Zdeněk Kučera – právník roku v oblasti právo informačních technologií

Jméno Zdeněk Kučera je na Fakultě informačních technologí ČVUT v Praze známé především v souvislosti s konferencí o právu a informačních technologiích LAW FIT a výukou předmětů Právo a informatikaPrávo a podnikání. JUDr. Zdeněk Kučera, Ph.D. je však především advokátem v oblasti IT, kde působí jako vedoucí praxe IT práva v mezinárodní advokátní kanceláři Kinstellar v Praze. Za svou práci nyní obdržel ocenění Právník roku v kategorii Právo informačních technologií. V této souvislosti jsme se jej rozhodli zeptat na pár otázek.

Jak významné je v právním sektoru ocenění Právník roku?

Ocenění Právník roku je udělováno již od roku 2005 a má řadu různých kategorií. V těch tradičních právních oborech ocenění získávají většinou kolegové za desítky let přínosu oboru. IT právo je mladý obor, a proto v této kategorii poněkud netradičně mohou uspět i třicátníci. Ocenění uděluje porota složená například z profesních komor, jako je Česká advokátní komora nebo Soudcovská unie.

Co ocenění znamená pro vás osobně?

Zejména uznání toho, že úsilí, které jsem posledních deset let věnoval IT právu, nebylo vynaloženo nadarmo.

[1] Oceněný JUDr. Zdeněk Kučera, Ph.D. během finálového večera Právníka roku.
Kdy jste se rozhodl věnovat se právu v oblasti IT? Vedla vás k tomu nějaká konkrétní zkušenost?

Vždycky mě bavily nové technologie. Pamatuji se, jak jsem si už na základní škole s nadšením zakládal účet na Hotmailu ihned po jeho spuštění. Nebo jak jsme rovněž na základní škole se třídou jeli přes půl republiky, abychom viděli obrovský přístroj s malým analogovým displejem, kde blikaly souřadnice s polohou.

Mou cestu za IT právem později hodně ovlivnilo studium ve Švýcarsku, ale i snaha porozumět tomu, jaká pravidla se pro přicházející technologie uplatní. Jako právní zástupce společností v oblasti IT mám výhodu, že se často dostanu k posuzování technologií ještě před jejich zavedením a taková práce je pak nesmírně zajímavá.

Jak jste se dostal k výuce předmětů na FIT ČVUT?

Na FITu jsem měl původně jen jednu přednášku za rok a to na téma licencí. Později jsem byl osloven prof. Tvrdíkem (emeritní děkan fakulty, pozn. red.), zdali bych nechtěl založit výuku v angličtině, což jsem přijal. Rok na to jsem pak převzal výuku všech právních předmětů.

Celou dobu mi však zněla slova prof. Tvrdíka z naší první schůzky. „Já budu ty právníky měnit klidně každý rok, jen aby ten předmět byl k něčemu.” Říkal jsem si, že pokud vedení fakulty je vedeno takovou logikou – pracovat, aby výuka za něco stála – bude to dobrá spolupráce.

Co vás na tom nejvíc baví?

Když mi studenti dají k Vánocům hezký dárek – letos jsem například dostal hrábě (smích). Vážně, nejvíc mě baví interakce. Z řady přednášek si sám odnáším poznatky, co je nového, protože přednášky jsou hodně diskusní. A baví mě, že studenti vnímají důležitost těch témat a chodí si je poslechnout i v nepříliš oblíbený čas v pátek odpoledne.

Proč vám dali zrovna hrábě?

Neustále jsem je dával do nějakých právních příkladů. Třeba koupě hrábí v e-shopu, jejich reklamace a podobně.

[2] Banner konference LAW FIT 2018.
V minulém ročníku konference LAW FIT se mluvilo o eticko-právních problémech rozhodování umělé inteligence, které jsou stále aktuální. V dnešních dnech je velmi skloňovaným pojmem GDPR. Jaké problémy v oblasti práva a IT vnímáte v současné době jako nejvíce aktuální?

Hysterie okolo GDPR je podle mého názoru způsobena některými médii a snahou řady poradců propagovat téma ve světle, které vyvolává obavy. Pravidla se pro většinu společností nezmění – to, že je doposud nedodržovaly, je samozřejmě jiná otázka. Jako nejvíc zasaženou vidím osobně oblast on-line marketingu, a to i v souvislosti s dalším připravovaným nařízením – ePrivacy. To, že se setkávám nyní s otázkami typu „To teď nesmím koleji, kde ubytuji zahraniční studenty, dát jejich jmenný seznam pro přidělení pokojů?“ považuji za nesmyslný produkt této hysterie a nešťastné odvracení pozornosti od tolik potřebné diskuse o ochraně soukromí.

Téma, které v oblasti IT práva považuji za aktuální, jsou například otázky nástupu umělé inteligence. Doposud ale v českém právu nejsou pevně uchopena ani notoricky známá témata, jako řada otázek autorského práva nebo odpovědnosti platforem a jejich provozovatelů.

Na vznik a vizi konference LAW FIT jsem se vás již ptala dříve (článek Zdeněk Kučera – LAW FIT, konference spojující právo a IT, pozn. red.). Jak hodnotíte konferenci po dalších dvou letech, kdy připravujete její šestý ročník?

LAW FIT se stal stálicí na české konferenční scéně. Více než polovina návštěvníků je pravidelných a témata, která nastolujeme, pak rezonují například ve státní správě. Z toho mám radost.

A čemu se bude věnovat konference letos? Na co se mohou účastníci těšit?

Tématem letošního ročníku je „Copyright a technologie”. Mohlo by se zdát, že to bude nudné povídání o autorském právu, ale věřím, že nikoliv. Čekají nás třeba tři panelové diskuse o softwarových licencích, efektivní ochraně počítačových programů nebo dílech tvořených umělou inteligencí. Otevřeme i otázky screen scrapingu1, nebo big data. Pokud mají vaši čtenáři zájem přijít, ať se neváhají co nejdříve registrovat.

Foto:
[1] http://www.pravnikroku.cz
[2] https://fit.cvut.cz

  1. Klient poskytne třetí straně své přihlašovací údaje do internetového bankovnictví za účelem provádění transakcí za klienta, pozn. red. O tom, že je téma zajímavé, svědčí i fakt, že se místa na konferenci rychle plní.

Veronika Dvořáková

Aktivistka nejen na fakultních sociálních sítích, ale také na všech jejich akcích a dění pro studenty, zaměstnance, zájemce o studium i veřejnost. Jinak to ani nejde, jelikož na FIT ČVUT pracuji na PR oddělení. Ještě ve školních letech, která z koníčku dala vzniknout mé současné profesi, jsem pomohla zrodu tohoto časopisu a se spolužáky založila Seznamovák pro prváky. Kontaktovat mě můžete na veronika.dvorakova@fit.cvut.cz.