Výzkum o výzkumu Apakrychlí

V poslední době na nás působí spousta vnějších vlivů. Jedním z nich jsou i ne úplně probádané Apakrychle, které jsou všude, kam se podíváme (ani o tom nevíme). Co to Apakrychle jsou, se dozvíte z přednášek našich odborníků. V časopisu jsme si řekli, že pro absolutní pochopení tohoto tématu musíme jít ještě dál a zodpovědět základní otázku lidstva: „Pokud může mít klíště klíště, dá se dělat i výzkum o výzkumu?“

Pro spor je třeba předpokládat, že jde udělat výzkum o výzkumu. A přesně o to se dnes pokusíme v následujícím rozhovoru se zadním odborníkem na Apakrychle Tomášem Nováčkem.

Jak ses k Apakrychlím dostal?

Apakrychle se začaly objevovat na naší fakultě ve formě různých tajemných kryptických vzkazů na stěnách všech budov a sloupů, které se kolem fakulty nacházejí. Mě to začalo zajímat, a tak jsem začal hledat zmínky o Apakrychlích v literatuře, hudbě, obrazech – obecně v umění a historii – a hlavně v tom, co se děje u nás na fakultě a u nás v zemi.

Poznamenala tento obor nějak pandemie?

Samozřejmě, pandemie poznamenala všechny obory, stejně jako ovlivňuje Apakrychle, tak ale Apakrychle ovlivňují ji. Je to obousměrná relace. Čtenáři se můžou těšit na různé objevy. Přednáška, která teď vzniká, je částečně inspirovaná příspěvkem, který se nedávno objevil ve facebookové skupině FIT ČVUT SPAM, kam někdo dal krásný diagram, že v letech 2017–2019 byly pokaždé nějaké přednášky o Apakrychlích a pak se v roce 2020, kdy žádná přednáška nebyla, objevila pandemie, takže tam musí být nějaká spojitost. Proto jsem se rozhodl, že letos musí být přednáška o Apakrychlích, abych tu pandemii zažehnal.

Vyskytují se Apakrychle ve virtuálním prostoru?

Vzhledem k tomu, že Apakrychle jsou multidimenzionální, vyskytují se ve všech prostorech. Proto si myslím, že nějakým způsobem interagují i ve virtuálním prostoru. To bych si ale nechal až do přespříští přednášky, protože výzkum na tohle téma stále pokračuje a ještě nejsme připraveni všechny výsledky publikovat.

Jaké těžkosti s sebou přináší distanční výzkum Apakrychlí?

Nejhorší je, že člověk je málo na fakultě, a tak s nimi málo interaguje. Jak víme z předchozích přednášek, Apakrychle na naší fakultě interagují často, a když tam nikdo není, tak nemají s kým interagovat. Interaktivita Apakrychlí se na naší fakultě kvůli distanční výuce snižuje, zároveň se ale zvyšuje jejich interaktivita ve virtuálním prostředí, protože tam více interagujeme my. Jistě se máme na co těšit i do budoucna.

Jakou nejkreativnější odpověď na otázku „Co je to Apakrychle?“ jsi zaznamenal?

Nejkreativnější odpovědi jsme dostávali v roce 2018, když se organizovala akce HelloFIT. Jedna z otázek při registraci byla „Co je to Apakrychle?“ a já jsem si tady našel všech 365 odpovědí, které ten rok byly zaslány. Většina z nich byla, že studenti netuší, protože téma je opravdu složité a pouze odborníci jsou schopni na něj odpovědět, ale objevilo se tady pár pěkných odpovědí. Já jsem jednu z nich dokonce dal tehdy do přednášky.

Zajímavá odpověď z přednášky v roce 2018

Dál tady mám pár otázek od studentů především prvních ročníků, které nebyly zasažené vzděláním v tomto oboru. Jak velké jsou Apakrychle?

To se nedá kvantifikovat, protože se vyskytují v několika rozměrech. Nejde říct, který rozměr je který, a naše chápání trojrozměrného světa na to nestačí. Nejsme schopni velikost Apakrychlí určit. Ve výzkumu, na kterém teď pracuji, řeším problematiku biologie Apakrychlí. Nepůjde pouze o interakci se světem, ale i o interakci mezi Apakrychlemi jako takovými. Dozvíme se například, jak se Apakrychle množí. Je možné, že se budeme snažit vyzkoumat i otázku velikosti Apakrychlí, ale v tuhle chvíli nemáme dostatek znalostí, abychom mohli odpovědět bez větších dohadů.

Jak se mění mohutnost Apakrychlí v závislosti na referenčním rámci?

Vůbec.

Kolik mají Apakrychle nohou?

Nevím, kde čtenáři zjistili, že Apakrychle mají nějaké nohy. To v tuhle chvíli nedokážeme říct, protože se je nepodařilo nijak pořádně zaznamenat. Sice víme o jejich časté interakci, ale o jejich fyzické podobě víme hodně málo. Kdybychom našim znalostem o podobě Apakrychlí měli dát nějakou měřitelnou jednotku, byli bychom v záporných číslech. To znamená, že Apakrychle toho víc vědí o nás, než my toho víme o nich. Pokud někdo má zájem zabývat se problematikou počtu nohou Apakrychlí, budeme rádi. V tuhle chvíli to však nedokážeme říct.

Pokud by studenti měli zájem se zapojit do výzkumu Apakrychlí např. v rámci svých bakalářských či diplomových pracích, mohou? Případně jak?

Samozřejmě, ta možnost tady je. Prací, kde se Apakrychle objevily, už několik je. Dokonce máme práci, kterou loni obhájil Marek Kodr. Ta se zabývá vytvářením mobilní aplikace, která propojuje výzkumníky Apakrychlí. Dále se různými způsoby objevily Apakrychle v několika dalších pracích, ať už to jsou pravé dolní rohy některých stránek nebo nějaké další zmínky o nich. Pokud studenti mají nějaký nápad nebo myšlenku, jakou by chtěli v rámci své závěrečné práce rozvíjet, ať osloví mě, Michala Valentu nebo Tomáše Kalvodu a my s nimi rádi nějakou práci vypíšeme. Můžeme nějaké téma i vymyslet, protože možností co studovat a zkoumat v problematice Apakrychlí je mnoho. Rozhodně to podporujeme a nebojte se za námi přijít.

Tímto článkem však ještě výzkum o výzkumu nekončí, neb rozhovor se konal ještě jeden. V příštím článku na téma výzkumu Apakrychlí se můžeme těšit na pohled předního odborníka na Apakrychle Michala Valenty.

Spoluautor:
Lucie Procházková

Foto:
[1] Archiv Tomáše Nováčka
[2] Archiv Tomáše Nováčka
[3] Přednáška o Apakrychlích 27. 9. 2018

Vít Kalianko

Ahoj, já jsem Kvítek. Věřím, že jsem člověk s nejlepším pozpátku přečteným příjmením, kterého jsi kdy poznal(a). Schválně – jen to zkus. Na FIT jsem nastoupil v roce 2019 a nyní se nacházím v 1. ročníku magisterského studia, které jsem si opepřil výjezdem do USA. Až budu velký, koupím si psa – samojeda – protože je tvrdohlavý, roztomilý a stále veselý – stejně jako já. Mezi mé koníčky patří sborový zpěv, hra na kytaru a organizování různých akcí od skautských táborů až po fakultní Seznamovák. Rád jím - hlavně pizzu. A ananas na ní patří! Kontaktovat mě můžete na vitekali@seznam.cz.