Dělají z nás moderní technologie lovnou zvěř?

Podle The Social Skinny polovina uživatelů Facebooku ve věkovém rozmezí 18-24 let zkontroluje novinky této sociální sítě ihned po probuzení, celkem půl miliardy lidí navštíví Facebook každý den. Facebook je dnes naprosto běžným nástrojem komunikace mladé generace. I když můžete namítnout, že jsme přece všichni byli na ICQ, až rozmach chytrých telefonů s mobilním připojením společně se sociálními sítěmi umožnil komunikaci v reálném čase kdykoliv a kdekoliv.

Právě o sociálních sítích a digitální demenci jsme diskutovali po živém vysílání pořadu Fokus Václava Moravce na Kavčích horách s kolegy z Fakulty informačních technologií. Coby publikum jsme chtě nechtě museli souhlasit s Karlem Olivou, ředitelem Ústavu pro jazyk český AV ČR, že online diskuze mění český jazyk. Na to jsme si už zvykli a umíme s tím žít. Ovlivňuje ale internet i naše vztahy?

Hlavní změnou oproti době před chytrými telefony je okamžitá dostupnost přítele/přítelkyně prakticky v kteroukoliv denní dobu. Z určitého pohledu je to bezpochyby změna k lepšímu – nemusíte čekat až dorazí večer k počítači (8 let zpátky) nebo k placenému rodinnému telefonu (15 let zpátky). Současně však (nesplněné) očekávání okamžité odpovědi přináší velký nápor, a to dle mého názoru, zejména na mužskou část mladé společnosti. Je totiž vědecky prokázáno, že muži obecně během dne komunikují méně, než ženy.

„Proč mi neodepisuje, když je online a dokonce si to přečetl?!”, „Zrovna se přihlásil do události na Facebooku, ale mně od včerejška nenapsal! :(“ A navazující: “To mě asi nemá rád, když neodepisuje…”, “To asi není moc dobrý kamarád, když neodepisuje…“

Po tom, co plníte očekávání ve škole, v práci i doma, může být plnění facebookových očekávání značně frustrující. Navíc, na rozdíl od práce a školy se Facebook rozhodně neomezuje na určitou denní dobu. Pokud nebudete aktivitu na sítích kontrolovat, snadno můžete nabýt pocitu lov(e)né zvěře z titulku tohoto článku.

Není tedy vlastně ta denně propíraná ztráta soukromí, spíše než kontrolovatelné sdílení osobních dat na sociálních sítích, nekontrolovatelný každodenní nátlak přátel požadujících komunikaci? Zkuste se zamyslet, kolikrát za den vám někdo kvůli chatu přeruší příjemnou chvilku, ať už jste sami nebo s přáteli?

Řešení nemusí být jednoduché, zvlášť pokud chcete zachovat dobré vztahy s přáteli a dál využívat chatovacích platforem. Třeba již svojí svobodu komunikace řešíte, potom dobře pro vás, já zkouším alespoň první krok k příjemnějšímu spánku – vypínám na noc telefon. A svět do rána počká.

Pořad Fokus Václava Moravce s podtitulem „V síti“ můžete zhlédnout v internetovém archivu České televize. www.ceskatelevize.cz/porady/11054978064-fokus-vaclava-moravce

Autor: Jiří Moss