Studenti FIT VUT a FIT ČVUT při aktu domluvy

FIT ČVUT a FIT VUT vytváří nový studijní double degree program

Programátoři se firmám pomalu přestávají vyplácet. Neustále se o něčem hádají, nikdo jim nerozumí, stojí spoustu peněz, a tvoří tak díry v rozpočtech. Po vydání známého chatbota ChatGPT se ukázalo, že jsou snadno a levně nahraditelní. Dalo by se říci, že žijeme v době, kdy nás už umělá inteligence předehnala. To si nemůžeme nechat líbit, je třeba převzít otěže pokroku zpět a vrátit do správných rukou – těch lidských.

Ani si netroufám myslet na to, jaké následky by mohl tento stav mít, pokud by trval déle.  Karel Čapek již před více než 100 lety moc dobře věděl, že technika může být mocná a když se vymkne kontrole, nedělá to dobrotu, což popisuje v knize R.U.R.

FIT ČVUT v Praze na to už sama nestačí, a tak uzavírá s FIT VUT v Brně dohodu, v rámci které mají studenti možnost studovat double degree program, který z každé fakulty bere to nejlepší. Obě fakulty si od tohoto kroku slibují velké věci, ale hlavní cíl mají společný – najít rovnováhu mezi lidským a technologickým pohledem na svět.

Pro studenty to znamená, že budou v zimních semestrech studovat na brněnské fakultě a v letních pro ně bude probíhat výuka v Praze.

V zimních semestrech v Brně musí studenti  vedle klasických ajťáckých problémů čelit interakci s okolním světem. Na podzim na Moravě totiž probíhá sklizeň vinné révy, kterou samozřejmě doprovází výroba a konzumace vína. Správný ajťák, který má navrátit lidskost do technologického průmyslu, musí být schopen nalézt dostatečnou rovnováhu mezi užíváním si pozemských lidských radovánek a řešením programátorských problémů.

V letních semestrech zase probíhá intenzivní výuková část v Praze, která studentům poskytne dostatečnou bázi znalostí potřebnou k poražení umělé inteligence. Zároveň se také naučí porozumět infrastruktuře – a to nejen informačních systémů, ale i infrastruktuře dopravní – protože musí pro přesun mezi bydlištěm a univerzitou kombinovat mnoho druhů dopravy, mezi které patří tramvaje, autobusy, lanovky a v neposlední řadě i metro.

Všechny, co se po těchto dvou semestrech udrží, čeká jen další zdokonalování se v jedné nebo druhé oblasti, kterou double degree studium nabízí. Poslední nadějí lidstva budiž tento nový studijní program, ze kterého vzejdou technici, kteří rozumí jak lidským, tak počítačovým problémům a kteří dovedou opět najít rovnováhu mezi technologiemi a lidskou rasou.

Foto: Ondřej Kinšt, Martin Vadlejch, Štěpán Pechman

Vít Kalianko

Ahoj, já jsem Kvítek. Věřím, že jsem člověk s nejlepším pozpátku přečteným příjmením, kterého jsi kdy poznal(a). Schválně – jen to zkus. Na FIT jsem nastoupil v roce 2019 a nyní se nacházím v 1. ročníku magisterského studia, které jsem si opepřil výjezdem do USA. Až budu velký, koupím si psa – samojeda – protože je tvrdohlavý, roztomilý a stále veselý – stejně jako já. Mezi mé koníčky patří sborový zpěv, hra na kytaru a organizování různých akcí od skautských táborů až po fakultní Seznamovák. Rád jím - hlavně pizzu. A ananas na ní patří! Kontaktovat mě můžete na vitekali@seznam.cz.