Influpeklo

Učitelé FIT ČVUT se stávají známými influencery

Všimli jste si, že v poslední době začala velká část učitelů FIT vystupovat před kamerou? Není to náhoda. Náš pan děkan Marcel Jiřina totiž moc dobře ví, že je potřeba se přizpůsobovat nejnovějším trendům, i kdyby to měl TikTok být, a tak v rámci modernizace přístupu kantorů k výuce uspořádal soutěž mezi vyučujícími. Zúčastnění mají za úkol stát se nejlepším influencerem na fakultě – tzv. FITfluencerem. Výběr platformy i stylu je ponechán na jejich uvážení. Proto jsme tady my s naším novým článkem, abychom vám přehledně shrnuli, jak si naši učitelé v soutěži aktuálně vedou. V souvisejícím článku také najdete rozhovor s dosavadním favoritem této soutěže.

Maurel a Hardy

Jako první se podíváme na dvojici, která s touto sociální horečkou začala, a položila tak základy FITfluencerského závodu. Říká se, že po večerech strávených na divadelních prknech tajně běhají po Praze a dělají divné věci. Faktem ale zůstává, že děkanské duo Jiřina&Tvrdík se připravuje dobýt sociální sítě. Na to však bude potřebovat pomoc vyšších sil – Apakrychlí – u kterých je potvrzena vyšší pravděpodobnost výskytu v noci. Korelace mezi večerním počínáním pana docenta Jiřiny a profesora Tvrdíka a nočním výskytem Apakrychlí je ale určitě pouhá náhoda. Ovšem jakmile tihle dva něco dělají, každý tuší, že to bude velké. Nechme se tedy překvapit.

Emeritní děkan Tvrdík předává klíč ke svému účtu na TikToku děkanovi Jiřinovi

KAM s tím?

Další, koho si vezmeme na paškál, je bratrské duo Dombek&Kalvoda ze světa známého pod zkratkou KAM. Ti mají sice, jak známo, velmi laskavé čtenáře, vlídných diváků je však o poznání méně. Totiž, matematiku je třeba dělat, nestačí se pouze dívat, a tak pro KAM pouhé pořizování videozáznamu nemělo takový úspěch. „Jedním z našich pokusů, jak prorazit i mimo prostředí YouTube, byla expanze na platformu Patreon, kde byla možnost za drobnou finanční podporu odemknout řešení těžkých příkladů,“ vysvětluje Kalvoda, znám také jako Kalvotom či Khalvoda. Tento projekt však ztroskotal na tom, že se žádný student doposud neodvážil řešit tyto náročnějších úlohy. Věříme ale, že tímto článkem zájem a povědomí o této možnosti zvýšíme.

Ukázka nabídky KAM na platformě Patreon
Jeden z prvních pokusů o proniknutí KAMu na YouTube

Databázím zdar!

Dále zde máme dvojici Hunka&Valenta se svým povídáním o databázích. Ti se vydali cestou open-source obsahu, a tak rozšířené povídání na téma relačních databází na YouTube nahrávají rovnou celé, bez nutnosti si doplácet další rozšíření. Atraktivitu výuky se snaží zvýšit také přesahem do cizích, netechnických oborů. Ve videích tak mají například spoustu tipů a triků, jak se starat o zvířátka v ZOO. Zvláště ikonický je pro ně pak pozdrav, kterým začínají každé nové video: „Databázím zdar, obzvláště těm relačním!” Sami hlavní dva protagonisté to hodnotí jako dobrou investici do budoucna, protože až bude potřeba udělat merch pro diváky, nebude těžké vymýšlet jeho motiv. „Pokud se vám naše tvorba líbí a chcete, aby databázový merch vyšel co nejdřív, můžete nás podpořit lajkem, odběrem, zvonečkem nebo třeba i komentářem,“ dodává Hunka, učitel, který v sobě (jak lze vidět na screenshotu) našel v novém semestru i novou nepoznanou část své osobnosti – totiž básníka. Nechť jeho básnické střevo dál plodí takové skvosty!

Z almanachu O databázích a dalších věcech mně milých
Hunka se těší mezi studenty takové oblíbenosti, že jej bylo nutné naklonovat. Na fotce jedna z jeho kopií se svým spolufluencerem Valentou.

Ve dvou se to lépe táhne

A neměli bychom zapomenout ani na nově zformované uskupení Trávníček&Vagner. Ti zvolili strategii přečíslení, a tak při přednášce vystupují oba najednou a vzájemně se doplňují. „Ve stylu vystupování jsme se inspirovali u známé groteskní dvojice Voskovce a Wericha. Za mých mladých let jsem rád chodil na jejich živá představení a s kamarádem Gatesem jsme se tomu vždycky hrozně nasmáli,“ vysvětluje Ladislav Vagner, jeden ze zástupců veleúspěšného dua. Během celého vysílání se tak oba účinkující snaží nenápadně jeden z druhého vystřelit či ztropit nějakou zábavnou scénu. Z pohledu diváka pak máte opravdu pocit, že jste si pustili zábavnou komedii, při které se navíc naučít programovat. My doufáme, že i tato dvojice v sobě bude dál rozvíjet své umělecké já a třeba se brzy objeví i na obrazovkách lidí, kteří nechodí na FIT.

Borec nakonec

I přes všechnu snahu výše zmíněných učitelů existuje na fakultě osoba, která je všechny strčí do kapsy a která se stala absolutním favoritem této soutěže. Kdo to je? Jak se jí podařilo zkrotit TikTok pro účely výuky? A jaké influencerské techniky chce předat studentům na přednáškách? Odpovědi nenajdete nikde jinde než v exkluzivním rozhovoru Kdo je nejznámějším FITfluencerem.

Autoři:
Vít Kalianko
Lukáš Hypša
Foto:
[1] Umělecká koláž s názvem Influpeklo, autor: Vít Kalianko
[2] Archiv FIT ČVUT
[3] https://www.patreon.com/ 
[4] YouTube kanál John McClane https://www.youtube.com/channel/UCugi2zj1X_R28sd-lx1wFfA  
[5] DBS výukový kanál v aplikaci Teams
[6] Osobní archiv Michala Valenty
[7] Videopřednáška z předmětu Programování a algoritmizace 2

Vít Kalianko

Ahoj, já jsem Kvítek. Věřím, že jsem člověk s nejlepším pozpátku přečteným příjmením, kterého jsi kdy poznal(a). Schválně – jen to zkus. Na FIT jsem nastoupil v roce 2019 a nyní se nacházím v 1. ročníku magisterského studia, které jsem si opepřil výjezdem do USA. Až budu velký, koupím si psa – samojeda – protože je tvrdohlavý, roztomilý a stále veselý – stejně jako já. Mezi mé koníčky patří sborový zpěv, hra na kytaru a organizování různých akcí od skautských táborů až po fakultní Seznamovák. Rád jím - hlavně pizzu. A ananas na ní patří! Kontaktovat mě můžete na vitekali@seznam.cz.