Mohou roboti nahradit lidi ve skladech?

Odpověď naleznete ve čtvrtém díle technologického podcastu FIT ČVUT Jedničky a Nuly. Jaký je rozdíl mezi robotem a robotickým agentem, jaká je úloha robotů ve skladech a umí robot zabalit výrobek? Moderátorka podcastu Sara Polak, popularizátorka umělé inteligence pro širokou veřejnost, tentokrát vyzpovídala odborníka na umělou inteligenci v robotice, vedoucího Laboratoře robotických agentů a výzkumné skupiny Inteligentní agenti, doc. RNDr. Pavla Surynka, Ph.D.

Co je to robot?

„Robot je v mém podání fyzický agent. To znamená, že má nějaké vnitřní rozhodování, navíc je fyzicky reprezentovaný a může tedy interagovat s fyzickým světem. Robotický agent je navíc v součinnosti s ostatními roboty. Důležité tedy je to společenství robotů, kteří spolupracují na nějakém úkolu. Nejdůležitější je jejich koordinace, aby toho společného cíle dosáhli, a ta je velmi složitá. Musí spolupracovat, ne spolu soutěžit,“ vysvětluje doc. Pavel Surynek v podcastu a dodává: „Do jisté míry se robot může rozhodovat sám za sebe, například by se měl umět vyhnout překážce. To ale nestačí k tomu, aby dokázalo fungovat celé společenství robotů. K tomu je potřeba centrální supervizor, který dokáže naplánovat všechno k jejich souhře, a to je velice obtížný úkol.“

Odborník na AI v robotice, doc. RNDr. Pavel Surynek, Ph.D.

Umí robot výrobek ve skladu jen najít, nebo ho umí i zabalit? Jaká je úloha robotů ve skladech? A nahradí jednou lidskou manuální práci? Nejen to vám v podcastu prozradí doc. RNDr. Pavel Surynek, Ph.D., odborník na umělou inteligenci v robotice, vedoucí Laboratoře robotických agentů (RoboAgeLab) a výzkumné skupiny Inteligentní agenti. Odborník, který vymýšlí nové algoritmy pro automatizaci skladů. Působil na Univerzitě v Kóbe a Národním institutu pokročilé průmyslové vědy a technologie v Japonsku. V současnosti pracuje na výzkumu plánování, které koordinuje spolupráci mnoha robotů, projekt je financován GAČR. Na výzkumu spolupracuje s předními světovými pracovišti, jako jsou například Univerzita Jižní Kalifornie nebo Ben Gurionova univerzita v Negevu. Pokud vás jeho práce nebo robotika obecně zaujala a chtěli byste se dozvědět víc, přečtěte si rozhovor s Pavlem Surynkem v našem časopise.

Mohou roboti nahradit lidi ve skladech?

„Do jisté míry. Technologicky je to možné, ale musíme se dívat také na poměr nákladů a efektivity nahrazení. Pokud je člověk v něčem opravdu dobrý a levný, nevyplatí se ho nahrazovat velmi drahým robotem. Takže se lidé nemusejí bát toho, že by je roboti ve skladech zcela nahradili. Navíc spolupráce robotů s lidmi se zatím velmi dobře osvědčila,“ říká doc. Pavel Surynek v podcastu a dodává: „Roboti ve skladech zatím fungují ve spolupráci s lidmi. Lidé vykonávají činnosti, ve kterých jsou dobří, roboti jsou zase efektivnější v jiných úkonech. Když se však ve skladišti pohybuje velké množství robotů, je nutné je zkoordinovat tak, aby se vzájemně nesráželi a dělali svoji práci efektivně s ohledem na spotřebu energie. Naplánovat bezkolizní cesty pro všechny roboty najednou je velice těžký úkol, který klade velké nároky na algoritmy i na výpočetní techniku. Jsme na hraně současných schopností,“ míní doc. Pavel Surynek.

Jaký je princip fungování robotických agentů ve skladech? Jakým způsobem se připravují skladoví roboti do praxe? A jak je složité řídit najednou stovky robotů ve skladu tak, aby se nesrazili? Poslechněte si podcast a buďte v informacích napřed.

O podcastu

Cílem podcastu Jedničky a Nuly je přiblížit nejnovější informační technologie široké veřejnosti a přispět tak k popularizaci oboru, který je v dnešní době v mnoha oblastech nepostradatelný. Zajímá vás umělá inteligence, drony nebo kamery ve veřejném prostoru? Poslechněte si také předchozí díly:

Proč se nebát kamer ve veřejném prostoru? – 10. 12. 2021
Dokážeme žít bez umělé inteligence? – 10. 11. 2021
Kdy nám budou drony doručovat nákupy? – 10. 10. 2021

Na další otázky ze světa jedniček a nul vám odpoví odborníci z FIT ČVUT společně se Sarou Polak vždy jednou měsíčně. A kde si můžete podcast poslechnout? Naleznete ho na stránkách fit.cvut.cz/podcast, nebo v aplikacích Spotify, Google PodcastsApple Podcasts pod názvem Jedničky a Nuly.

Magdaléna Malířová

Věřím, že studium vysoké školy nabízí víc než jen nové znalosti, proto se ráda aktivně podílím na životě na naší fakultě. Jsem členkou studentského klubu FIT++, kde pomáhám s organizováním nejrůznějších akcí. A protože mě kromě psaní kódu baví i psaní článků, stala jsem se také součástí redakčního týmu fakultního časopisu Buď FIT. Ve volném čase ráda kreslím, cestuju a hraju v divadle. Jako členku divadelního souboru Comica Economica jste mě mohli vidět například na prknech Semaforu. Kontaktovat mě můžete na malirmag@fit.cvut.cz.