Stockholm – souostroví klidu a pohody

Stockholm, hlavní město Švédska, se rozkládá na čtrnácti ostrovech. Město, kde se zrodily legendy jako ABBA, Roxette nebo dnes již kultovní literární hrdinka, super-hackerka Lisbeth Salanderová. Je to také místo, kde se setkává historie s moderními technologiemi, vše obalené obrovským množstvím zeleně a odpočinkových zón.

Pokud chcete získat rychlý přehled o městě, využijte některou z nabízených plaveb. Ale můžete, pokud nemáte strach z výšek, vyzkoušet i atrakci SkyView (umístněné na Ericsson Globe, největší půlkulové stravbě na světě) nebo vystoupejte do věže stockholmské radnice a budete mít před sebou město jako na dlani. Za radnicí je pěkné místo u jezera Mälaren, které úplně láká si lehnout do trávy a dát si malý chill.

Protože bydlíte v hostelovém pokoji, který je menší, než vaše pražská kuchyň v bytě 1+1, nebudete se v něm zbytečně zdržovat a vyrazíte na celodenní pochod. Z klasických památek a míst k navšívení bych doporučila Královský palác nebo skvělé muzeum Nordiska, které seznamuje s vývojem života ve Švédsku za posledních 500 let (takže fanoušci antropologie si budou pískat). A další specialitkou je Vasa muzeum, ve kterém můžete obdivovat dokonale zachovalou loď starou více než 300 let. To bylo tak, že se Vasa měla vydat na cestu a ještě v přístavišti se potopila a přes 300 let ji nechali prostě pod vodou…

Nevynechejte průzkumnou výpravu do staré části Gamla stan (my jsme ji překřtili na Gangnam style, ale nevím, zda by z toho místní měli radost). Když vás budou bolet nohy a za radnicí jste si relaxu užili už dost, můžete třeba jezdit metrem, a věřte, že se to vyplatí. Nejenže vozy jsou krásně čisté a nečakají vás tu žádné šílené davy, mnohým ze zastávek byl ponechán původní vzhled – tedy původní skály zůstaly neopracované a nezakryté, často jsou ale výtvarně upravené a pokud nestačí ani to, můžete narazit na různé sochy a sousoší nebo fotogalerie. S velkým údivem vzhledem k situaci v Česku podotýkám, že vše je krásné, nezničené, i přesto, že je vše volně přístupné.

Pokud prožíváte hysterii kolem Milénia Stiega Larssona (nebo pokračování v podání Davida Lagercrantze), kupte si speciální Milénium mapu  a vyrazte po známých místech. Můžete si taky Stockholm užít na kolech, která se dají jednoduše pronajmout a kochat se nejen městem samotným, ale i tím, že jsou všude po městě stezky. Mám tu i tip na “netradiční” dobrodružnou výpravu – do místních potravin, kde je složení jídel pouze ve švédštině nebo finštině a nezapomeňte přitom, že se tu dá všude platit kartou a někdy to ani jinak nejde.

I přesto, že je Stockholm hlavním městem, jeho tempo je poklidné. Všude kolem tatínci s kočárky, když už tedy narazíte na matku, může se vám stát, že budete svědky pověstného ženského multi-taskingu (tlačí před sebou kočárek a ještě u toho stíhá kojit dítě). A kupodivu se skoro nikde nevyskytují policejní hlídky, tak se ptám, kde pořád berou severští spisovatelé inspiraci ke svým brutálním thrillerům… To asi ta ponurá zima.

Detailněji můj výlet můžete číst na www.kultura21.cz

Tomáš Nováček

Jsem ve svém živlu, když můžu být vždy a všude, nejlépe na nějaké vedoucí pozici, protože rád zadávám úkoly a hlavně se rád poslouchám. Proto jsem se kromě šéfredaktorování Buď FIT stal také vedoucím fakultního Seznamováku, organizátorem 111. narozenin, či zakladatelem FIT++. Kontaktovat mě můžete na novacto3@fit.cvut.cz.