Od chytrého toustovače po chytrý záchod aneb bizarní IoT gadgety

S nástupem chytrých telefonů se leckomu změnil život. Vše pro nás bylo najednou jednodušší, dostupnější a stále víc věcí se pro nás stávalo samozřejmostí. Po nástupu další „smart“ elektroniky, jako například hodinek či televizí, začali výrobci vymýšlet opravdu bizarní věci připojitelné na internet.

Některé IoT gadgety nám bezpochyby dokáží ulehčit život a to nejen díky vytvoření tzv. „smart domácnosti“, ale mohou nám pomáhat při sportu či jiných volnočasových aktivitách. V celé množině takových zařízení pak můžeme najít podmnožinu opravdu nepochopitelných zástupců chytrých technologií…

Ze světa kuchyně

První zástupce chytrých věcí, které by až tak chytré být nemusely, je chytrý zásobník vajíček. Ptáte se, co taková věc umí? Zásobník si spojíte se svým chytrým telefonem a on vás upozorní notifikací, když bude některé z vajíček procházet.

A když nějaké takové vajíčko projde, skončí pravděpodobně v odpadkovém koši. Světe, div se, ale i ten lze připojit na internet. Na Newcastle University přišli s BinCam, což je klasický odpadkový koš, do kterého je navíc zabudovaná kamera. Ta snímá každou novou věc, kterou do koše hodíte. Koš je samozřejmě připojen na internet a tak tyto fotky posílá na Facebook. Ptáte se proč? Tento koš byl totiž vyvinut v rámci experimentu, ve kterém se sledovalo, jak sdílení vyhazovaných odpadků dokáže ovlivnit recyklační návyky.

 

 

V oblasti kuchyňského vybavení přeci jen ještě chvilku zůstaneme. Snad každý z nás má doma či na koleji toustovač. Zkusili jste si z něho ovšem napsat zprávu? Že to nedává smysl? No, s klasickým toustovačem si moc zpráv nepošlete, naštěstí je tu Toasteroid, který umožňuje „vypéci“ přes mobilní aplikaci libovolnou zprávu na toast vašeho kamaráda či známého.

 

I pes může být FIT!

Pokud si myslíte, že mánie chytrých fitness náramků zasáhla pouze příslušníky lidské rasy, jste na omylu. Jedna z několika chytrých fitness „nositelností“ vznikla pro psy. Nese jméno Whistle Dog Tracker a dokáže sledovat fyzickou aktivitu psa přes spárovanou mobilní aplikaci. Výrobce má se sesbíranými daty plán – chce je dát dohromady pro veterináře a výzkumníky, pro které tato data mohou být zajímavá.

Na první dětské úspory chytře!

[1]
Snad každý z nás měl jako dítě keramické prasátko, do kterého si dával všechny peníze. Když jsme se chtěli dozvědět, jaký finanční obnos se v prasátku nachází, nezbývalo nám nic jiného, než milé malované keramické prasátko rozbít na „cimprcampr“ a dát se do počítání. To současná generace dětí to má trochu jednodušší. Existuje totiž Piggy bank, což je chytrá kasička. Ta je spárována s mobilním telefonem dítěte, kde ukazuje aktuální stav peněz v útrobách prasátka. Aplikace pak umožnila nastavit si tzv. „saving goals“, tedy částku, kterou chtějí děti uspořit. Tato částka pak v chytrém prasátku zůstala, zbytek bylo možné vybrat.

Ponožky na nožky

Máte pocit, že se pro batolata nic ze světa IoT nenajde? Jestli ano, tak hned na to zapomeňte. I pro tu nejnižší věkovou skupinu existuje chytrá „nositelnost“ – a to sice chytré ponožky. Owlet Smart Sock 2 slouží k monitorování srdečního tepu a kyslíku. S ponožkou můžete být v bezdrátovém kontaktu až deset a půl metru, kdy můžete sledovat data v reálném čase. A když vaše dítko usne, můžete ji dát nabíjet…

[2]
Aby dospěláci neměli pocit, že pro ně žádný chytrý kus oblečení není, vytvořila společnost Komodo Technologies chytrý rukáv. Ten stejně jako v případě chytré ponožky sleduje srdeční tep, přidává k tomu ještě možnost sledování spánku, intenzity posilování, tělesné teploty a kvality vzduchu.

Bude i chytrý záchod?

Při pročítání předchozích bizardních gadgetů vás zajisté muselo napadnout, jestli existuje i chytrý záchod. No, existuje. Pracoval na něm izraelský startup OutSense, který na klasický záchod přidal box s drobným počítačem, který se dokáže spojit s vaším mobilním telefonem, konkrétně s aplikací k záchodu určenou. „Chytrý záchod umí analyzovat veškeré exkrementy, o kterých se odesílají informace do cloudu. Odtud můžou být používány k řešení případných zdravotních, výživných či stresových problémů.“ vysvětlil projekt Dr. Yaara Kapp-Barnea, CEO startupu OutSense. Otázkou na závěr zůstává, jestli by si tento záchod někdo opravdu pořídil. Vy ano?

To nejhorší z oblasti IoT

Pokud vás tento výběr bizardních IoT zařízení zaujal a chtěli byste pravidelně odebírat informace o podivných zařízeních, doporučuji sledovat na Twitteru účet @InternetOfSh*t. Najdete tam vše od opravdu podivných konceptů, na které se vybírají peníze v kampaních na Kickstarteru až po reálně existující gadgety. A že občas zůstává rozum stát…

 

Foto:
hlavička článku: dudeiwantthat.com
[1] whyrll.com
[2] gadgetsandwearables.com

Milan Kurka

V redakci časopisu jsem třetí rok a stále mě to neuvěřitelně baví – stejně jako FIT! Obě tyto věci spojují mé největší záliby v jednu – a to psaní o informatice. Kromě časopisu jsem předsedou klubu FIT++, kde kromě jiného organizuji akci pro nové studenty Hello FIT!. Přizván jsem byl také k organizaci fiťáckého Seznamováku, pravidelně mě můžete vidět na různých fakultních akcích a … prostě je toho hodně. :) Ve volném čase se věnuji grafice, webařině a výletům do neznáma, protože život přeci není jen počítač. :) Kontaktovat mě můžete na kurkamil@fit.cvut.cz.