(ne)Mít za šéfa Billa Gatese

Nejvýše postavený Čech v americké centrále Microsoftu – absolvent FEL ČVUT,  Aleš Holeček, si před Vánoci povídal v Národní technické knihovně nejen se studenty ČVUT. O své cestě do Ameriky, do nadnárodního korporátu Microsoft nebo o tom, jak se spolupracuje s Billem Gatesem.

Na 12. 12. přichystalo Kariérní centrum ČVUT přednášku současného viceprezidenta vývoje Windows, který se svým šestisetčlenným týmem aktuálně pracuje na nové verzi operačního systému Windows 10. Aleš Holeček prozradil, že při vývoji nových verzí operačních systémů má každé ráno celý tým na svém počítači nejaktuálnější verzi s veškterými změnami a novinkami, které se vyvinuly během předchozího dne. Na zkoušení funkčnosti se tedy pracuje ihned a zlepšení se používají okamžitě v praxi.

Kromě novinek, na kterých se v Microsoftu momentálně pracuje, diskutoval Aleš Holeček s návštěvníky i o problémech, které se řeší napříkad s internetovým prohlížečem Internet Explorer nebo také o tom, že Windows 8 byly inspirované dotykovými technologiemi, které ale nakonec v tomto odvětví neprodělaly takový boom, který se očekával.

Došlo samozřejmě i na povídání o zakladateli společnosti Microsoft a ač měla přednáška název „Mít za šéfa Billa Gatese“, Gates není přímý nadřízený Aleše Holečka. To ale neznamená, že by nebyli společně v kontaktu. Bill Gates v americké základně průběžně navštěvuje veškteré pracovní týmy a má skvělý přehled o tom, na čem se pracuje, a tak koordinuje členy z různých týmů dohromady, aby mohli spolupracovat na konkrétnímu úkolu.

Celá přednáška se nesla ve velmi přátelském duchu, Aleš Holeček je pozitivní osobnost, která vás strhne svým entuziasmem. Až nás opět navštíví – třeba když bude zase v komisi, která vybírá nové talenty z celé Evropy do centrály v USA – neváhejte a přijďte se s tímto zajímavým absolventem ČVUT seznámit.

Další přednášky Kariérního centra ČVUT, které můžete zdarma navštívit, sledujte na http://kariernicentrum.cz/seminare.

Foto: Kariérní centrum ČVUT

Kamila Pětrašová

Členkou redakce jsem se stala po nástupu na FIT v roce 2014. Začlenění mojí osoby bylo po celou dobu svým způsobem magické. Holka z umělecké školy řídí časopis o informačních technologiích, no posuďte sami. Moje funkce šéfredaktorky dokázala i to, že i ten nejmenší v kolektivu může vládnout a přitom netrpět napoleonským komplexem, protože jsem byla pro své ovečky ikonou dobra, vřelosti a spravedlnosti. Nemám ráda modrou a puntíky. Oceňuji lidi se smyslem pro humor a ironii. Kontaktovat mě můžete na kamila.petrasova@gmail.com.