Dva Honzové, dvě nepřehlednutelné postavy na našem fakultním Discord serveru. Honza Bittner i Honza Pokorný, známý pod přezdívkou Čenda, se starají o jeho chod. Společně moderují příspěvky, spravují kanály a zajišťují propagaci Discordu mezi studenty a učiteli. Proč se přihlásit na Discord, jaké kanály doporučují a co všechno umí bot Honza Botner? Odpovědi nejen na tyto otázky vysvětlují oba dva studenti v tomto článku.
Úvod do Discordu
Discord je komunikační platforma, která umožňuje svým uživatelům vytvářet a spravovat vlastní servery. Na nich se nachází hlasové a textové kanály, ve kterých uživatelé sdílí obsah a navzájem spolu diskutují. Mimo to má Discord mnoho dalších funkcionalit, ať už jsou to boti, kteří slouží pro komplexnější využití, či uživatelské role nebo vlastní emotikony.
Jak je již zvykem, ani naše fakulta nezůstala pozadu, a tak má vlastní Discord server spravovaný studenty. Na jeho chodu se podílí právě i oba Honzové. Honza Bittner vysvětluje, jak se s fakultním serverem setkal poprvé: „Objevil jsem Discord jako platformu a říkal jsem kamarádovi, že bychom mohli založit nějaký server. On mi ale poslal link na už existující server, kde bylo kolem 50–60 lidí z FITu.“ To se psalo září 2017. Tehdy také začal pomáhat vytvářet kanály na výuku. Později za to dostal roli moderátora.
Jakmile se na serveru nacházelo již přes 150 lidí, stal se jeho vlastníkem. „Člověk, který server vlastnil, konec semestru nezvládl. Po třech týdnech, kdy opustil FIT, jsem mu psal, jestli nám nechce předat vlastnická práva, abychom nemuseli vytvářet nový server,“ vysvětluje Honza způsob nabytí vlastnictví. Po nějaké době se připojil i Honza Pokorný alias Čenda jako moderátor.
Rozšíření mezi studenty
V současné době se oba dva snaží aktivně oslovovat prváky. „Tento semestr nám značně pomohli vyučující z KAMu. Například v lineární algebře i analýze se sami učitelé rozhodli přesunout hlavní podporu z facebookových skupin jako je Nechceme vypadnout z BI-LIN k nám na Discord. Předpokládám, že hodně studentů se o nás dozví tímto způsobem,“ popisuje Čenda metodu, jakou se snaží přitáhnout nové studenty.
„Líbilo by se mi, kdyby se nám podařilo dostat náš server na zápisy. Udělat jej přístupnější pro nové studenty. Přece jenom je velkou výhodou, pokud může student komunikovat se spoustou lidí v množství předmětů,“ dodává.
První krůčky pro začínající uživatele
Jakmile student či zaměstnanec získá odkaz k připojení se na server, postup je jasný. „De facto jeden z mála kanálů, který je nově příchozím studentům dostupný, je kanál #welcome. Tam jsou uvedeny veškeré informace a první kroky,“ vysvětluje aktuální vlastník serveru.
Jedním z prvních povinných kroků je i autentizace. Po zakliknutí emotikonu ve tvaru fajfky je uživateli odeslána zpráva s linkem na školní OAuth. Ten ověří, že uživatel opravdu pochází z ČVUT.
„Tím zamezujeme spamu od neoprávněných osob, které na našem serveru nemají co dělat. Některé kanály jsou ale dostupné i pro lidi z jiných škol, budoucí prváky a podobně,“ upřesňuje Honza Bittner. „Nově jsme také vedle reakce pro autentizaci přidali reakci pomocí emoji koruny, která umožní zaměstancům si samostatně přidat nebo odebrat několik zaměstnaneckých rolí.“
Proč se na fakultní Discord přidat?
Kdekoho by mohla napadnout otázka, co motivuje studenty k přihlášení se na fakultní Discord server. Podle Honzy Pokorného za tím stojí zejména zaměření se na předměty. „Náš server je hodně zaměřený na bakalářské i magisterské předměty. Navíc se zde objevuje spousta učitelů nejen z KAMu, ale i z KTI, například v předmětech BI-AAG nebo BI-AG1. Tam z jejich strany existuje velká podpora.“
V menších předmětech si studenti pomáhají především sami. „Není to ovšem nic ve stylu, že by někdo porušoval etický kodex univerzity. Studenti si radí, pokud něco neví. Ne, že by se tam sdílelo řešení úloh, domácích úkolů a tak dále,“ dovysvětluje. Druhý Honza souhlasí: „Jsme vyloženě proti tomu, aby se tam dělaly podvody. Nepodporujeme to.“
Mimo předmětové kanály ale nabízí fakultní Discord mnohem více. Ať už kanály přímo zaměřené na univerzitu, nebo mimo ni. Například kanál #announcements obsahuje důležitá fakultní oznámení. Kdokoliv spravuje vlastní Discord server, může tento kanál odebírat a zobrazovat novinky u sebe.
„Kromě toho máme například kanál #coronavirus-info či kanál #akce, kde se sdílí školní nebo klubové akce, o které by mohli mít studenti zájem. Existují ale i jiné kanály, třeba motivační, jako je sport nebo vaření,“ jmenuje nejstarší stávající moderátor.
V nich mohou studenti i vyučující sdílet svůj pokrok či tipy a rady. U sportu aktuálně probíhá výzva, jejíž součástí je sdílení co největšího počtu sportovních aktivit, které se momentálně dají dělat (text vyšel v době pandemie, pozn. red.). U vaření běžně učitelé i studenti prezentují své pokrmy nebo se inspirují ostatními. Tento kanál je oblíbený i u Honzy Bittnera.
#lingvistick7-krou6ek
Čenda považuje jiný kanál za svůj oblíbený. „Jak jsem programátor, tak programuji na anglické klávesnici kvůli speciálním symbolům, které se mačkají rychleji než na české. Když potřebuju s někým komunikovat přes chat, tak zase potřebuju používat háčky a čárky. Jsem ale programátor, tedy líný jak vepř, jak by někdo řekl, proto je problém switchovat klávesnice mezi sebou,“ popisuje.
„Občas se mi stane, že začnu psát a zjistím, že do chatu píšu s anglickou klávesnicí. Co je ale úplně skvělá věc, je fakt, že člověk dokáže úplně v pohodě přečíst český text psaný na anglické klávesnici. Občas jsem byl líný přecházet mezi programováním a chatem, takže jsem schválně začal používat anglickou klávesnici k tomu, abych psal česky. Je dobrý vidět, že se to nestává jenom mně, ale i ostatním.“ Tato Čendova slova stojí za motivací pro vznik kanálu #lingvistick7-krou6ek.
Fanoušci Jana Janouška a skryté kanály
Pokud by měl někdo z 1500 (v době vydání článku počet ověřených) uživatelů zájem o přiřazení mezi Fanoušky Jana Janouška (docent, vedoucí Katedry teoretické informatiky, pozn. red), neměl by to tak jednoduché. Ne všechny kanály jsou totiž viditelné všem uživatelům. Na serveru se nachází i několik skrytých kanálů, do kterých je možné se dostat pouze po provedení tajné akce.
„Jsou tady z toho důvodu, aby se aktivnější uživatelé na Discordu mohli cítit výjimeční v tom smyslu, že odhalili nějaké tajemství. Nechci úplně přesně sdílet, jak se člověk do tohoto kanálu dostane, ale pokud nad tím trochu zapřemýšlí, tak by to nemělo být tak těžké,“ objasňuje situaci Honza Pokorný. Moderátoři si nyní musí takové akce všimnout, ale momentálně se již pracuje na zautomatizování tohoto postupu Honzou Botnerem, botem, který je nedílnou součástí fakultního serveru.
Honza Botner
Ten v době vzniku serveru ještě neexistoval. Jeho neexistence ale měla za následek spamování serveru studenty jiných škol, kteří se mohli na Discord volně přihlásit, aniž by měli k ČVUT formální vztah.
„Potřebovali jsme vyvinout bota, který tento problém bude řešit. To se nám nakonec povedlo,“ říká Honza Bittner, jeden z vývojářů bota. Pomáhají mu ovšem i další studenti, zejména Ondřej Štorc, další z moderátorů fakultního serveru. Mimochodem, existuje fáma, že nejsnazší způsob, jak se stát moderátorem, je podílet se právě na vývoji Honzy Botnera.
Ačkoliv bot úspěšně zabránil přívalu cizích studentů, jeho vývoj tím neustrnl. Honza doplňuje: „V různých iteracích jsme postupně přidávali nové a nové funkcionality. Současná verze je napsána v C#. Kód máme veřejně dostupný na GitHubu a kdokoliv může přispět.“
V aktuální verzi umí bot vytvářet dva typy anket, vytvářet a editovat dočasné voice (hlasové) kanály a zobrazit přehled nejčastěji používaných emotikonů. Také se stará o přiřazení rolí konkrétním uživatelům. Na ty jsou poté navázany konkrétní kanály a pravomoce.
„Zatím toho ale ještě tolik neumí. Máme hodně věcí, které bychom chtěli dokončit. Jedna z připravovaných funkcionalit je repostování tweetů verifikovaných Twitter účtů s konkrétním tagem do konkrétního kanálu,“ vysvětluje autor bota.
Mimo výše zmíněné funkce je Botner schopný automaticky připnout takový příspěvek, ke kterému přidá dostatečný počet uživatelů emotikon špendlíku. Učitelé pak mají v takovém případě větší váhu.
KAMkulátor a Muzikář
Mimo to se na serveru vyskytuje externí bot KAMkulátor, jenž umožňuje psát výrazy v LaTeXu. O zábavu se pak stará bot Muzikář, který se umí připojit do hlasového kanálu a poté v něm přehrávat libovolné písničky.
Honza vzpomíná. „Dělali jsme různé retro sessions, kde se pouštěli staré písničky.“ Čenda jej doplňuje: „Většinou se stačí (do hlasového kanálu, pozn. red.) připojit, pustit bota a po pár minutách se někdo přidá. Pak prostě posloucháme.“
Jak je to s těmi emotikony?
Discord umožňuje přidávat vlastní emotikony, kterých fakultní server obsahuje požehnaně. Najdeme mezi nimi známé fakultní tváře, ale také Peepa, Vim, smějícího se Španěla a jiné. Aktuálně je mezi stávajícími emotikony volných zhruba 30 míst, takže kdokoliv může nové emoji vytvořit a nahrát jej do kanálu #discord, kde jej pak moderátoři schválí nebo zamítnou.
A jaké oblíbené emotikony jsou od obou moderátorů? „Mými oblíbenými emoji jsou this, tru a same,“ jmenuje Honza Bittner. Honza Pokorný souhlasí: „Jsou super v tom, že mají informativní hodnotu,“ a poté dodává, „mým oblíbeným emoji je PeepoSleepo.“
O virtuálním pivě i včasném vstávání
Na konci našeho rozhovoru jsem se kluků zeptal, čeho si na jejich práci pro fakultní Discord server považují. První hovoří Honza Bittner. „Máme kanál wormhole, kde se můžou bavit lidi s dalšími lidmi z několika jiných škol. Kvůli tomu, že jsme se chtěli poměřovat s FIT VUT, jsme se zapojili do projektu Folding@home (projekt využívající počítače dobrovolníků k simulování skládání proteinů). Díky tomu se nám podařilo tento projekt dostat k více lidem.“
Čenda pokračuje: „Navázali jsme na dříve (v době před pandemií, pozn. red.) kontaktní akci FIT Pivo. Každý pátek se v podvečer scházíme a je to takový uvolněný prostor pro klábosení.“
„Kromě FIT Piva pořádáme i Vstáváme s FIT++, kde se de facto každé ráno v 8:30 sejdeme, říkáme si co budeme dělat a poté případně nezávazně konverzujeme. Jedná se o příjemné zpestření začátku dne,“ vypráví Honza o svém ránu.
Na to reaguje Čenda. „Je to dobrý způsob jak si srovnat svůj denní režim. Minulý semestr jsem vstával většinou kolem desáté jedenácté. Teď jsem se dokopal k tomu vstávat regulérně, což je za mě velké plus.“
Oblíbený kanál mezi uživateli serveru je i #seznamka. Spojila už nějaké dva studenty? „Jo, ale myslím, že jim to nevydrželo,“ odpovídá Honza.
Třeba tedy bude mít štěstí někdo jiný. A když štěstí stále nebude přicházet, pak je možné se pomodlit v kanále #the-church. Honza raději upřesňuje: „Studenti se zde modlí, aby zítřejší výsledek ze zkoušky či testu dopadl dobře. Učitelé jim pak přejí hodně štěstí. Společně se tam tak modlíme za dobré zkoušky, výsledky.“
V neposlední řadě se na Discordu konaly kvůli pandemii také FIT Párty a FIT Vánoce. Je pravděpodobné, že se v i budoucnu dočkáme dalších velkých akcí.
Fakultní Discord je už nyní nedílnou součástí ekosystému FIT ČVUT. Čísla hovoří jasně. Měsíčně jej navštíví přes 1200 unikátních návštěvníků, kteří společně odešlou až 22 000 zpráv a provolají 15 000 minut. Každý týden se v průměru objeví přes 30 nových členů.
„Je super, že se nám podařilo vytvořit nemalou komunitu lidí, kteří pravidelně dochází na Discord kvůli různým informacím, možnosti spoluučení nebo jen tak pro zábavu. Stále nám ale chybí značná část studentů i vyučujících. Přijde nám rovněž škoda, že se aktivně zapojuje jen třetina návštěvníků. Ale chápeme to. I tak máme stále co zlepšovat,“ uzavírají současný stav oba dva Honzové.
Foto:
Hlavička, snímek autora
[1–3] snímky Honzy Bittnera