První binární vyhledávací strom zasazen na půdě FITu

V únoru 2018 dosáhl doc. Ing. Jan Janoušek, Ph.D. a jeho tým arbologů nevídaného úspěchu – na půdě Fakulty informačních technologií ČVUT se jim podařilo zasadit první binární vyhledávací strom (BVS) v historii.

O zasazení BVS se pokoušeli už mnozí, ale vždy bez úspěchů. Každá snaha ztroskotala na faktu, že binární vyhledávací strom se, stejně jako aplikovaná matematika, ve volné přírodě nevyskytuje. Oproti listnatým či jehličnatým stromům se liší tím, že jeho kořen je nahoře a roste směrem dolů. Proto je jeho pěstování velmi obtížné.

„Vždycky jsem měl rád kapelu Buty a líbilo se mi, jak babička řekla Františkovi: ‚Balabambam balabambam a kolem rybníka nahusto nasázet topoly.'“, říká Janoušek. „František Dobrota se svými topoly byl vždy mým vzorem, a tak jsem si vzal svoji oblíbenou topologii a zasadil ji tady u nás. Teď je můj život NP-complete.“

K zasazení stromu byla využita volná půda FIT ČVUT, nacházející se v 8. patře Nové budovy ČVUT. Až stromek trochu povyroste, využije se volný prostor v atriu uprostřed Nové budovy a ukazatel na kořen se přesune do proskleného průhledu ve stropě. Ozdobení červenými a černými vánočními ozdobami bude každý rok vypsáno jako diplomová práce oboru Teoretická informatika.

[1] A co teprve sklep?
“Jsem velmi rád, že se binární vyhledávací strom podařilo po delším úsilí zasadit. Jedná se o interdisciplinární výsledek přesahující hranice čistě technických věd,“ dodává Janoušek.

Dalším Janouškovým cílem je získat grant Evropské unie na zasazení DF-lesa vytvořeného z grafu, kde uzly jsou studenti Programování a algoritmizace (BI-PA1) a hrany jsou mezi těmi, kteří opisovali progtestové úlohy.

hlavička: autor
[1] Milan Kurka

Tomáš Nováček

Jsem ve svém živlu, když můžu být vždy a všude, nejlépe na nějaké vedoucí pozici, protože rád zadávám úkoly a hlavně se rád poslouchám. Proto jsem se kromě šéfredaktorování Buď FIT stal také vedoucím fakultního Seznamováku, organizátorem 111. narozenin, či zakladatelem FIT++. Kontaktovat mě můžete na novacto3@fit.cvut.cz.