Instagram a sociální sítě pro sdílení fotografií

Instagram jistě znáte – nejpopulárnější síť na sdílení nejen fotografií, ale dnes už i síť podporující videa, stories, chatování… Oproti Instagramu však existuje plná řada alternativ, na které se také podíváme.

[1] Úspěšnost sociálních sítí u mládeže 2013-2016

Snapchat

No jo, no jo, já vím. Instagram vs. Snapchat se moc porovnávat nedá, ale stejně jako Instagram je Snapchat služba zaměřená na sdílení multimediálního obsahu. A lidi, zejména mládež, to žerou! Protože barvičky, fotečky, videjka – to je prostě o hodně víc zábavný než nudný text“ na Facebooku nebo Twitteru.

Zatímco však Instagram slouží převážně na vytváření ucelené historie složené z vašich fotografií, Snapchat zaujme obecenstvo šířením jednorázových či časově omezených fotek nebo videí. V praxi však Snapchat mnohdy končí na sdílení polonahých fotografií, které si následně sledující na tajňačku zkopíruje a hned sdílí na stránky na způsob Úlovky ze Snapchatu“.

Každý den je posláno přes 3 miliardy snapů (příspěvek na Snapchatu) [3]. Ohromné číslo. No ne?

Pokud tedy nemáte zájem vytvářet svá online alba, na což se Instagram specializuje, je vhodný právě Snapchat, kde sdílíte příspěvky dočasně a jde spíše o jednorázovky z vašeho dne.

Fenomén stories

Snapchat je první, nebo alespoň první nejpopulárnější, síť, kde se stories začaly používat. Na Snapchatu slouží pro sdílení ucelenějšího přehledu ze dne uživatele. Postupem času se alternativy stories objevily například i na Instagramu, Facebook Messengeru či ruské alternativě Facebooku VKontakte.

U nás na fakultě vznikl i vtipný koncept stories nad všemi milovaném ProgTestu. K implementaci však nikdy, bohužel (nebo spíše bohudík?), nedošlo.

[2]

Twitter

Jasně, asi jste už pochopili, že v tomto článku nebudou úplně 100% alternativy. Twitter a Instagram mají však mnoho společného. Jednoduše: na obou sítích budujete jakousi svou galerii myšlenek, ať už graficky nebo textově vyjádřených.

Tam, kde je Instagram o barvičkách, je Twitter o textu. Na Twitteru však také můžete přidávat své multimediální počiny, avšak pravdou je, že na Twitteru zrovna moc kvality očekávat nemůžete. Twitter slouží především pro informace, ne pro umění. Ale fotografie v něm sdílet jdou a sdílí se.

Další společnou, velmi důležitou věcí obou sítí, jsou hashtagy. Jak na Twitteru, tak i na Instagramu jsou hashtagy právě to, co chcete a musíte používat, pokud má mít váš příspěvek nějaký dosah. Na Twitteru se však, pravda, hashtagy šetří, a tak zmíníte reálně pouze jeden či dva. Důvodem je převážně omezení příspěvku na 140 znaků. Na Instagramu je však #ohromná #hashtagová #anarchie #a #každý #přidává #miliardu #hashtagů #aby #získal #co #nejvíce #srdíček. Pokud fotíte na Instagramu jídlo, nesmí chybět hashtag #foodporn a prostě musíte vyjmenovat každičkou ingredienci a vaše pocity, jinak byste to přeci nemohli postnout, ne? To dá rozum.

Co se ještě hashtagů týče, i my na FITu jich několik používáme. Zejména na předměty, ty jsou pak ve stylu #fitpa1#fitps1. Na fakultní akce jsou pak v podobném stylu, jako například #fitdod#fitparty.

Vine

Populárním mixem Instagramu a Snapchatu na tvorbu krátkých videí, takzvaných vines, je Vine.

Uživatelé na této síti tvoří plnou řadu zábavných, motivačních nebo i komediálních vystoupení. A to vše ve formě krátkých několikasekundových videí. Na YouTube pak můžete najít několikahodinové kompilace těch nejzábavnějších vines – vhodné pro prokrastinaci během práce na ProgTestu.

Vines sleduje každý měsíc 100 milionů lidí a 71 % registrovaných uživatelů se narodilo v tomto tisíciletí [4]. Prostě ohromná dominance mládeže.

Instagram

A ikdyž je určitě nespočet sítí, které bychom mohli zařadit jako volnou alternativu k Instagramu, vystačíme si s těmito třemi, které jsme zmínili. Konečně se tedy dostáváme k Instagramu.

Instagram je síť zaměřená na sdílení multimediálního obsahu, zejména fotky a videa. Funguje na Androidu, iOS, Windows Phone a má i webové rozhraní. Na fotky tak můžete čučet naprosto vždy a všude.

Jsme v éře smartphonů s dost kvalitními foťáky a žádné zrcadlovky na Instagram umění“ rozhodně nepotřebujete. Dnes jde prostě dělat fotky neskutečně jednoduše. Lidé se předhání kvalitou, kompozicí, … no, prakticky vším.

Máte svého Vagnera z dnešní FIT párty? #fitcvutparty #fitcvut #cvut

A post shared by FIT ČVUT v Praze (@fit_ctu) on

Přefiltrováno

Na každou fotografii můžete aplikovat jeden z desítek filtrů, kterým si můžete fotku vylepšit, nebo naopak zhoršit, ale to už je jen na vás. Nebo si fotky upravíte ve Photoshopu, na tom nesejde. Tak či tak je na Instagramu až moc přefiltrováno. Nejvíce ale vždy potěší vyfošopované fotky s hashtagem #natural.

Přidání fotky na webu

Jasně, a když už tu fotku vyfotošopujete, musíte jí přehrát do mobilu a až na něm postnout. Nic moc, co? Osobně nevím, jaký důvod k tomu vývojáři Instagramu mají, ale budiž. Lehkým hackem“ se však dá zbavit i této nevýhody. Pokud máte Google Chrome, stačí vám spustit Developer tools (většinou klávesa F12), což vám zapne postranní panel s nástroji pro vývojáře. Nenechte se odradit, ty nebudete muset používat. Jediné, co vám stačí, je kliknout na ikonku mobilu (Toogle device toolbar“), čímž se vám zapne emulace přenosného zařízení. Stránku refreshněte a voilà, můžete přidávat fotky z mobilu!

Máte FIT tričko?

Máte FIT tričko? Že ještě stále ne? Honem si jedno běžte koupit na PR FIT ČVUT a na fotky s tričkem přidejte #fitcvut hashtag!

Na závěr

Lidé mají rádi barvičky, kontrasty, příběhy, … Využijte tedy i ty sociální sítě, kde je můžete ohromit. Instagram je jednou z mnoha sítí, která je na to přímo určena. Tak dělejte fotky, dělejte videa, sdílejte barvičky a hrajte si s kontrasty – prostě nebuďte nudní a dejte do toho trochu sebe.

 

Foto:
hlavička článku: sa.kapamilya.com
[1] marketingcharts.com
[2] facebook.com

Zdroje:
[3] expandedramblings.com
[4] expandedramblings.com

Jan Bittner

Na FITu jsem sice prvním rokem, ale již jsem se stihl angažovat na nejrůznějších místech. Vytvořil jsem skupinu Proaktivní FIT ČVUT, která se zaměřuje na skupinové doučování a spoluučení. Podílím se na vývoji aplikace learnshell, pomocí které se snažíme zlepšit výuku shellu. Pomáhám na fakultních akcích jako DOD a jsem předsedou FIT++. Ve svém volném čase se věnuji zejména webovému vývoji. Kontaktovat mě můžete na bittnja3@fit.cvut.cz.