Katedra aplikované matematiky si založila vlastní cloudovou službu s názvem Karel Clouda

Katedra aplikované matematiky na FIT ČVUT dlouhodobě bojuje s nedostatkem úložného prostoru. Proto se na jaře roku 2022 rozhodla založit vlastní cloudovou službu, aby na ni mohla přesunout všechny své dokumenty.

Cloudové služby jsou dnes velmi oblíbené a využívá a nabízí je kde kdo. Katedra aplikované matematiky na FIT ČVUT je dlouhodobě považována za velmi progresivní, a tak se rozhodla založit si vlastní cloudovou službu s názvem Karel Clouda. Ta bude sloužit nejen pro úschovu dat, ale i pro poskytování dodatečného softwaru.

„S nedostatkem místa bojujeme už dlouho,” říká vedoucí Katedry aplikované matematiky, Ing. Karel Klouda, Ph.D. „Na Marastu máme mnoho úkolů, které nám zabírají místo. Stejně tak digitalizujeme všechny zkouškové testy. A protože si studenti naše zkoušky oblíbili, chodí na ně často i třikrát, někdy dokonce vícekrát.”

Nová cloudová služba byla nápad Ing. Daniela Vašaty, Ph.D., který o ní začal mluvit na lednové schůzce katedry. „Dan měří dva metry, takže má pořád hlavu v oblacích. Ke cloudu tak má blízko a ví, jak s ním pracovat,” doplňuje Klouda.

Do budoucna chce KAM zprostředkovat Marast jako cloudovou službu pro další univerzity. Služba bude typu PAAS (Pain As A Service, pozn. red.). Motto této služby bude You shall not PAAS.

Marast nově bude podporovat i interaktivní řešení příkladů. Studenti budou moci do systému zadat úlohu, která jim dělá problémy, a za pomoci cloud computingu jim bude poskytnuto řešení.

„Ve výsledku to znamená, že ta úloha přijde mně a já ji vypočítám,” posteskl si Karel Klouda. „Do příště tu službu chceme zefektivnit. Bude to se mnou počítat i Tomáš Kalvoda, když si takový nesmysl vymyslel.”

Pokud všechno půjde dobře, budou do cloudu postupně přesouváni i sami vyučující. Na otázku, jestli se nebojí pracovních úrazů při pádu z takové výšky, dodává Klouda: „Žádný učený z nebe nespadl. My tu máme samé doktory a docenty, takže počítám, že vše bude v pohodě.”

Tomáš Nováček

Jsem ve svém živlu, když můžu být vždy a všude, nejlépe na nějaké vedoucí pozici, protože rád zadávám úkoly a hlavně se rád poslouchám. Proto jsem se kromě šéfredaktorování Buď FIT stal také vedoucím fakultního Seznamováku, organizátorem 111. narozenin, či zakladatelem FIT++. Kontaktovat mě můžete na novacto3@fit.cvut.cz.