Hell of IT? Ne, Hello FIT!

V době psaní tohoto článku vrcholí přípravy na akci pro nové studenty bakaláře na FIT ČVUT – Hello FIT! 2018, kterou pořádá studentský klub FIT++ za podpory fakulty. Jak ale takový projekt vznikl? A má vůbec smysl?

Technokrati, kteří inspirovali

Celý příběh se začal odehrávat v roce 2015, kdy jsem se jako čerstvě přijatý student zúčastnil akce Technokrati, kterou pořádal (dnes již bývalý) zájmový klub tech@SU. Celá akce ještě před samotným červnovým zápisem účastníky seznamovala s tím, co je nejen na FITu čeká a jestli se sem mají vůbec zapsat. Maximální otevřenost organizátorů a přednášejících mne přesvědčila k tomu, abych nad FITem ani chvilku nerozmýšlel a vydal se na zápis.

[1] Technokrati 2015 od tech@SU

O rok starší

Psal se rok 2016 a Technokrati se od tech@SU zaměřili na studenty ubytované na kolejích Strahov a přesunuli se na září. Později se ke mně bohužel dostala informace, že se v roce 2017 s Technokraty nepočítá.

A tak jsem si říkal – sakra, to je škoda. Protože vedle Seznamováku FIT byli Technokrati ta akce, která mne seznámila s prostředím na vysoké a taky jsem zde poznal své první kamarády.

V tu chvíli už běžel relativně nový klub FIT++, který taktéž patří pod Studentskou unii ČVUT, a byl ve stavu, kdy přemýšlel nad akcemi a projekty, které by mohl dělat. Tak jsem si řekl – pojďme Technokraty dělat pod FIT++! Však to dává logiku – fakultní klub dělá akci pro studenty té samé fakulty.

[2] Vypadá to sice jako obyčejná fotka z hospody, nicméně je z úplně první schůzky organizátorů akce, která zatím ještě neměla jméno.
Začal se dávat dohromady první organizátorský tým, který měl před sebou nemalý úkol – zvolit název akce, která koncept Technokratů převezme. Vymýšleli jsme názvy jako Open FIT, FIT world, Hello FIT world, …, Hello FIT! Jasně, první věc, co člověk udělá, když se učí programovat je klasické „Hello world!“, tak proč akci symbolicky nepojmenovat „Hello FIT!“?

Tohle se nepovede

S organizačním týmem jsem se vrhl na přípravu prvního ročníku. Nikdo jsme nevěděli, jak akce dopadne. Nikdo jsme netušili, jestli o ní bude v našem pojetí zájem. Kapacitu jsme měli 180 lidí, stejně jako FIŤácký Seznamovák.

Naši druhou domněnku, že o akci nebude zájem, ihned vyvrátil den zápisu, kdy se nám zaregistrovalo přes 140 lidí. „Wow,“ řekl jsem si v kanceláři a sledoval postupně nabíhající počet účastníků.

Kapacitu prvního ročníku jsme vyčerpali pár dní po spuštění a lidé stále přibývali. Na jednu stranu nás zájem těšil, na druhou stranu jsme začali vymýšlet scénáře, jak narvat 200 lidí do posluchárny, která má 180 sedadel? To jsme však netušili, že se nám během několika dní číslo vyšplhá na 245 přihlášených a my jsme měli problém.

Přišlo září, nejnáročnější měsíc roku 2017, alespoň pro mě. Hned zpočátku jsem odjel organizačně na Seznamovák, kde jsem musel smutně asi 30 nezaregistrovaným lidem oznamovat, že bohužel pro ně již není na Hello FIT! místo. Mrzelo to mě, mrzelo to i je. Smyslem této akce je předat informace a zkušenosti dál, ale jak to jen udělat…

Týden před samotnou akcí nás napadlo, že by se dal z akce udělat stream. A nebýt Michala Hošny (organizátora Hello FIT! a místopředsedy FIT++) by žádný nebyl. Díky němu a Audiovizuálnímu centru Silicon Hill jsme zvládli celou akci odstreamovat, aby se dostala ke všem, co nemohli do Prahy nebo se jim zrovna na fakultu nechtělo.

Den HF

Nastal den Hello FIT! 2017, který jsme všichni tak netrpělivě vyhlíželi – já trochu se strachem v očích, jak vyřešit případných 245 lidí v menším přednáškovém sále.

[3] Že vám to nepřijde jako 180 lidí?
Bylo 9:45, brány se otevřely a davy účastníků začaly proudit dovnitř. Světe div se, přítomných účastníků bylo jen lehce přes 180. Všichni se vešli, byť – pravda, trochu se mačkali. Tím má největší obava opadla.

Celá akce se rozjela do nejvyšších obrátek – prezentace klubů, oběd, prohlídka kampusu, přednášky o prvním semestru a vysokoškolském životě a mnoho, mnoho dalších. Všechno se povedlo až na maličký detail – přednáška o Linuxu. Tu jsem měl dělat s kolegou, který je linuxový mág s tím, že já budu jen „pomocná“ ruka. Bohužel, kolegovi se před přednáškou udělalo špatně tak, že nebyl schopen přednášet.

„Výborně,“ říkám si pro sebe a beru mikrofon s pocitem, že teď budu 45 minut přednášet o něčem, o čem moc nevím. Brzy se přednáška změnila na lehký stand-up. Ze dna mne vytáhl opět Michal, který zbytek dopřednášel. Tento rok do programu přednášku Úvod do linuxu pro jistotu nezařazujeme.

Celý den pak zakončil David Bernhauer svoji interaktivní přednáškou, kdy prvákům ukazoval, že programování není guláš (přesněji řečeno toast…) a tím byla ta nejdůležitější část dne za námi. Tou nás doprovázela také skvělá Twitter wall, kterou tento rok musíme zopakovat.

 

 

Všechno z nás najednou spadlo a my měli pocit, že jsme účastníkům něco předali. Pak už následoval jen přesun na Strahov, kde mohla vypuknout afterpárty. Pivo, gril, lidi. Všechno co je třeba ke spokojenosti. Doteď nezapomenu výraz pana řidiče, který řídil onu 143ku na Strahov, když uviděl 140 lidí na zastávce. A také výraz paní, která ambiciózně nastoupila do autobusu jako první s myšlenkou, že na Vozovně Střešovice vystoupí. Nevystoupila.

[4] Tohle sice není onen autobus, ale vypadalo to dosti podobně

A komu tím prospějete, co?!

Celá myšlenka Hello FIT! je o seznámení nových studentů nejen s vysokoškolským prostředím, ale i se studentským životem a dalšími detaily. Slibovali jsme si od ní to, že drtivá většina účastníků projde prvním semestrem, nebude bloumat po budovách a kampusu, bude aktivní ve studentských klubech a budou vědět o všech možnostech, které mají. A taky že ano! Drtivá většina nejen že prošla prvním semestrem, ale také prvním ročníkem. Není lepší odměny.

Kolo druhé

Rok se s rokem sešel a blíží se nám druhý ročník Hello FIT!, který jsme upgradovali zvýšením kapacity na 300 lidí a zároveň zapracovali zpětnou vazbu a naše poznatky z minulého roku. Po vzoru Applu můžeme říct, že 27. 9. 2018 vypukne „the best Hello FIT! yet“. A už se toho nemůžeme dočkat!

[5] Těšíme se také na afterpárty (na ranní úklid sice méně, ale i tak)!
První ročník Hello FIT! se vydařil nejen díky organizaci, ale také díky všem, co přiložili ruku k dílu a pomohli nám při běhu akce. Těmi lidmi byli nejen členové FIT++, ale také organizátoři Seznamováku FIT a i absolventi fakulty! Všem patří nejen z mé strany obrovský dík. Speciální dík pak patří Hodymu (Petru Hodačovi) za veškerou podporu a zpětnou vazbu. Bez vás bychom to nezvládli!

 

Zdroje:
hlavička článku: media.cvut.cz
[1] tech.su.cvut.cz
[2]–[3] autor
[4] imgur.com
[5] autor

Milan Kurka

V redakci časopisu jsem třetí rok a stále mě to neuvěřitelně baví – stejně jako FIT! Obě tyto věci spojují mé největší záliby v jednu – a to psaní o informatice. Kromě časopisu jsem předsedou klubu FIT++, kde kromě jiného organizuji akci pro nové studenty Hello FIT!. Přizván jsem byl také k organizaci fiťáckého Seznamováku, pravidelně mě můžete vidět na různých fakultních akcích a … prostě je toho hodně. :) Ve volném čase se věnuji grafice, webařině a výletům do neznáma, protože život přeci není jen počítač. :) Kontaktovat mě můžete na kurkamil@fit.cvut.cz.