Proč se nebát kamer ve veřejném prostoru?

To se dozvíte ve třetím díle technologického podcastu FIT ČVUT Jedničky a Nuly. Kde všude se kamery v současné době používají a jak se nakládá s daty, která mohou sbírat? Tyto a mnohé další otázky položila moderátorka podcastu Sara Polak, popularizátorka umělé inteligence pro širokou veřejnost, vedoucímu Laboratoře zpracování obrazu (ImproLab), Ing. Jakubu Novákovi.

Co je to strojové vidění?

Strojové vidění je obor umělé inteligence, který umožňuje počítačům a systémům získávat smysluplné informace ze zachycených digitálních obrázků, videí a dalších vizuálních vstupů. Proč poslední dobou vzbuzuje v lidech strach a nedůvěru? Jaký je rozdíl v tom, když se kamera kouká a když něco vidí? „Stejně to funguje u člověka – když se na něco koukám, tak pouze přijímám obraz. Když ale něco vidím, znamená to, že se nad tím zamýšlím. Mohu například vidět, jaké jsou na obrázku věci, jakou mají barvu a tvar, jestli se na něm nacházejí lidé, jestli někam jdou a jestli to mohu použít k něčemu dalšímu. Kamery, které jsou všude kolem nás, se jen koukají. Pokud bychom nad záznamy z kamer chtěli provádět strojové vidění, například nechat kameru identifikovat člověka, nejprve bychom jí museli předložit dostatečně kvalitní obrázek – ideálně zepředu, ze vzdálenosti jednoho metru, v dobrém světle i rozlišení. To u nás firmy stále vnímají jako velmi komplikované, drahé a neefektivní. Navíc algoritmy strojového vidění zatím nejsou schopny rozpoznávat obličeje tak dokonale, aby se nedaly snadno zmást,” říká Jakub Novák.

Odborník na strojové vidění, Ing. Jakub Novák

Veřejný prostor, továrny, živočišné nebo rostlinné odvětví. Kde všude se kamery v současné době používají, k čemu slouží a jak se dá nakládat se záběry z kamer z pohledu GDPR vám v podcastu prozradí Ing. Jakub Novák, vedoucí Laboratoře zpracování obrazu (ImproLab) FIT ČVUT. Byl součástí týmu, který vyhrál mezinárodní soutěž The Future of IoT Hackathon 2018 s prototypem zařízení UNIQUAM, což je samostatná kamera, která provádí základní algoritmy obrazové analýzy pomocí zabudovaného výpočetního hardwaru. S týmem odborníků z FIT vynalezli technologii na odhalování skrytých vad transparentních materiálů pomocí kamerových senzorů bez využití laserového záření. Kamery využívá také při vedení závěrečných prací studentů. Vysokorychlostní kamery z ImproLab byly například použity v závěrečné práci studenta FIT, který odhalil, jak může lukostřelec přesněji zasáhnout terč.

Proč se nebát kamer ve veřejném prostoru?

„Kamera jako taková není výpočetní zařízení. Skoro vždy se jedná jenom o oko a není za tím žádný mozek. To znamená, že ta kamera skutečně jen kouká a nic nevyhodnocuje,“ vysvětluje Jakub Novák v podcastu a dodává: „Nesmíme se toho bát. Někde, například na letištích nebo v průmyslu, může strojové vidění ušetřit lidem práci.“

Jak se obraz zpracovává a uchovává tak, aby se nejednalo o osobní údaje, kde všude se dnes strojové vidění využívá a ještě mnohem více vám vysvětlí v podcastu.

O podcastu

Cílem podcastu Jedničky a Nuly je přiblížit nejnovější informační technologie široké veřejnosti a přispět tak k popularizaci oboru, který je v dnešní době v mnoha oblastech nepostradatelný. Zajímá vás umělá inteligence nebo drony? Poslechněte si i předchozí díly:

Dokážeme žít bez umělé inteligence? – 10. 11. 2021
Kdy nám budou drony doručovat nákupy?
– 10. 10. 2021

Na další otázky ze světa jedniček a nul vám odpoví odborníci z FIT ČVUT společně se Sarou Polak vždy jednou měsíčně. A kde si můžete podcast poslechnout? Naleznete ho na stránkách fit.cvut.cz/podcast, nebo v aplikacích Spotify, Google PodcastsApple Podcasts pod názvem Jedničky a Nuly.

Magdaléna Malířová

Věřím, že studium vysoké školy nabízí víc než jen nové znalosti, proto se ráda aktivně podílím na životě na naší fakultě. Jsem členkou studentského klubu FIT++, kde pomáhám s organizováním nejrůznějších akcí. A protože mě kromě psaní kódu baví i psaní článků, stala jsem se také součástí redakčního týmu fakultního časopisu Buď FIT. Ve volném čase ráda kreslím, cestuju a hraju v divadle. Jako členku divadelního souboru Comica Economica jste mě mohli vidět například na prknech Semaforu. Kontaktovat mě můžete na malirmag@fit.cvut.cz.