapilo, kolika způsoby se dají různé funkce v jazyku Java naprogramovat. Naše stáž probíhala tak, že jsem Filipovi vždy poslal své prozatimní řešení, a on mi poslal nazpět své připomínky. Já poté program předělal. Když už byl kód v pořádku a bez chyb, přidával jsem novou funkčnost programu (například měření času, za který se čísla seřadila). Při přidávání funkcí jsem se naučil další nové programové struktury, a tak to šlo dál a dál 🙂

 

Budeš nějak dále rozvíjet svůj projekt?

Co se týče programu, tak ten už asi zdokonalovat nebudu, protože splnil svůj úkol. Navíc jeho cílem nebylo něco vytvořit, ale spíše se něco naučit při té tvorbě. Filip mě ale odkázal na Informatické večery, které probíhají na FITu, a také na stránku s internetovými kurzy.Takže mám do budoucna určitě co studovat. Navíc jsem získal kontakt na odborníka, který mi vždy poradí, když budu mít nějaký problém.

 

Pomohlo ti JTU a pobyt na FIT rozhodnout se, kam si podat přihlášku?

Jestli mám být upřímný, tak ne docela. Pořád váhám mezi dvěma školami. Co mi ale JTU dala, byla určitě představa. O škole, o možnostech a tak. Teď už vím, že jít na FIT určitě nebude špatná volba.

 

Co se ti zatím nejvíce líbilo na životě na vysoké škole?

Hodně se mi líbí studentský život, narozdíl od střední je zde člověk víceméně pánem svého času a může si většinu věcí zorganizovat. Také jsem byl příjemně překvapen postojem všech studentů. Líbí se mi, jak všichni přemýšlí podobně a jsou zapálení pro stejnou věc. To se u nás na všeobecném gymnáziu rozhodně nestává.

Honza – Huy Du Doc

Kde jsi se o JTU dozvěděl?

S tímto projektem mě seznámil můj kamarád, když mi jednoho prázdninového odpoledne poslal odkaz na JTU. Po přečtení několika řádků jsem měl jasno a rozhodně jsem nemohl promeškat takovou příležitost.

 

Na čem jsi pracoval a s kým?

Téma mojí stáže bylo zprovoznění SAGE vrstvy na vlastním počítači. SAGE je softwarová vrstva pro ovládání velkoplošné zobrazovací stěny, která se nachází právě v SageLab na Fakultě informatiky. Mojí práci vedl Ing. Jiří Chludil, který mě i naučil samotnou SAGE ovládat a nechal mě jí používat, což pro mě byl nezapomenutelný zážitek. Patří mu za jeho otevřenost a laskavost velké díky.

 

Co ses v rámci JTU naučil?

Používat Linuxový operační systém. Do té doby jsem s těmito systémy neměl příliš velké zkušenosti, ale čas, který jsem trávil s jeho instalací a konfigurací mě v tomto směru velmi obohatil. Třešničkou na dortu bylo používání samotné SAGE a jejích aplikací, protože to je opravdu unikátní zařízení.

 

Budeš nějak dále rozvíjet svůj projekt?

S Jirkou jsme domluveni na další spolupráci, kdy bych několika studentům FITu pomáhal vyvíjet API pro SAGE. Pokud se vše podaří, mohl bych se do laboratoře připojit z vlastního počítače a pracovat na ní i třeba z domova.

 

Pomohlo ti JTU a pobyt na FIT rozhodnout se, kam si podat přihlášku?

Rozhodně jsem se utvrdil pro studium technických oborů a především informatiky. Každopádně je mým velkým favoritem právě ČVUT, které si mě tímto projektem docela získalo.

 

Co se ti zatím nejvíce líbilo na životě na vysoké škole?

Stravování. Oproti středoškolským jídelnám, to pro mě byl velmi zajímavý poznatek, jakým způsobem se mohou studenti najíst a je to jedna z věcí, na kterou se velmi těším.

Foto: Jiří Ryszawy

Kamila Pětrašová

Členkou redakce jsem se stala po nástupu na FIT v roce 2014. Začlenění mojí osoby bylo po celou dobu svým způsobem magické. Holka z umělecké školy řídí časopis o informačních technologiích, no posuďte sami. Moje funkce šéfredaktorky dokázala i to, že i ten nejmenší v kolektivu může vládnout a přitom netrpět napoleonským komplexem, protože jsem byla pro své ovečky ikonou dobra, vřelosti a spravedlnosti. Nemám ráda modrou a puntíky. Oceňuji lidi se smyslem pro humor a ironii. Kontaktovat mě můžete na kamila.petrasova@gmail.com.