Technické hraní pro malé i velké

Plzeň, v letošním roce Evropské hlavní město kultury, přináší nejen umělecké zážitky, ale v Techmania Science Centru dokáže pobavit vědou. Kromě dílen a laboratoří na vás čeká interaktivní expozice, 3D planetárium a originál Entropy Davida Černého.

V moderním komplexu je vytvořena interaktivní expozice rozdělená do různých témat. Já jsem si prakticky vyzkoušela některé z nich. Část expozice Vodní svět seznamuje zájemce s koloběhem vody, ale i fungováním výdobytků moderní doby, které pracují díky vodě. Expozice Člověk a zvíře ukazuje rozdíly mezi jmenovanými. Prakticky si můžete vyzkoušet třeba sluch, kdy hledáte v přírodních zvucích cvrčka nebo i tím, že vyzkoušíte různé frekvence hlasitosti a porovnáte se s kolegy ze zvířecí říše. Můžete ale i nacvičit lehký dopad jako kočky a spoustu dalšího. Pro filmové znalce a nadšence je tu Filmohraní, kde si vyzkoušíte techniku klíčování, pohrajete si s perspektivou nebo zpomaleným obrazem anebo si prostě sednete do židličky s nápisem „director“ a všechny kolem budete režírovat.

Jak už bylo zmíněno v úvodu článku, Techmania Science Centre je místem, kde najdete originál uměleckého díla Davida Černého Entropa, které vzbudilo velkou vlnu ohlasu, spíše negativního. Umělec pracuje s dlouhodobými stereotypy, které o evropských zemích panují.

Ve vedlejší budově je vybudováno 3D planetárium, ve kterém můžete zhlédnout několik filmů na kulové ploše. Já jsem měla možnost vidět krátký film Jsme vetřelci!, který seznamuje diváky s různými pohledy na to, zda my lidé jsme ve vesmíru sami či ne a jak by mohla případná interakce probíhat, nebo zda na jiných planetách jsou vůbec podmínky k tomu, aby na nich mohl vzniknout život.

Kromě sálu 3D planetária je v budově i menší sál s názvem Science on a Sphere, kde se na kulové ploše o průměru 1,7 m promítají data od amerického Národního úřadu pro výzkum atmosféry a oceánů (NOAA) a můžete si prohlížet třeba to, jak vypadá planeta Země v noci, nebo jak proudí mořské proudy, které ovlivňují klima.

V expozici 3D planetária uvidíte zmenšeniny vybraných vesmírných raket, vyzkoušíte si řídit vozítko na Marsu a můžete simulovat i rychlost (nebo spíš super pomalost) přenosu informací ze Země na Mars. Velkým lákadlem je určitě i gyroskop, na kterém si můžete vyzkoušet, jak trénují astronauti orientaci.

Techmania Science Centre ale nabízí spoustu dalších atrakcí a doporučuji si na návštěvu vyhradit alespoň tři hodiny, abyste si vše mohli v klidu vyzkoušet a pokud si nebudete vědět rady, jsou tu připraveni velmi přátelští zaměstnanci, kteří vám s radostí pomohou. Návštěvu si užijí jak děti, tak i dospělí.

Foto: autor

Kamila Pětrašová

Členkou redakce jsem se stala po nástupu na FIT v roce 2014. Začlenění mojí osoby bylo po celou dobu svým způsobem magické. Holka z umělecké školy řídí časopis o informačních technologiích, no posuďte sami. Moje funkce šéfredaktorky dokázala i to, že i ten nejmenší v kolektivu může vládnout a přitom netrpět napoleonským komplexem, protože jsem byla pro své ovečky ikonou dobra, vřelosti a spravedlnosti. Nemám ráda modrou a puntíky. Oceňuji lidi se smyslem pro humor a ironii. Kontaktovat mě můžete na kamila.petrasova@gmail.com.