3D tisk projektů průmyslového designu

Laboratoř 3D tisku na FITu nedávno v tichosti oslavila druhé narozeniny své existence. Od jejího založení a slavnostního otevření dne 20. 6. 2012 se mnohé změnilo.

Kdy nás v laboratoři zastihnete se dozvíte z našeho kalendáře, který je dostupný na webu 3dprint.fit.cvut.cz, případně je možné domluvit individuální návštěvu.

 

Došlo k přestěhování laboratoře do 10. patra nově zrekonstruované budovy A, počet provozuschopných tiskáren se rozrostl z původní jedné na šest strojů sestávajících z celkem tří RepRap modelů (PrusaMendel, Prusa i3, RebeliX). Laboratoř přešla v hierarchii fakulty pod katedru softwarového inženýrství, kde byl v zimním semestru 2013/2014 vyučován i předmět 3D Tisk (BI-3DT), který sklidil v anketě hodnocení výuky výborné ohlasy a zařadil se tak mezi oblíbené předměty. V nadcházejícím semestru je zájem o předmět dokonce tak obrovský, že je zájemců dvakrát tolik, než umožňuje kapacita předmětu, proto se pro naše studenty snažíme otevřít předmět také v letním semestru. Takto bychom mohli pokračovat dále, ale není to cílem tohoto článku. Pokud vás zajímá více jak to v laboratoři vypadá, neváhejte se za námi zastavit, jsme v místnosti A-1051.

Zájmu o 3D tisk se laboratoř ovšem netěší pouze z řad studentů předmětu, společností požadujících prototypy nebo kutilů stavějících vlastní tiskárny. Ve zkouškovém období je velký zájem hlavně ze strany studentů Fakulty stavební a Fakulty architektury, zejména oboru průmyslový design. Jejich semestrální a závěrečné práce totiž vyžadují nejen vizualizace návrhu, ale také reálné modely. Výstupy z tiskárny nejsou vždy dokonale hladké a připraveny pro prezentování a hlavní problém způsobuje samotná technologie, tedy tisk po vrstvách. Nicméně pro tisk prototypů, které projdou následnou úpravou je využití ideální.

V naší laboratoři jsme tiskli tyto modely nebo jejich části:

  • Pracovní železniční stroj (autor Martin Gallo)
  • Elektrická strunová sekačka (autorka Monika Pacíková)
  • Diskrétní informační systém (autorka Kristina Liaskovskaia)
Kromě průmyslového designu se k nám dostal také další zajímavý projekt, a to semestrální práce na téma urbanismus. Tedy realizace modelu celého města, včetně terénu a budov. Miniatury budov je sice možné vyrobit z nejrůznějších materiálů, ale pokud tak jako tak potřebujete vymodelovat počítačovou reprezentaci celé oblasti, není nic jednoduššího, než hotové modely nechat vyrobit na 3D tiskárně. Této možnosti také několik studentů využilo, a tak jsme tiskli několik desítek minibudov, například pro model části města Semily. Modely projektů průmyslového designu a urbanismu jsou k nahlédnutí v atriu Nové budovy ČVUT.

Tyto dvě fakulty ale nejsou jediné, jejichž studenti mají zájem o 3D tisk. Pomyslné třetí místo obsadila Fakulta elektrotechnická s množstvím různých krabiček pro elektrické přípravky, které byly vyrobeny v rámci závěrečných prací. Pokud se podíváme i mimo ČVUT, můžeme zmínit například Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze.

Pokud tedy zatoužíte po vytištění prototypu vašeho návrhu, předmětu na památku nebo jedinečného dárku, případně se chcete pouze pokochat jak tiskárny jezdí sem, tam a tvoří například součástky samy na sebe, neváhejte nás kontaktovat nebo se rovnou zastavit. Jak hlásají naše nové letáčky, za které vděčíme skupině Grafit, „Tiskneme 3D objekty pro každého“. Při zaslání modelu vám budeme schopni říci, zda je model tisknutelný a za jakých podmínek je realizace možná.

Pracovní železniční stroj
Pracovní železniční stroj – detail sedačky
Elektrická strunová sekačka – detail
Informační systém Triod
Informační systém Triod – detail
Urbanismus – Model města Semily
Urbanismus – Model města Semily
Model běžecké trasy včetně převýšení (Endomodo)

Autor: Marek Žehra, vedoucí Laboratoře 3D tisku

Foto: autoři prací, Marek Žehra