Videomapping

Obyčejná projekce, pokročilá technologie… nebo snad dokonce umění?

O videomappingu již většina lidí alespoň slyšela a mnozí ho měli i příležitost vidět v akci na vlastní oči. V našich končinách se dostal do povědomí hlavně díky pražskému SIGNAL Festivalu, který existuje teprve třetím rokem, na interaktivní světelné projekce na historické památky v centru Prahy ale zatím vždy nalákal tisíce lidí. Proto bývá videomapping často spojovaný právě s projekcí na budovy.

Tato technologie ovšem umožnuje mnohem víc, než by se na první pohled mohlo zdát. Její princip je přitom velmi jednoduchý. Určitě jste už někdy stáli před projektorem a viděli, jak na vaše tělo dopadá promítaný obraz a přetváří se v závislosti na nerovnostech povrchu. Videomapping je v podstatě jakákoliv podobná projekce obrazu z projektoru na 3D objekt, ovšem s důrazem na „mapování” – tedy na využití povrchu k docílení výsledného efektu, který má často velmi blízko k optické iluzi. Pouhá hra světel pak vyvolává dojem, že objekt mění svou formu.

A co vše se dá tímto způsobem přivést k životu?

Například…

  • jednoho člověka, pokoj a pár krabic [1]

  • Toyotu Auris [2]

  • rotující lahev Becherovky Lemond (projekt z dílny české společnosti CIANT Lab) [3]

 

  • nebo klidně i samotný projektor [4]

Platí, že obrázek sice vydá za tisíc slov, ale 24 obrázků za sekundu – to je teprve šrumec. Proto zde je i odkaz, kde se si můžete zmíněné projekce společně s několika ostatními přehrát na videu: http://blog.tomaskorinek.com/10-remarkable-videomapping-projects/ .

Všechny tyto projekty ukazují, že videomapping je nejen o technické dokonalosti a zručnosti, ale hlavně o zajímavých nápadech. Pomáhá i tomu samotná technologie, díky které mohou tvůrci pracovat s obrazem a 3D objekty zcela originálním a neotřelým způsobem.

Kdyby vás náhodou napadlo, že si chcete videomapping sami vyzkoušet, potřebujete především dostatečně silný projektor. To není zrovna levná záležitost. Pokud se vám ovšem nějaký vhodný kus dostane do ruky, máte z poloviny vyhráno. Pak už musíte najít jen vhodný objekt, kterému vytvoříte animaci šitou na míru, a software, kterých je k dispozici celá řada na všechny platformy (přehled naleznete například na http://projection-mapping.org/software/). Pokud jde o objekt, začít můžete klidně i s obyčejnou krychlí: https://www.youtube.com/watch?v=cL3TRGHSfc4. V řadě programů pro tvorbu videomappingu jsou efekty připraveny rovnou k použití, takže pokud si alespoň trochu rozumíte s vrstvami, maskami a animacemi, můžete se klidně pustit i do složitějších objektů. Že pak ani na tvorbě videomappingové sekvence pro budovu nic není, dokazuje tento krátký tutorial – https://www.youtube.com/watch?v=4ykQLKOYqko.

Samozřejmě, předchozí odstavec je třeba brát trochu s nadsázkou. Aby projekce vypadala opravdu profesionálně, je potřeba spousta zdlouhavé a titěrné práce, která zahrnuje fotografování objektu, tvorbu masek, měření vzdáleností laserem, přesnou kalibraci, nastavování, vyvažování a ochranu proti nechtěným vibracím. Navíc je nutné pamatovat i na tvorbu zvukového doprovodu, který také tvoří velkou část výsledného dojmu z celé projekce. Výsledek ale pak většinou stojí za to.

Videomapping si mezi způsoby audiovizuální tvorby vybudoval své pevné místo. Díky němu je možné vdechnout obyčejným objektům špetku života, uvést je do pohybu a popustit přitom uzdu své fantazii; měnit barvu, tvar, formu i jednotlivé součásti. Videomapping tím tak trochu překračuje hranice surrealismu a představuje nápaditý způsob, jak při tvorbě naplno využít moderní technologie.

SIGNAL Festival

  1. – 18. 10. 2015

Projekce, světelné a interaktivní instalace, které již třetí rok po sobě prozáří centrum Prahy – to je český festival videomappingu SIGNAL. Letos se můžete těšit například na monumentální nafukovací kupoli Sphere, která během festivalu vyroste na Klárově, oblíbenou projekci na kostel sv. Ludmily na náměstí Míru, 3D anaglyfovou projekci na Letohrádek Kinských a 17 dalších instalací a světelných show. Poprvé bude v rámci festivalu probíhat také program pro odborníky – konference SIGNAL Future Forum a vzdělávací platforma TRANSMIT.

SIGNAL Festival je členem International Lightfestival Organisation (http://www.international-lightfestivals.org/), která sdružuje na patnáct podobných festivalů v městech po celém světě.

 

Zdroje: [1] https://vimeo.com/34025760
[2] https://vimeo.com/16466136
[3] https://vimeo.com/34124333
[4] https://vimeo.com/17112704
[5] https://www.youtube.com/watch?v=4ykQLKOYqko

Zdeněk Kasner

Do fakultního časopisu jsem trvale přispíval od roku 2014. Po bakaláři z FITu jsem ovšem dezertoval na FEL, čímž jsem se stal ex-redaktorem – externím redaktorem. Rád bych se časopisu věnoval i dál, ovšem protože je málo času (a vzhledem k mé fakultní příslušnosti mohu přispívat pouze do rubriky “Zprávy ze zahraničí”), moje články existují pouze v kvantové superpozici. Neboli nevěřte, že nějaký skutečně bude, dokud ho neuvidíte na vlastní oči! 🙂 Kontaktovat mě můžete na kasnezde@fit.cvut.cz.