Jak na všudypřítomný malware?

V úterý 21. 4. jsme si užili přednášku slovenského specialisty na reverzní inženýrství Ing. Juraje Malcha na téma aktuální malware scéna. Přednášející skvěle komunikoval se studenty, jeho projev byl uvolněný a prošpikovaný množstvím vtípků. Nové informace se dozvěděli nejen studenti, ale i běžní uživatelé, kteří se v IT technice, natož reverzním inženýrství, nevyznají.

O zajímavosti tématu napovídal i plný Ballingův sál. Byl to i trochu mezinárodní “večírek”, protože náš host mluvil slovensky a prezentaci měl v angličtině (prý především proto, že je líný), takže pozornost byla nejméně na 100 procentech.

Kromě představení některých technologií a postupů, jak ESET pracuje s malwarem, ukázal Juraj i vzkazy v kódech od protivníků. Nebo také to, jak se malware dá použít vyjímečně k prospěšné věci, ale v takovém případě hraje velkou roli kreativita “škůdců”.

Na konci od studentů a hostů přišlo několik doplňujících dotazů. Juraj ujistil, že společnost ESET sama malware nevyvíjí. A především připomněl, že v dnešní době být paranoidní je poměrně nedostačující. Své povídání ukončil prohlášením, že pro studenty, kteří mají možnost studovat techniku, je to zároveň výsada stejně jako povinnost zkoumat, vyvíjet se a zdokonalovat se.

Juraj Malcho je od roku 2011 ředitel pro výzkum ESET, oddělení, které je zodpovědné za detekci malwaru, stejně jako návrh, vývoj a údržbu ESET technologií zahrnující nejznámější produkt ESET NOD 32 Antivirus a ESET Smart Security. Pravidelně přednáší v prestižních mezinárodních institucích (NATO), i na univerzitách, především na Slovensku, v České republice a Kanadě. Sám absolvoval na Slovenské technické univerzitě v Bratislavě.

Kamila Pětrašová

Členkou redakce jsem se stala po nástupu na FIT v roce 2014. Začlenění mojí osoby bylo po celou dobu svým způsobem magické. Holka z umělecké školy řídí časopis o informačních technologiích, no posuďte sami. Moje funkce šéfredaktorky dokázala i to, že i ten nejmenší v kolektivu může vládnout a přitom netrpět napoleonským komplexem, protože jsem byla pro své ovečky ikonou dobra, vřelosti a spravedlnosti. Nemám ráda modrou a puntíky. Oceňuji lidi se smyslem pro humor a ironii. Kontaktovat mě můžete na kamila.petrasova@gmail.com.