Google I/O 2017 i cesta do nitra ústředí Facebooku

V květnu se uskutečnila vývojářská konference Google I/O, na kterou jsem měla možnost se podívat. Jak? Zúčastnila jsem se programátorské soutěže Codejam for Women, kde jsem se dobře umístila a tak mě na tuto konferenci pozvali. Ano, bylo to diskriminační – soutěž jenom pro ženy, zvlášť když je aktuální téma anti-diversity memo… Nefandím moc těmto pozitivně diskriminačním akcím, ale když už tu byla, tak proč ji nevyužít. Vyšlo to, a tak jsem se (také díky podpoře školy) mohla vydat do Silicon Valley společně se Slovenkou Janou Bátoryovou.

Ještě před začátkem konference jsme měly možnost se přes známého podívat do ústředí Facebooku. Moderní komplex působil dynamicky, zaměstnanci byli převážně mladí a vnitřek budov byl obrovský openspace rozdělený pouze přenositelnými zástěnami. Jedinou výjimkou byla větší skleněná kostka uprostřed největší budovy, kde měl zrovna Mark Zuckerberg meeting. Pokud byste tady někdy chtěli pracovat, můžete se těšit na spoustu různorodého jídla, místnost plnou arkádových automatů, automatů na spotřební elektroniku (vše samozřejmě zdarma), erární bicykly pro přepravu mezi budovami nebo obrovskou zahradu na střeše nejrozlehlejší budovy. Určitě se tu nemusíte bát ani o svoji bezpečnost, sekuriťáci tu jsou doslova na každém kroku a svoji práci berou opravdu vážně – přestože jsme měly návštěvnické karty a chvíli jsme čekaly na známého, tak nás vyhodili i z venkovního parkoviště.

Samotná konference začala představením novinek:

  • Bylo zřejmé, že se Google lačně poohlíží po tzv. další miliardě uživatelů, tedy po uživatelích z rozvojových zemí. Ti mají sice slabší zařízení a relativně méně peněz, ale vzhledem k jejich počtu se jedná o lukrativní skupinu. Vývoj v této oblasti tak cílí na nízké hardwarové nároky a malý objem přenesených dat.
  • Google pracoval i na lepším rozpoznávání okolí a umělé inteligenci. Google Fotky díky nové funkci poznají, kdo je na fotkách a mohou je automaticky sdílet s lidmi na nich. To může ušetřit spoustu práce, ale pokud si vyfotíte svoji milenku a omylem se to nasdílí vaši manželce, můžete mít problém.
  • Značného vylepšení se také dočkala virtuální a rozšířená realita. Obojí bylo možné si v průběhu konference vyzkoušet a musím říct, že třeba zkoušení oblečení přesně na vaší postavu bez nutnosti převlékání je opravdu lákavé.
  • Byl uveden také nový programovací jazyk pro Android – Kotlin, za kterým stojí česká společnost JetBrains. Kotlin je plně kompatibilní s Javou (oba jazyky se mohou používat současně) a má minimalistickou syntax, což považuji za velké plus. Tak uvidíme časem, jak tento nový jazyk obstojí.

[1]
Během konference se konalo mnoho zajímavých přednášek  například o autonomních vozidlech, podrobněji o Kotlinu, Firebase, možnostech Google Cloud… Teoreticky získané vědomosti bylo možné hned vyzkoušet v rámci tzv. Codelabs, kde člověk mohl podle připravených tutoriálů budovat vlastní aplikace týkající se všeho možného – od Android Wear přes Cloud, Firebase, IoT, až po virtuální realitu (Project Tango). Určitě jsem se naučila plno nových věcí, vyzkoušet si to můžete i vy na oficiálním webu Codelabs.

Konference nebyla jen o poznání nových věcí, možnosti prohlédnout si nová autonomní auta, nebo obdivu dovedností AI. Byla to zároveň možnost setkat se s inspirativními lidmi a předními vývojáři z různých společností z celého světa. A možná i účast na Codejamu mi pootevřela dveře k dalším novým věcem. Ale o tom zase třeba příště. 🙂

[2]

Autor: Klára Schovánková

Foto:
hlavička článku: autor
[1]–[2] autor