A ještě něco… – Stopařův průvodce po galaxii, část šestá ze tří

Kdo by to byl řekl? Osm let po smrti Douglase Adamse, otce nejznámější trilogie o pěti dílech – Stopařova průvodce po galaxii – která se stala kultovní knihou spousty geeků, nerdů a lidí, vychází díl šestý. Může se tedy zdát, že náš svět je poháněn motorem nekonečné nepravděpodobnosti, ale opak je nepravdou.

Pokud by existoval seznam autorů, které lidi nenávidí, Eoin Colfer by mezi ně rozhodně patřil. Alespoň tedy od roku 2008 do roku 2009, kdy o něm svět věděl, že bude psát pokračování Stopařova průvodce.

Autor už v té době měl sice za sebou známou sérii o dobrodružstvích Artemise Fowla, ale převzít otěže Stopařova průvodce není jen tak, takže si tím vysloužil nemálo nadávek od fanoušků série, a to ještě nenapsal ani řádku.

K získání přízně mu ale velmi pomohlo svolení od manželky Douglase Adamse knihu napsat, neboť sám Douglas nebyl s koncem série spokojený, bohužel ale stihl zemřít dříve, než začal na dalším díle vůbec pracovat. Coifer si ale část přízně vydobyl i díky tomu, že byl přesně takový, jako je celý svět Stopařova průvodce – šíleně svůj.

Šel totiž na stránku, zaměřující se na hate na jeho osobu, a začal tam dávat příspěvky typu: “Máte pravdu, znám Coifera už nějakou dobu a je to úplný blb”. Díky tomu dokázal i svým zarytým odpůrcům, že má smysl pro humor, a možná by stálo za to, mu dát šanci.

Poznámka Průvodce: Kvůli faktu, že na planetě Zemi se v posledních letech i ty nejnepravděpodobnější věci staly skutečností, byl v Průvodci změněn jediný záznam, který tam o ní byl: „Převážně neškodná”. Redakce se tak rozhodla poté, co zjistila, že jako hlavy některých pozemských států byli potají zvoleni převlečení Vogoni. Popisek „převážně neškodná” tak připadl jedné technické fakultě v Dejvicích, převážně díky katedře Pohonu atrakcí, kde sem tam někdo vypadl z kolotoče.Novým popiskem planety Země ve Stopařově průvodci se tak stalo příhodné: „Riskovat se občas vyplácí”.
Doporučená literatura:
Pojď, sejdeme se a pořešíme to jak chlapi!, napsal DJ Joe Reacher
Let’s make pasy great again!, autor neznámý

A myslím, že fanoušci mohou být spokojeni. Kniha je stejně šílená, jako její předchůdci, naše oblíbené postavy se vrací v plné parádě a autor se snaží držet se stylu, kterým psal Douglas, aniž by měl čtenář pocit, že jde jenom o pouhou napodobeninu.

Můžeme se tak těšit na Artura Denta, Forda Prefekta, či samotného hromovládce Thora. Protože jen díky nim se můžeme dozvědět, co se stane, nazvete-li prezidenta Galaxie tlustoprdelníkem, kam se poděla Zafodova druhá hlava, co se stane s Vogonem, jenž prodělal evoluci, nebo jaké trable vám může přinést, když uctíváte Sýr jako svoje božstvo.

A i když rozhodně nepatřím mezi lidi, co mají rádi zbytečně natahovaný děj, jsem rád, že jsem se mohl díky šestému a (snad již) poslednímu Stopařově průvodci vrátit do světa, kde číslo 42 opravdu JE tou správnou odpovědí na otázku života, vesmíru a vůbec.

Takže sbohem a díky za všechny ty knihy!

Obrázky: https://www.walldevil.com/https://i.kinja-img.com/, http://tonyb.myownsite.me/

Tomáš Nováček

Jsem ve svém živlu, když můžu být vždy a všude, nejlépe na nějaké vedoucí pozici, protože rád zadávám úkoly a hlavně se rád poslouchám. Proto jsem se kromě šéfredaktorování Buď FIT stal také vedoucím fakultního Seznamováku, organizátorem 111. narozenin, či zakladatelem FIT++. Kontaktovat mě můžete na novacto3@fit.cvut.cz.