Grafit

V minulém čísle jsme psali o nové Multimediální a síťové laboratoři, díky které v podstatě vznikla studentská skupina Grafit. Skupina měla v plánu kdeco, tak se podívejme, jak se jí během semestru dařilo.

Gigapanové fotografie Ondry Bréma vám po domluvě studenti rádi ukáží přímo v labu, nebo se na ně můžete podívat na http://gigapan.com/profiles/grafit

 

Stěžejním programem skupiny byla organizace tzv. Grafických čtvrtků. Proběhlo celkem sedm večerů, kde si jak studenti, tak přednášející v praxi vyzkoušeli možnosti telestěny s vysokým rozlišením. Mezi jednu z nejpopulárnějších akcí patřila přednáška Jana Tománka z Art and Animation Studia, autora Kozího příběhu nebo technologie Furryball. Dále se povedl večer s RNDr. Oldřichem Benadou, CSc a jeho mikrobiologickými snímky ve vysokém rozlišení. Ty si neužíval jen on a přítomní studenti, ale pochvaloval si je i náš pan děkan, který byl ostatně častým návštěvníkem Grafických čtvrtků.
Někteří studenti byli také zaškoleni do ovládání laboratoře a mají přes léto na starosti její provoz, jelikož jeden z spoluzakladatelů a jediný, který jí perfektně rozumí, Jiří Melnikov, putuje po Asii.
Studenti se během léta věnují vlastním projektům ve spolupráci s CESNETem, jako jsou gigapanové fotografie, interaktivní video nebo zprovoznění Blenderu na lokálních serverech nebo ve výpočetním cloudu CESNETu.

 

Autor:  Vadim Petrov