Ve spolupráci s FIT ČVUT uvede TV Barrandov pořad „Programujeme s Jaromírem Soukupem“

TV Barrandov oznámila, že pro letní sezonu počítá s pořadem „Programujeme s Jaromírem Soukupem”. Připravovaný program, na němž se bude podílet i FIT ČVUT, by chtěla zařadit do vysílání začátkem července.

Pořad by měl běžet v pondělí v hlavním vysílacím čase. Jeho náplní by měly být základy programování a algoritmizace. „Doufáme, že tento krok pomůže zpopularizovat obor IT mezi širokou veřejností. Cílem této unikátní spolupráce není nalákat více studentů, ale ukázat, že IT je opravdu pro každého,“ říká děkan Fakulty informačních technologií ČVUT doc. RNDr. Ing. Marcel Jiřina, Ph.D.

Koncept formátu je zcela originální. V každém díle se bude probírat některá ze základních konstrukcí jazyka C, obsah první série by měl v osmi týdnech pokrýt zhruba první polovinu látky předmětu Programování a algoritmizace (BI-PA1), vyučovaného v prvním ročníku bakalářského studia na FIT ČVUT.

Účinkování v pořadu potvrdili Ing. Ladislav Vagner, Ph.D. a Ing. Miroslav Balík, Ph.D. Objevit by se v něm měli i další vyučující z FIT ČVUT, jejich jména však nechce ani jedna ze stran uvést. Zákulisní informace nicméně hovoří například o Ing. Davidu Bernhauerovi nebo o Ing. Josefu Vogelovi, CSc. V každé epizodě by se měl, podle našich informací, objevit jiný vyučující.

Uniklý záběr z natáčení připravovaného pořadu Programujeme s Jaromírem Soukupem
[1] Uniklý záběr z natáčení připravovaného pořadu
Celou sérií nás v roli dychtivého žáka provede majitel TV Barrandov Jaromír Soukup. Vyučující z FIT ČVUT jej v průběhu osmi epizod první řady naučí základní pojmy jako jsou algoritmus, proměnná, vstup a výstup a také jak napsat jednoduchý program v konzoli.

Pořad vznikl jako reakce na nedostatek kvalifikovaných lidí v oboru. TV Barrandov se chce tímto krokem ukázat jako televize, která je schopná vyprodukovat také zábavný výukový pořad. „Je to typ pořadu, který se na obrazovkách kanálů naší televizní skupiny příliš často neobjevuje. Doufáme, že tímto pořadem rozšíříme spektrum našich diváků.” říká mluvčí TV Barrandov, Kristýna Šmejkalová.

Podle Šmejkalové se Jaromír Soukup na roli žáka velmi těší. „Je to pro mě nová zkušenost. Doufám, že mi pořad mi pomůže alespoň trochu porozumět tomuto zajímavému a perspektivnímu oboru,“ nechal se prý slyšet Soukup.

Finále osmidílné série bude zkouška ze základních konstrukcí jazyka C jako jsou cykly, funkce, struktury a ukazatele. Zkouška bude mít dvě části – praktickou, která se bude odevzdávat na systému ProgTest, na který odevzdávají úkoly a zkoušky i studenti – a ústní teoretickou. „Nejvíc jsem nervózní asi z té ústní části, předpokládám, že naučit se praktické dovednosti nebude tak těžké,” prohlásil Soukup.

TV Barrandov očekává podle Šmejkalové vysokou sledovanost. „Cítíme, že téma IT gramotnosti je velmi nevyužité a od tohoto projektu si toho hodně slibujeme.“ Produkce série již začala. Pokud půjde vše podle plánu, pilotní díl se na obrazovkách objeví již 2. července tohoto roku.

 

Foto:

Náhledové foto: TV Barrandov
[1] mk

Lucie Procházková

Na FITu jsem už čtvrtým rokem a jelikož mě kromě IT baví i jiné činnosti, jako například psaní, tak jsem se octla i v redakci. Pokud neťukám do klávesnice, ťukám do klaviatury, brnkám na kytaru nebo něco organizuji - převážně v Czechitas anebo v organizaci YMCA Kontaktovat mě můžete na prochl10@fit.cvut.cz.