Jak to všechno začalo aneb Seznamovák za 14 dní

Když jsem v roce 2010 nastoupil na školu, nestála ještě žádná Nová budova ČVUT. Sídlo fakulty bylo na Masarykově koleji, část výuky probíhala v NTK, část v sále Hotelu Krystal. Nebyl ani žádný seznamovák, který by nám pomohl se startem studia na fakultě. Když jsem na konci druhého semestru oslovil Martina Půlpitla s tím, že je škoda, když škola nemá žádný seznamovací kurz pro nové studenty a že bych jim v případě zájmu pomohl s jeho organizací, dostalo se mi jasné odpovědi: „Tak ho založte…“.

Za dalších 14 dní proběhly druhé narozeniny FITu, kde jsme se s Martinem sešli a dohodli se, že fakulta bude ráda, pokud Seznamovák FIT založím a bude nápomocná s odesláním zvacího emailu nově přijatým studentům. Psal se 30. červen 2011.

Schůzka 1. organizátorského týmu Seznamováku FIT v srpnu 2011
[1] Schůzka 1. organizátorského týmu Seznamováku FIT v srpnu 2011
Ještě ten samý večer jsem oslovil první kamarády s nabídkou organizace – Markétu Janochovou, Tomáše Licka a Tomáše Vichra. Po chvilce přesvědčování souhlasili a základ Seznamováku byl postaven. Během následujících dní se organizátorský tým rozrostl o další členy – Báru Červenkovou, Verču Dvořákovou, Honzu Bouchnera, Martina Humeníka a Petra Pulce, z fakulty se k nám v začátcích připojovala ještě Adélka Chrastinová-Svitková z PR oddělení. Do dalšího týdne se nám podařilo najít místo pro pořádání akce. Volba padla na rekreační areál Máj v Plasích u Plzně, který jsme si oblíbili a využíváme ho dodnes. Do zveřejnění nám chybělo udělat 2 věci – webové stránky a přihlášku. Pro vytvoření webové prezentace jsme kvůli nedostatku času použili Google Sites a pro přihlášky velice dobře posloužily Google Docs. Za 14 dní od založení Seznamováku FIT byly odeslány pozvánky všem nově přijatým studentům.

[2] Noční hra – Stezka ajťáka
Prvního ročníku se zúčastnilo přibližně 65 účastníků a konal se pouze jeden termín. Od dalšího ročníku pořádáme vždy 2 turnusy, které jsou i přes celkovou kapacitu 170-180 lidí vždy beznadějně plné. V letošním roce se během prvních 12 hodin po spuštění přihlášek registrovalo přesně 2^7 studentů, což značí jistý zájem nových studentů o Seznamovák FIT.

Čeho si na našem Seznamováku nejvíc cením je jeho nezávislost na fakultě. Ta nám každoročně pomáhá pouze s propagací, zapůjčením kancelářských věcí a s tiskem materiálů. Do samotného programu fakulta nijak nezasahuje, program je kompletně tvořen pouze studenty FITu s výjimkou vždy pár přednášek od pana děkana, případně jiného kantora z fakulty.

img_20150902_114102
[3] SelfIT s panem děkanem a docentem Janouškem
Dnes, po pěti letech konání akce, si dovolím tvrdit, že se nám všem založení Seznamováku FIT povedlo. Svůj podíl na tom nemají pouze organizátoři, ale také účastníci, kteří nám svou zpětnou vazbou každoročně pomáhají vylepšovat program a procesy fungování. Z původního kolektivu zakládajících členů nezůstane po letošním 6. ročníku nejspíš ani jediný, přesto nemám obavy, že by Seznamovák FIT v rukou nového vedoucího Tomáše Nováčka nešel správnou cestou.

Autor: Jan Friedl (absolvent FIT ČVUT)
Foto: organizátoři Seznamováku