Kdo je nejznámějším FITfluencerem?

„Nemám čas, dělám YouTube!” Tohle že má odradit dotěrné redaktory Magiče s Oknem? Stálo nás to sice mnoho sil, času, ale nakonec se nám podařilo ji konečně přemluvit a kývla: „Ale tak dobrá, na časopis Buď FIT bych si 10 minut času mohla najít,“ Už podle našeho prvokontaktu nám bylo jasné, že nejedeme dělat rozhovor s nějakým všedním hostem. Vždyť jde o jedničku v nové děkanské soutěži o nejlepšího influencera mezi vyučujícími FIT – tzv. FITfluencera.

Nebudeme vás dlouho napínat a půjdeme rovnou k věci. Nejlepším z nejlepších není nikdo jiný, než milovnice tzv. dýňových citronů (z anglického „pumpkin lemon“) Eliška Šestáková! Ta se na YouTube zabydlela víc než ve své kanceláři ve 12. patře a nejen proto si zatím drží první místo v děkanské soutěži. To byl sice zpočátku Eliščin hlavní cíl, samotná tvorba jí ale posunula dál, než si původně představovala. Podle jejích slov se jí s přibývajícími zkušenostmi otevřely oči, a díky tomu se jí úplně změnil pohled na svět! Každý řadový YouTuber má za cíl dostávat nějaká ocenění nebo vyznamenání. Nicméně tohle všechno je pod Eliščinu úroveň. Řekla si, že svou tvorbu posune ještě dál. A kam… Totiž KAM? To se musíme nechat překvapit, protože na to jsou i naše investigativní schopnosti krátké.

Nicméně alespoň část utajované pravdy se dozvíte v následujícím, exkluzivním interview právě s dosavadní favoritkou FITfluencerského klání, které přinášíme až na vaše displeje a které si nyní můžete přečíst i vy!

Co tě přivedlo k tomu rozjet YouTube kanál takhle ve velkém? Přeci jen je to velké životní rozhodnutí začít vystupovat před kamerou.

Věřím, že každý máme nějaké poslání – smysl, proč tu jsme. Během distanční výuky jsem si uvědomila, že mým posláním je vzdělávat online. No a navíc vystupování před kamerou je pro mě pohodlnější než vystupování naživo. Ráno nemusíte brzo vstávat, máte to kousek do kuchyně… samá pozitiva!

Myslela sis na začátku, že by tvoje kariéra mohla nabrat takové obrátky?

Nečekala jsem, že to bude takhle brzo. Všichni říkají, že pokud chcete uspět na YouTube, musíte vydávat každý den alespoň jedno video po dobu dvou let. A nesmí vás odradit, že první rok je na vašem kanále takové ticho, až slyšíte cvrkat cvrčky. Na to všechno jsem se chtěla dostatečně předem připravit, takže jsem si půl roku před spaním pouštěla cvrlikání cvrčků. Pak jsem si spočítala, že dva roky je asi 104 týdnů, takže jsem si tolik scénářů i napsala, všechno předtočila, nahrála na YouTube a pak nastavila automatické zveřejňování po jednom týdnu. Víte, já mám totiž ráda, když věci nemusím dělat na poslední chvíli. Kdybych ale věděla, že k tomu, abych prorazila a získala 500 000 odběratelů, mi bude stačit pár videí včetně speciálu, kde vyučuji v převleku Santa Clause, ušetřila bych si spoustu práce.

Kolikrát jsi byla v DVTV? Byl ti sympatičtější Veselovský nebo Drtinová?

Včera mi přišlo 42. pozvání. Vždy ale s díky odmítám. Jak už jsem nejednou řekla, nemám čas, ani na DVTV, dělám YouTube!

Tak teď se cítíme ještě více poctěni. Jak to, že na nás sis ale čas našla?

Tak samozřejmě jde o součást mé mediální strategie. Co si budem, časopis Buď FIT sice nesahá mým kanálům ani po kotníky, ale nějací noví odběratelé se tu určitě nasbírat dají.

Jak a co se pomocí 6sekundového sketche na TikToku dá učit z AG1?

Osvědčilo se mi takhle prezentovat různé příklady na dynamické programování. Jedno video většinou vypadá nějak takto:  

  • 1 sekunda slide se zadáním
  • 1 sekunda zobrazení příkladu
  • 1 sekunda ukázka pseudokódu ukazující řešení hrubou silou
  • 1 sekunda promítnutí pseudokódu s memoizací
  • 1 sekunda slide s bottom-up implementací
  • 1 sekunda analýza paměťové a časové složitosti

Jeden sketch také krásně vystačí na rekapitulaci celé přednášky. Na ukázku vzorových řešení zkouškové písemky se pak pohodlně se studenty vejdeme do 3 nebo 4 vteřin. Holt TikTok je prostě trend, a fakulta se tomu musí přizpůsobovat. S touhle aplikací je dneska krásně sžité každé druhé dítě, tak proč by to FIŤákům mělo dělat problém?

Jaký to byl pocit když ti přišel stříbrný YouTube button? Těšila ses na něj?

KO-NEČ-NĚ. (Stříbrný YouTube button se posílá YouTuberům za překonání hranice 100 tisíc odběratelů. Pozn. red.)

KO-NEČ-NĚ

Odhalili jsme tvoji důležitou přísadu úspěchu. Přednášky si nahráváš předem a během vysílání už děláš jenom, mezi TikTokaři oblíbený, lip sync“. Co nám k tomu řekneš?

Ano, je to tak, podobně jako zpěváci používám pro výuku backtrack. Chvíli mi trvalo, než jsem si na tuto populární techniku zvykla. Například párkrát se mi stalo, že jsem v půlce přednášky nebo cvičení vypadla nebo zapomněla, kdy mám otevírat pusu, takže jsme to celé museli jet se studenty znovu. I s tím, že jsme přetáhli a cvičení ve výsledku trvalo třeba 4 hodiny. Pořád si ale myslím, že tahle metoda má v akademické sféře potenciál, a už jsem na katedře domluvila předběžné školení ostatních vyučujících.

Mohli by techiku lip sync někde uplatnit i studenti?

Mám v plánu tuhle metodu učit i na předmětu Dokumentace, prezentace, rétorika (BI-DPR), umím si představit, že ji studenti budou hojně používat při obhajobě bakalářských prací. Samozřejmě tam by mohl být problém s interakcí, kdy se komise bude chtít na něco zeptat. Bude třeba, aby studenti na začátku své obhajoby komisi důrazně informovali, že s dotazy má počkat až na konec a nemá je přerušovat.

V poslední době je vedle tebe internetovou megastar i Martin Mikyska alias Mikýř, prý spolu plánujete nový seriál Eliščina Úžasná Pouť Automatem, co nám k tomu řekneš?

Uff, tak jste na to přišli. Dobrá, nemá cenu to dál tajit, jste první, komu to povím. Máme v plánu udělat takový výpravný seriál na motivy fantasy a teorie automatů. Zlý zásobníkový automat unesl bezkontextovou princeznu. Zachránil ji udatný konečný automat. Předtím ovšem musel porazit sedmihlavý Turingův stroj. Spolu pak žijou šťastně až do konce všech grafů. Opravdu věřím, že sledovanost předčí všechny moje dosavadní videa. Zároveň bych ráda všechny čtenáře pozvala na premiéru toho dílu, která se bude vysílat 1. dubna 2022 u nás na fakultě a kde určitě nebudeme chybět ani já, ani Mikyska. Tak za rok!

Autoři:
Vít Kalianko
Lukáš Hypša
Foto:
[1] Osobní archiv Elišky Šestákové (editováno: Milan Kurka)
[2] Osobní archiv Elišky Šestákové

Lukáš Hypša

Psaní článků je zábava a přitom i zajímavá zkušenost, kdy se potkáváte s neobvyklými lidmi a zjišťujete víc a víc o světě kolem. Výsledek, který vám vznikne pod perem, pak dokáže pobavit a obohatit další lidi – a to je na tom to nejlepší. Proto pro mě bylo připojení se ke skvělým lidem v redakci časopisu FIT úplně jasnou věcí a doporučil bych to zkusit všem co se nebojí. Kontaktovat mě můžete na lukashypsa@gmail.com.