Martin Pelant, FIŤák s Google Glass

Martin Pelant, student Fakulty informačních technologií ČVUT. Pracuje jako Android vývojář ve společnosti eMan. Letos úspěšně zakončil bakalářské studium s vyznamenáním a pokračuje na magisterském studiu v oboru softwarové inženýrství. Mezi jeho zájmy patří nové technologie, skydiving a jiné adrenalinové sporty a cestování, a tak jsou pro něj Google Glass jako vyšité.

 

Jak se takový student FITu dostane ke Google Glass?

Podařilo se mi to díky ročnímu studijnímu pobytu na MSOE, kam jsem se dostal díky rektorátním bilaterárním dohodám na  ČVUT, a díky štěstí, že jsem se dostal na Google I/O 2012. Pouze návštěvníci této konference, kdo měli americkou adresu, se mohli zaregistrovat do Glass Explorers programu, a právě díky velkému štěstí jsem v tu dobu splňoval obě podmínky. Při registraci jsem dostal pořadové číslo 975. Zhruba po roce (v květnu 2013) mi přišla možnost si brýle za 1500 dolarů koupit. Na nic jsem nečekal a díky finanční podpoře ze společnosti eMan jsem si je koupil.

 

Nedávno jsi úspěšně složil bakalářské státnice. Jaké to bylo skládat je s Google Glass a posléze si s nimi i převzít diplom v Betlémské kapli?

Google Glass bohužel přišly v nešťastnou dobu (cca 10 dní pred státnicemi), a tak jsem je musel nechat ležet na stole, abych se mohl soustředit na učení. Když jsem šel na samotné státnice, tak už o nich pan děkan věděl a musel jsem je tak během skládání závěrečné zkoušky sundat, s čímž jsem tak trochu počítal :). Na promoci už naštěstí nebyl důvod je zakazovat, a tak jsem převzetí diplomu nahrál z unikátního pohledu první osoby.

 

Vyžíváš Google Glass během výuky?

Momentálně mám za sebou teprve 2. den po zahájení školního roku, a tudíž jsem je zatím k výuce nepoužil. Nicméně v místnostech bez hodin jsou neocenitelné, neboť kdykoli se podívám nahoru, vidím, kolik zbývá do konce hodiny. Kdo nevyzkoušel, nepochopí 🙂

Nošení brýlí lidem často překáží. Jak se nosí takové Google brýle? Lze si nimi provozovat i nějaké sporty?

Mně osobně Google Glass nijak nepřekáží. Co se týče sportu, tak úplně ideální jsou na kolo, kdy nemá člověk volné ruce, aby odněkud vytahoval mobil, když mu někdo volá nebo se někam potřebuje navigovat. Dále bych si je chtěl vzít příště, až půjdu skákat, a zkusit to, co ukazovali tvůrci v promo videu – jak si poradí v extrémních podmínkách za volného pádu.

 

A jak je používáš v běžném životě?

Jak jsem již psal výše, nejvíc návykové je mít čas pořád před očima. Opravdu se stačí podívat nahoru a vidíte, kolik máte času například do odjezdu metra, jestli se ještě vyplatí běžet nebo počkat na další. Dále mi slouží jako nadprůměrný foťák, který díky tomu, že se vám hlava netřepe tolik jako ruce, může vytvářet fotky s delší expozicí, které přesto zůstávají ostré. Pak je samozřejmě příjemné, když přijde nový e-mail, tak ho mít hned na očích a nemuset pro to nic dělat. V neposlední řadě, když jsou propojené s mobilním telefonem, tak s nimi můžete přijímat i hovory stejně jako s klasickým handsfree. Takže například při navigaci v autě, když vám někdo zavolá, tak nemusíte dávat ruce z volantu a stačí říct pouze „ok glass, answer call“ a už s dotyčným mluvíte. Po ukončení hovoru se navigace opět obnoví.

 

Stává se ti, že tě lidé na ulici zastaví a vyzvídají nebo jen zvědavě okukují? Jaké jsou jejich reakce a jak moc tuhle technologickou novinku znají lidé mimo obor IT?

Rozhodně, většina lidí spíš zvědavě okukuje, což je dáno zřejmě odlišnou mentalitou v ČR oproti USA, kde jsou obecně lidé víc otevření. Nicméně tak 1–2x týdně mě někdo zastaví a zeptá, jestli to jsou opravdu „ty Google brýle“. Je příjemné vidět, že se kolikrát ptají i holky ;). Zatím byly reakce vesměs pozitivní. Pouze jednomu nebo dvěma lidem se nelíbil vzhled, ale displej před očima má zaručený WOW efekt u každého, kdo si je vyzkouší.

Které funkce ti v Google Glass zatím chybí? Vyvíjíš sám nějaké takové aplikace?

V současné době je možné vyvíjet pouze aplikace, které běží na serveru, a posílají do brýlí pouze karty přes JSON. Tím pádem jsou tyto aplikace velmi limitované – nemají přímý přístup k HW a vyžadují k provozu neustálé připojení k internetu. Jelikož ale v zařízení běží Android ve verzi 4.0.4, je možné na nich spustit i nativní Androidí aplikace, nicméně tyto aplikace se pak nikde v zařízení nezobrazují, a tak je třeba je spouštět přes USB. Tím pádem zatím použitelné nejsou. Google již před nějakou dobou oznámil, že vyvíjí tzv. GDK, který právě umožní vytvářet nativní aplikace speciálně upravené pro rozhraní Google Glass. V současné podobě mi osobně přijdou nejužitečnější aplikace přímo od Google, jako je Gmail, Google Now nebo kalendář. Já osobně pro Glass také vyvíjím, zatím však spíš pouze na vyzkoušení – shopping list. Jakmile bude GDK dostupné, napadá mě hned pár užitečných aplikací jako jsou například stopky, alarm nebo právě výškoměr pro skydiving (Glass by samozřejmě musely být připojené k telefonu s barometrem).

Aktuální podobu je potřeba brát jako prototyp, který má svoje mouchy. Ve finální verzi musí definitivně zvýšit výdrž (zvlášť při zátěži – konstantního nahrávání videa to vydrží pouze 44 minut, což je tragické).

Zároveň musí být oficiální cesta, jak Google Glass používat s dioptrickými brýlemi. (Zatím to lze pouze neoficiální cestou, kterou je odšroubování Glass jednotky od rámečku a připevnění k rámečku od dioptrických brýlí, nicméně tento postup vyžaduje zdatnou zručnost).

Jakmile se odstraní všechny mouchy, myslím, že by se to mohlo uchytit podobně, jako se uchytily dotykové smartphony.

Veronika Dvořáková

Aktivistka nejen na fakultních sociálních sítích, ale také na všech jejich akcích a dění pro studenty, zaměstnance, zájemce o studium i veřejnost. Jinak to ani nejde, jelikož na FIT ČVUT pracuji na PR oddělení. Ještě ve školních letech, která z koníčku dala vzniknout mé současné profesi, jsem pomohla zrodu tohoto časopisu a se spolužáky založila Seznamovák pro prváky. Kontaktovat mě můžete na veronika.dvorakova@fit.cvut.cz.