Lukáš Hypša: Jet na seznamovák prostě stojí za to!

Znovu se probírám těmi hrozivými příklady v Marastu a přemítám, jestli ten nástup na FIT vlastně byl dobrý nápad. Budu mít během semestru čas vidět se s někým jiným než jen s mým notebookem? Kolikrát za rok teče na kolejích teplá voda? Bude to vůbec stát za to? Občas mě nahlodá nejistota.

Stačí ale jen zavřít oči, na chvíli se zasnít, pustit si do pozadí Crab Rave a zavzpomínat na Seznamovák 2020. Tahle čtyřdenní akce plná seznamování, her a pokeců u piva nám totiž všem ukázala, že utrpení spojené s FITem, které teprve leží před námi, smysl rozhodně má!

Fiťácký Seznamovák je jen o dva roky mladší než fakulta samotná. Už první ročník uzrálých prváků si totiž řekl, že by bylo fajn ukázat nováčkům, na co si dát během prvního semestru bacha, kdy a kam zajít na pivo nebo co všechno si zařídit před začátkem školy.

„Hlavním smyslem celé akce je zmírnění šoku z nového prostředí, kolektivu i systému výuky, který je spojen s nástupem na vysokou školu. Spolu s ostatními organizátory se snažíme, aby Seznamovák byl pomyslnou pozvánkou do báječného, mladého a nápaditého kolektivu studentů a pedagogů, který z FITu dělá – alespoň v mých očích – jedno z nejlepších míst, kde člověk může studovat IT,“ vysvětluje Matěj Sháněl, hlavní organizátor letošního Seznamováku FIT.

A co přesně se během těch čtyř dnů v kempu Máj u Plas dělo? V některých ohledech se vlastně program moc nelišil od adapťáku, jak si ho pamatujete ze střední. Zkrátka se hrály hry na vzájemné seznámení a ty jsou vlastně u dětí i dospělých skoro stejné 🙂 Do každé aktivity ale organizátoři – neboli orgové, jak se naučíte říkat hned první den – přimíchali kus studentské praxe z prváku. Například v „živém dračáku“ jsme měli úspěšně projít prvními týdny semestru. Jiná hra nás zase naučila, že při studiu občas zjistíme, že některé věci jsme řešili úplně zbytečně. Samozřejmě se ale celá akce bere jako event pro dospělé, takže s nějakou večerkou nebo zákazem piva se tu nepotkáš.

Jedno celé odpoledne bylo zasvěceno přednáškám na téma jak vlastně vypadá celý semestr, jaké nás čekají předměty, co je to zápočet, kredit a tak dál. Tou nejbohatší aktivitou, co se týče nezávazného seznamování a nasávání know-how, však byly večerní pokecy u piva. Skutečně ta největší přidaná hodnota celé akce je přítomnost starších spolužáků, kterých se můžeš zeptat na cokoliv o FITu, o studentech, o životě…

Zkrátka pokud jdeš za pár měsíců do prváku a tahle akce tě zaujala, běž se teď hned podívat na její webovky a nezmeškej příležitost obsadit jedno z necelých 200 účastnických míst. Navnadit tě mohou i aftermovies z minulých let. Doufám, že svou šanci nepropásneš, protože tohle všechno, co sis právě v článku přečetl, je jen malý střípek ze všech zážitků, které tě na Seznamováku čekají.

[4] Zapalování závěrečného ohně
[7] Seznamovák doporučuje 10 z 10 účastníků

Autor:
Lukáš Hypša

[4-5] Archiv autora
[1-3, 6-7] Seznamovák FIT

Lukáš Hypša

Psaní článků je zábava a přitom i zajímavá zkušenost, kdy se potkáváte s neobvyklými lidmi a zjišťujete víc a víc o světě kolem. Výsledek, který vám vznikne pod perem, pak dokáže pobavit a obohatit další lidi – a to je na tom to nejlepší. Proto pro mě bylo připojení se ke skvělým lidem v redakci časopisu FIT úplně jasnou věcí a doporučil bych to zkusit všem co se nebojí. Kontaktovat mě můžete na lukashypsa@gmail.com.