Záhada svítícího kanálu odhalena

Natáčení nových dílů seriálu Akta X, sociální experiment, portál pro teleportaci, nebo tajná laboratoř pro testování technologie Li-Fi. Tyto a další důmyslně promyšlené teorie se snažily vysvětlit přítomnost svítícího kanálu při vstupu do dejvického kampusu.

Tajemný svítící kanál se objevil v lednu nedaleko Fakulty elektrotechnické. Zatímco přes den ho bylo jednoduché přehlédnout, ve večerních a nočních hodinách tomu bylo spíše naopak díky barevně svítícímu poklopu. Ten nedal spát několika studentům, kteří se o původ a účel kanálu začali aktivně zajímat. Na Facebooku proto založili stránku „Svítící kanál na ČVUT“ ve snaze rozšířit povědomí o jeho existenci. První lavinu zájmu a pozornosti vyvolalo video, kde studenti kanál zkoumali a objevili tlačítko, které kanál rozzářilo do červena. Z této činnosti je vyrušila ochranka z budovy Fakulty elektrotechnické. Na zmíněné stránce se později začala objevovat další videa a fotografie, například záznam natočený termovizní kamerou, který měl dokazovat zvýšenou teplotu poklopu. Téma záhadného kanálu však nezaujalo jen studenty, ale také významná média.

Zainteresovaní studenti poté zahájili hlubší pátrání, které odstartovalo kontaktováním několika možných odpovědných institucí, které ale do záhady nové světlo nevnesly. Proto svolali happening, na který byl pozván i rektor univerzity Petr Konvalinka, ten však účast odmítl kvůli nedostatku času. Přislíbil, že bude osobně pátrat po tom, co se pod poklopem skrývá. Na začátku února byla ke kanálu svolána tisková konference, kde měl veřejnost seznámit s výsledky „pátrání“.

svitici-kanal-2

Na tiskové konferenci proběhlo odhalení, na které všichni čekali. Pod kanálem se totiž dle slov rektora skrývá nejfuturističtější projekt v historii školy, a to natolik, že jeho autoři na ČVUT ještě ani nestudují. Svítící kanál byl zvolen za účelem oslovení stávajících studentů, kterým není jedno, co se na jejich škole děje, a ti by měli pomoci propagovat a doporučovat studium na ČVUT svým přátelům či známým. Pod poklopem se tedy kromě tohoto poselství neskrývalo nic jiného, než baterie a několik žárovek.

Spolu s kanálem byl spuštěn web pro zájemce o studium www.studujcvut.cz, který prezentuje zajímavé projekty a aktivity, které vznikají na fakultách ČVUT. Pokud máte ve svém okolí člověka, který bude příští rok maturovat a začíná vážně uvažovat nad volbou vysoké školy, doporučte mu spolu se studiem na ČVUT (samozřejmě ideálně na FITu!) i výše zmíněný web.

SdíletShare on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterEmail this to someone

Milan Kurka

Ve fakultním časopise jsem od druhé poloviny roku 2015. Tím jsem spojil dvě své vášně – psaní a informatiku. Baví mě objevovat nová zajímavá témata a fakta, se kterými se rád podělím s ostatními. Když zrovna nepíšu nebo neprogtestuji, věnuji se webům, grafice, fotografování a také programování všeho možného. Kontaktovat mě můžete na kurkamil@fit.cvut.cz.